Röportajlar

Yeni teklisi “Aldandım”ı dinleyicilerle buluşturan Berkehan Çalık ile bir röportaj…

Haziran ayında yayınlanan çalışmalar arasında bir R&B çalışma dikkati çekiyordu. Berkehan Çalık, Universal Müzik Türkiye etiketiyle yayınlanan ilk teklisi “Yarınlar” ve geçtiğimiz haftalarda yayınlanan ikinci teklisi “Aldandım” ile de dinleyicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor… R&B, Trap, ve Hip-Hop tınıların izinden giden ve aynı zamanda Ege Üniversitesi’nde “Mütercim Tercümanlık (Almanca)” bölümünü bitirip tercümanlığa devam eden Çalık ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklilerini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Yarınlar’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Yarınlar, benim bu türde yayınladığım ilk parçam. Müziğin hayatıma girişi çok eskilere dayanıyor… 4-5 yaşlarında iken ilk olarak piyano ile başlamıştım. Daha sonra gitara merak saldım ve ona başladım, herhangi bir özel eğitim almadım şu ana kadar ne vokal ne de enstrüman olarak, bu kadar enstrümanlarla iç içe olmamın sebebi insanın müziğinin gelişebilmesinin enstrüman çalmak ile doğru orantılı olduğuna inanmamdı. Uzun süre çeşitli mekanlarda çeşitli gruplarla canlı müzik yaptım, tarzım şu an oldugundan çok daha farklıydı. Hard Rock & Alternative Rock gibi tarzlarla uğraştım. Henüz 2 yıl oldu R&B parçalar yaratmaya başlayalı ve ilk yaptığım parçaları Universal Müzik Türkiye gibi bir yapım şirketi beğenip bünyesine almak istedi, mutluluk vericiydi.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Yarınlar’ın oluşum süreci nasıl gelişti, bu bağlamda prodüksiyonunuzu üstlenen ve Atakan Sarpün ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şöyle ki, günümüz dünyasında insanların yeni bir şeyler; ülkemizde olmayan bir şeyleri duymaya ihtiyacı olduğunu düşündüm. Çünkü bir trap furyası var idi ama ona dahil olmak istedim, çünkü aynı zamanda hem hızlı, hem de melodik şeyler yapmak istiyordum… Bu bağlamda R&B parçalar yaratmaya başladım. “Yarınlar”,” Aldandım” ve henüz sizin duymadığınız; 17.09.2020 saat 00:00’ı gösterdiğinde yayınlanacak olan “Yanlışlar İçinde” ve “Engel”i yazdım. Atakan ile üniversitede aynı sınıftaydık, o farklı tarzlarda ben farklı tarzlarda müzik yapıyorduk… Yazıp bestelediğim projeleri ona dinlettim, daha sonra bu projeyi birlikte yürütmeye karar verdik ve prodüksiyonu üstlendi.

Universal Müzik Türkiye ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bu dört parçayı yazmam 4 ayımı aldı, bir 3 ay kadar da prodüksiyon, altyapıları oluşturma ve demo kayıt işlemi sürdü. En başlarda tamamen bağımsız olarak yayınlamayı düşünüyorduk ancak her ne kadar uzun yıllar müzik yapsak da piyasada henüz bilinmeyen bir isim olduğumuz için yanımızda bir şirketin olmasını istedik, çünkü müzik dışında kişisel hayatım da fazla meşguldü ve müzik dışında yayımlama ile uğraşmaya pek zamanım yoktu. Universal Müzik Türkiye’ye 4 parçanın da demo kayıt hallerini attık. Nitekim 1 hafta içinde geri dönüş aldık ve İstanbul’a sözleşme imzalamaya gittik, güzel bir süreçti ve heyecan vericiydi.

Yarınlar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Ürettiğim bütün şarkıların benim için yeri hep ayrı oldu hepsinin farklı bir duyguyu yansıttığını düşünüyorum. “Yarınlar” tarzıma en uzak olanlar içerisinde çünkü biraz trap tonlarını yansıtan bir şarkıydı, ancak geri dönüşler beklediğimden çok daha iyi oldu, fazla kötü yorum duyduğumu söyleyemem. Yarınlar ile çıkış yaptığıma mutluyum. 

5)Aldandım’ın oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldı?

-Aldandım bu dört parça arasında yazdığım en son yazdığım parçaydı. Daha melodik ve hüzünlü… Parçayı ilk yapıp dinlediğimizde ülkemizde böyle bir şeyin olmadığını fark ettik ve fark yaratacağına inanıyoruz açıkçası. Henüz çıkalı çok olmadı ve kapsamlı bir pr çalışmasına girilmedi, çok yakında bir çok insan tarafından duyulup sevileceğine inancım tam. Tam bir sonbahar şarkısı, umarım parçada yaşadığım duyguları insanlara geçirebilmişimdir.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Her ne olursa olsun yaptığım işin öncelikle olan şeylerden farklı olması benim için önemli. İyi, güzel veya kötü diye değerlendiremem… Çünkü müzik zevki öznel bir şeydir. Ama kendi açımdan şu anki yayınlanan işlere bakınca farklı olduğunu düşünüyorum.

Aldandım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Üst sorularda bahsettiğim gibi 18.09.2020 tarihinde biri klipli olmak üzere 2 parça barındıran “Yanlışlar İçinde” adında bir EP yayınlayacağım, daha sonra çıkardığım 2 tekli “Yarınlar” ve “Aldandım” da o albüm ile birleşecek. Elimizde fazlaca bitmiş şarkı var ve sürekli üretimdeyiz ve üretim süreci en keyif aldığımız süreç. Bu EP’de klipli olan parçanın da senaryosu ve kurgusu bize ait, çekimler Epicsodepro şirketinin kurucusu İbrahim Gül tarafından yapıldı. Bomba gibi bir klip ve parça geliyor, şimdiden iyi dinlemeler!

Berkehan Çalık’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aldandım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.