Röportajlar

İlk teklisi “Oyun Bitti”yi dinleyicilerle buluşturan Burçin Kanga ile bir röportaj…

Usta müzisyen Sabih Cangil, SCP Production olarak geçen sene bir beste yarışması açarak birinci olan bestenin tüm prodüksiyonunu karşılayacağını belirtince, çoğu dinleyici sonucu merak etmeye başladı ve birinci, Burçin Kanga’nın bestesi “Oyun Bitti” oldu. Pandemi nedeniyle evlerden yapılan kayıtların düzenlemesi Sabih Cangil ve Tamer Süerdem imzası taşırken, tekli geçtiğimiz hafta dinleyicilerle buluştu. Kanga ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Oyun Bitti’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Sabih Cangil Productions’un açtığı yarışmaya katılmaya nasıl karar verdiniz?

-İlk olarak 16 yaşında şarkı söylemeye başladım. 2004 yılında İzmir’de kurduğumuz, tamamı kadınlardan oluşan Hayal Et grubu ile uzun soluklu sahne deneyimlerim oldu. Grup dağıldıktan sonra kendi yolumu çizmeye karar verdim ve bu yarışma sayesinde yolum Sabih Cangil ile kesişti. Yarışmayı sosyal medyada gören bir arkadaşım bana haber verince, hiç düşünmeden öylece gönderdim!

Oyun Bitti’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Sabih Cangil ile birlikte çalışmak sizin için nasıl bir deneyim oldu?

-Oyun Bitti’yi tamamlamak yıllarımı aldı.. Şöyle ki; aslında yıllar onca şarkının bir bölümünü yazıp kenara atmıştım ve yıllar sonra o bölüm elime geçti, şarkıyı tamamlamaya karar verdim. Sabih Cangil ile çalışmak, her şeyden öte çok keyifliydi. Karşımda düşüncelerimi, isteklerimi ve hayal ettiklerimi önemseyen, saygı gösteren bir müzisyen olduğu için şanslıydım. Piyanoyu sevgili eşim Fırat Kanga’nın çalması da ayrıca özel oldu benim için. Son olarak Tanju Eren ve Tamer Süerdem’in sihirli dokunuşlarıyla şarkımız çıkmış oldu.

Oyun Bitti ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Oyun Bitti, müzik platform listelerine çıkış itibariyle üst sıralardan girdi ve genel olarak olumlu, güzel geri dönüşler alıyoruz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Aslında ben bir kalıba girmek istemiyorum. Müziğimin tanımını “İçimden ne gelirse o!” şeklinde tanımlıyorum.

Oyun Bitti’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kenarda olan bir sürü şarkı, bir sürü hikaye var. Bunların üzerinde çalışmaya başladım bile. Diğerleri de zamanla hayat bulsun istiyorum…

Burçin Kanga’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Oyun Bitti”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.