Röportajlar

İlk teklisi “Haklı Haksız”ı dinleyicilerle buluşturan Yansı ile bir röportaj…

Yansı ismini çoğu dinleyici O Ses Türkiye, ENBE Orkestrası ve sahne performanslarıyla duydu. Şimdi ise Yansı, Hande Ünsal eseri ilk teklisi “Haklı Haksız”ı Boss Records etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Yansı Dilan Özçolpan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Haklı Haksız’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda ENBE Orkestrası ile yollarınız nasıl kesişti ve bu deneyim size müziksel anlamda neler kattı?

-Müzikle yollarımın kesişmesi çocukluk yıllarıma kadar uzanıyor aslında. Ailemde herkes mutlaka müziğin bir yerinden yakaladığı ve hobi olarak da olsa hayatlarının çok önemli bir bölümüne sığdırdıkları için, benim serüvenim adına kaçınılmaz oldu aslında müzik. Ben konservatuvar okumadım, Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmecilik mezunuyum ama üniversite hayatım boyunca okulun müzik kulübünde aktif olarak rol aldım. Rock Korosu, Showband müzikal ekibi, turneler derken tesadüfen yolum bir gün Behzat Gerçeker ile kesişti ve yaklaşık bir sene boyunca ENBE Orkestrası ile beraber sahne alma fırsatı yakaladım. Profesyonel anlamda bu işi yapmanın bana ne denli haz verdiğini ilk o zaman keşfettim diyebilirim ama en önemlisi sahnede olmanın ve şarkı söyleyerek hayatını kazanmanın da ne kadar ciddi bir disiplin gerektirdiğini anlamamda ENBE’nin etkisini gözardı edemem. 

Ayrıca sizi O Ses Türkiye’de izledik. O Ses Türkiye’ye katılma süreciniz nasıl gelişti ve O Ses Türkiye’ye katılmak sizin için nasıl bir deneyim oldu?

-Yürümem gereken hayat çizgimden giderek saptığımı fark eden evrenin bana tatlı bir oyunu aslında O Ses Türkiye. Bebek’te bir mekanda konuk olarak sahneye alındığım bir gecenin sonunda mekan sahibinin orada sahne almak isteyip istemediğimi sorması ve benim de kabul etmemle başladı sahnelere dönüşüm. Birkaç seferden sonra da klasik “Neden O Ses Türkiye’ye katılmıyorsun?” sorularına maruz kalmaya başladım ve başvurdum. Tüm jüri üyelerinin dönmesi ve çeyrek finale kadar ilerlemem hem benim hem de çevremdekiler için büyük bir sürpriz oldu, çünkü heyecanımı bir türlü yenememiştim nedense… E yarışmadan sonra da teklifler gelmeye başladı tabii, ben de değerlendirdim. Aslında yarışmanın bana en büyük katkısı bu oldu diyebilirim. O zamanlar yaptığım iş ile müzik bir arada yürüyemeyeceğinden her şeyi bırakıp, hayatı sıfırlayıp kendime müzikle dolu yepyeni bir yol çizmeye karar verdim. O zamandan beri de büyük bir hazla ve mutlulukla yapıyorum işimi. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda eserin sahibi Hande Ünsal ile yollarınız nasıl kesişti?

-Her şarkıcı eminim ki kendini radyolarda dinlemeyi, klibini ekranda izlemeyi hayal eder daha yolun başlarındayken ve bunun için zaman harcar, çaba sarf eder, emek verir ama doğru zamanda doğru yerde doğru insanlarla olmak sanırım bizim işin en önemli kısımlarından biri. Menajerim Yiğit Eroğlu sesimi tesadüf eseri duyup bana ulaştığında ve benimle çalışmak istediklerini söylediğinde, tabii ben de boş durmadım yaptım araştırmamı! Anladım ki çok kısa zamanda çok güzel bir parçayla kendimi radyolarda dinleyeceğim! (gülüyor) Prodüktörüm sevgili Alper Atakan ve Yiğit beni arayıp stüdyoya gelmemi, bana çok seveceğim bir sürprizleri olduğunu söylediklerinde “Geliyor gelmekte olan!” dedim, ölecektim heyecandan. Haklı Haksız’ı ilk dinlediğim andan itibaren ne kadar sevdiğimi ve benimmiş gibi hissettiğimi anlatamam. Hande Ünsal gibi çok başarılı işlere imza atmış ve her şarkısını ezbere bildiğiniz bir ismin şarkısını okumak herkese kısmet olmaz. Umarım bundan sonra da hep böyle içime sinen ve söylemekten mutlu olduğum parçalarla çıkarım karşınıza. 

Boss Records ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sevgili Yiğit ulaştı bana. Tesadüfen arkadaş muhabbetinde denk geldiği birkaç videomu Alper abiye dinletmesi, Alper abinin de beni ve sesimi sevmesiyle başladı bizim serüvenimiz. Alaaddin’in sihirli cini gibi girdiler hayatıma ve birden benim akışımda yeni yollar, yeni enerjiler, yeni heyecanlar belirdi. Yaklaşık 1 senedir Boss Records ailesinin sanatçısıyım, umarım uzun uzun seneler hep aynı sıcaklık ve samimiyetle devam eder ilişkimiz. 

Düzenlemenizi üstlenen Alper Atakan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sevgili Alper Atakan sadece aranjörüm değil prodüktörüm de aynı zamanda ama bu ikisinin çok ötesinde aile fertlerimden biriymiş gibi oldu zaman içinde. Neye ihtiyacım olsa her zaman destek oldu, yol gösterdi, yorulmadan anlattı, sıkılmadan dinledi sağ olsun! Çok profesyonel ve sıcacık bir ekiple yepyeni bir yola girdim, kendimi çok şanslı hissediyorum bu yüzden. 

Haklı Haksız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok şükür hiç negatif yorumla karşılaşmadım. Sadece bir gün bir arkadaşım Instagram hikayeme cevap olarak “Şarkın sinir bozucu bir şekilde ağzıma dolandı asla gitmiyor, lanet olsun sana!” şeklinde bir mesaj attı, güldük bayağı… Ama zaten bu da benim için oldukça pozitif bir yorum aslında. Beni tanıyanlar Haklı Haksız’ın üzerime cuk oturduğunu, enerjisinin ve klibin aynı beni yansıttığını, sözlerinin de tam üniversite yıllarındaki Yansı’nın ağzından çıkacak sözler olduğunu söylüyorlar. Tanımayanlar da üzerime giydiğim bu şarkının bana çok yakıştığını ve bu enerjiyi hep korumam gerektiğini söylüyorlar. Haklı Haksız’ı hepimiz çok sevdik anlayacağınız! (gülüyor)

Haklı Haksız’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii, durmak olur mu hiç? Hele de pandemiyle boğuştuğumuz şu dönemde… YouTube için hazırladığımız projemiz dışında ikinci şarkımız için de çalışmalara çoktan başladık. İnşallah dünya bizleri daha fazla yormaz ve engellemezse 2021 yazı öncesinde şahane bir şarkıyla daha dinleyicilerimin karşısına çıkmayı planlıyorum. 

Yansı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Haklı Haksız”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.