Röportajlar

İlk teklisi “Hayallerim Başka Başka”yı dinleyicilerle buluşturan Didem Güneş Erkoç ile bir röportaj…

2020’nin ilk zamanlarında dinleyicilerle buluşan bir tekli de, halen yüksek mimarlığa devam eden ve içindeki müzik aşkını hep yaşatan Didem Güneş Erkoç’un Süper Müzik etiketiyle yayınlanan ve Efe Bahadır ile Arzu Alsan gibi iki başarılı müzisyenin desteğini alan İsmail Birateş eseri ilk teklisi “Hayallerim Başka Başka” olmuştu. Erkoç ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Hayallerim Başka Başka”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik benim hayatıma lise yıllarında giren bir tutku oldu. Üniversitede mimarlık bölümünü kazanınca derslerin yoğunluğu ve zorluğu nedeniyle şarkı söyleme tutkumu ikinci plana atmak zorunda kaldım. Yine de müzikten kopamadım ve üniversitedeki grubumuzda vokallik yaptım. Bir iki küçük topluluk önünde şarkılar söyledim. Ailem öncelikle diplomamı almamı isteyince, müzik yıllara ötelediğim bir tutku olarak kaldı. Mezun olduktan sonra mimarlık rüzgarına kendimi kaptırdım. Çok yoğun bir tempoda şantiyede ve ofiste çalışan bir mimar düşünün…Şantiyede kafasında bir baret, tozun toprağın içinde, ofiste ise gecesi gündüzü olmayan stresli bir tempoda, gayrimenkul sektöründe mücadele eden bir kadın…İnşaat sektöründeki büyük kriz en son çalıştığım firmayı da vurunca, hayatımdaki ilk “s” te hep düşündüğüm ama bir türlü ilk adımı atamadığım sanat yolculuğuma başladım. Şarkı söylemeyi ve insanların beni dinlemelerini çok istedim…Hayatta bir iz bırakabilmeyi…Tıpki mimarlık gibi…Bir bina tasarlıyorsunuz ya da inşa ediyorsunuz ve o binayı her gördüğünüzde bir heykel gibi karşınızda duruyor…Ben de bir parçasıydım diyorsunuz…oradaydım… Ses eğitimi, solfej ve perküsyon dersleri aldım. Buradan ses eğitimi aldığım hocalarıma beni cesaretlendirdikleri için teşekkürlerimi iletmek isterim.

Profesyonel bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Hayallerim Başka Başka’nın sahibi İsmail Birateş ile yollarınız nasıl kesişti?

-İsmail Birateş ile iki ayrı gayrimenkul projesinde birlikte çalıştık. Kendisi de mimardır. Onun da benim gibi müziğe gönül verdiğini ve Türk Sanat Müziği alanında birçok eseri olduğunu öğrendim. Projeler bitti ama İsmail Birateş ile olan arkadaşlığımız hiç bitmedi, aile dostumuz oldu. Yıllar geçtikçe benim içimdeki müzik aşkı büyüdü… Ufak ufak dersler almaya başladım. Nisan 2019’da mini bir konserde şarkı söyledim, sonrasında daha çok dinleyiciye ulaşmayı istediğimi fark ettim. Bana ait olacak bir parçayı söylemenin hayalini kurdum. Tam bu esnada İsmail Birateş’den benim için bir parça bestelemesini istedim. Sağ olsun beni kırmadı ve “Hayallerim Başka Başka” adlı şarkıyı hiçbir karşılık beklemeden bana hediye etti. Bu platformdan İsmail Birateş’e, ısrarlı tavrıma sabırla dayandığı, anlayışı ve güzel yüreği için teşekkürlerimi gönderiyorum.

Süper Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bir şeyi çok istiyorsanız, en iyileri de bir şekilde buluyorsunuz. Süper Müzik, Avrupa Müzik bünyesinde yer alan bir şirkettir. Avrupa Müzik’in kurucu ortağı Cengiz Erdem mütevazi, düşüncelerini net ifade eden, dobra bir adam… Bize destek oldu ve şarkının müzik platformlarında yayınlanmasını sağladı. Buradan beni Cengiz Bey ile tanıştıran Ozan Erdoğ’a da teşekkürlerimi iletmek isterim.

Düzenlemenizi üstlenen Efe Bahadır ve Arzu Alsan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Doğru zamanda doğru insanlarla tanışmak bu parça özelinde benim en büyük şansım oldu. Hayallerinin peşinden koşan bu kadına bir şans tanıdıkları, şarkımıza sihirli dokunuşları ile hayat verdikleri ve yaptıkları düzenleme ile kendilerine hayranlıkla karışık saygı duymamı sağladıkları ve kimse boşu boşuna olmamış dememe sebep oldukları (içimden tabii!) için; ilk enstrüman kayıtlarını dinlediğimde, ayakta durmakta zorlanmama ve sevinçten ağlamaklı gözlerle bakmamı sağladıkları için, Efe Bahadır ve Arzu Alsan’a sonsuz teşekkürlerimi gönderiyorum. 

Hayallerim Başka Başka ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Tahmin ettiğimin çok daha ötesinde, olumlu geri dönüşler aldık. Uzun zamandır görüşemediğim arkadaşlarım, dostlarım bana ulaştı ve tebrik etti. Tarifsiz bir mutluluk…Tüm görüşler için teşekkür ederim. Kendimi daha da geliştirmeme vesile oluyor. Doğru bir yoldaymışım gibi hissediyorum.

Hayallerim Başka Başka’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yepyeni bir şarkımız var… Duygu yüklü… Yeni şarkımızın sözleri bana ve “Hayallerim Başka Başka” şarkısının her aşamasında yanımdan ayrılmayan, hep destek olan canım arkadaşım Arzu Mutlucan’a ait. Dinleyince sizin de sözlerdeki derinliği hissedeceğinize inanıyorum. Umarım beğenirsiniz….Gerisi sürpriz olsun…

Didem Güneş Erkoç’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hayallerim Başka Başka”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.