Röportajlar

İlk teklisi “Hadi Bi Cesaret”i dinleyicilerle buluşturan Cansu Çevik ile bir röportaj…

Cansu Çevik… Müziğin eğitiminden gelen, bu bağlamda hem müzik öğretmenliğine hem de sahne çalışmalarına devam eden, öte yandan kendi şarkılarını yapan Çevik, kendi eseri “Hadi Bi Cesaret”i DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Çevik ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Hadi Bi Cesaret”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Müzik Öğretmenliği eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Küçük yaşlarımdan beri çok hevesliyim şarkı söylemeye. Bir başlangıç noktası hatırlamıyorum ama bizim ailede herkes şarkıcı türkücü gibi takılıyordu. Çok geçmeden hevesimi farkettiler ve “Haydi Cansu bir şarkı söyle, sen bunu çok iyi söylersin!” diye diye beni müziğin içine ittiler! İyi de oldu aslında. Bu iş bilgi ve yetenek kadar özgüven ve otokontrol de demek… Profesyonel eğitim almaya başlamadan önce ailem ve sosyal çevrem sayesinde bu özellikleri kazanmış oldum, ne mutlu bana… Bunları kazandıktan sonra bir de eğitilirseniz sonrası çok keyifli bir keşif… Lise Güzel Sanatlar Müzik Bölümü sınavlarına hazırlanırken başladı profesyonel eğitimim. Amcam da müzik öğretmeni ve aynı zamanda çok başarılı bir müzisyen. Onun yönlendirmeleri sayesinde doğru adımlar atmaya devam ettim ve Marmara Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünü kazandım. Eğitildikten sonra o özgüvenimin altı doldu, bilinçsizce otokontrol sağlamaya çalıştığımda duygusuz, odun keser gibi müzik yaparken eğitimle beraber hislerimi de sesime enstrümanıma aktarabileceğim nüansları keşfettim… Öğrenciyken enstrüman dersleri vererek ve canlı müzik yaparak para kazanmaya başladım. Öğretmenlikten de, müzisyenlikten de kopamayacağımı anladım ve vaktim, enerjim el verdikçe her ikisini de yürütmeye devam ettim. Öğretmenlikte bir çocuğa bir şeyler katmaya devam ettiğinizi gördüğünüz sürece tatmin olursunuz, dünyanın en masum varlıkları çocuklar! Müzisyenlik ise hep bir sonraki aşamaya ulaşmaya çalıştığımız bir oyun gibi.. Aynı bölümü tekrar oynamak zevk vermez ama bir taraftan da bi sonraki aşamayı görme hayaliyle tekrar tekrar oynarsınız o bölümü. “Hadi Bi Cesaret” benim müzisyenlik oyunumda sıradaki hedefimdi ve bir şekilde ulaştım. Mutluyum!

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Hadi Bi Cesaret”in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Fırat Özbaylar ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kendi şarkılarımı yayınlama fikrim vardı hep. Samsun Demir’le buluşma fırsatım oldu, tamamen şans.. 1 gün boyunca piyanonun başından kalkmadan şarkı yapmaya çalıştım. Annem arada bir hayatta olup olmadığımı kontrole geliyordu! (gülüyor) Buluşmaya elim boş gitmemek için 1 günde bitirdim şarkıyı. Ertesi gün Samsun Demir’le görüştüm ve her şey başladı. Çok sevdiğim bir müzisyen abim Fırat Özbaylar ile çalışmamı önerdi. Tanıştığım günden itibaren gerek müzikalitesi, gerek iş disiplini, gerek insanlığıyla hep takdir ettim. Yollarımız kesiştiği için şanslı hissediyorum.

Firmanız DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-Dediğim gibi DMC benim hedeflerimden biriydi. Şarkı çıkaracaktım evet ama DMC’den çıkarmasaydım mutsuz olabilirdim. Sebebi de Samsun Demir’le yaptığım görüşme idi. Çok babacan, samimi davrandı. Aşırı ısındım ve çok sevdim. Doğru bir başlangıç noktası olduğunu hissettim…

Hadi Bi Cesaret ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-‘Hadi Bi Cesaret’i aranje aşamasında da çok kişiye dinletmiş, fikir almışımdır. Yorum yapan kişilerin fikirlerini önemsiyorum; müziği bilenlerin ayrı, dinleyicilerin ayrı nabzını ölçtüm. Müzisyen arkadaşlarımın beğenisini kazandım, kısa sürede takdir edildim. Fakat dinleyici kitlesi çok tatmin görünmüyordu nedense! Kaliteli bir iş yaptığımızı biliyorum. Daha iyileri için iştahlıyız!

Klibi yöneten Bora Özçelik ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında klip çekmek gibi bir planımız yoktu. “Şarkı iyi giderse çekeriz!” diyorduk. Bu aşamada da yine çok değer verdiğim Akın Topuz ve ailesinin desteğiyle son dakikada fikir değiştirip çok çok kısıtlı bir sürede bir klip çekebildik. Bora Özçelik de ailenin bir üyesi. Hepsi birbirinden kıymetli, çok güzel insanlar… Kliple ilgili dönüşler olumlu, keyfimiz yerinde…

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben henüz hayal ettiğim müziği ortaya çıkarabilmiş değilim. Bu sebeple şimdilik çok net bir tanım yapamayacağım. Funk müzik, jazz ve R&B soundlarını çok seviyorum ve şarkılarımı yaparken bu çerçevelerde hayal kuruyorum genellikle… Zaman içinde ortaya çıkabilecek bir şey bu. Günümüz teknoloji ve imkanlarıyla hayallerimin ötesinde bambaşka bir sound da çıkabilir, ben de tecrübe etmek için sabırsızlanıyorum..

Hadi Bi Cesaret’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette var, daha yeni başlıyoruz!

Cansu Çevik’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hadi Bi Cesaret”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.