Röportajlar

İlk teklisi “Güz”ü dinleyicilerle buluşturan Olcay ile bir röportaj…

Olcay Gülpınar… Bilecik / Bozuyük’lü olan Olcay, zaman içinde sahne çalışmalarından sonra kendi eseri ilk teklisi “Güz”ü geçtiğimiz günlerde DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Cihangül ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Güz’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Uzun yıllardır müzikle uğraşıyorum. Çocuk yaşlarda okul ve sınıfımda  hep müzikle yaşadım, hep şarkılar söyledim. Birçok müzisyen gibi düğün salonlarında sahne aldım, zor koşullardan gelen aslında kitabı yazılacak güzel bir hikayedir. 

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Güz’ün oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Can Gülcan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Her zaman kendi eserimin olmasını istemiştim. Güz, bir kasım gecesi her şeyiyle rüyamda gördüğüm bir şarkıydı ve hemen o gün telefonumla kayıt aldım. Öncesinde de buna benzer çalışmalarım olmuştu ama fırsat bulamadım. Ama pandemi sürecinin etkisi ile bu şarkıyla hayalim gerçek oldu. Can Gülcan ile uzun süredir tanışıyorduk ve bu güzel çalışmayı onun tecrübesi ile birleştirip müzikseverlerin huzruna sunduk.

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-DMC biliyorsunuz Türkiye’nin en önde gelen müzik şirketi. En başta şarkıyı DMC etiketiyle çıkarmayı çok istemiştim. Değerli bir yakınım sevgili Cem Şiberler bu konuda bana çok yardımcı oldu ve DMC ile yollarımızı kesiştirdi. Bu yolda bana destek olan tüm DMC ailesine teşekkür ediyorum.

Güz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geri dönüşler benim için çok önemliydi ve insanlardan aldığım geri dönüşler beni çok mutlu etti. Genellikle rahatlatıcı huzur veren bir müzik olduğunu söylediler. Bunun yanı sıra yorumların genel olarak güzel olması ayrı bir mutluluktu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Slow şarkılar okumayı ve yapmayı çok seviyorum. Bu yüzden şarkımı da böyle yorumladım.Ama farklı müzik türlerine de açığım.

Güz’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Güz’den sonra yapmayı planladığım şarkılar var. Sözü müziği bana ait hareketli bir şarkının kaydına başlamak istiyorum. 

Olcay’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Güz”ü tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.