Röportajlar

İlk teklisi “Haykırdım”ı dinleyicilerle buluşturan Mert Berkay ile bir röportaj…

Temmuz ile birlikte dinleyicilerle buluşan ilk teklilerden biri de çocuk yaştan beri müzik ve tiyatro ile ilgili olan, bu bağlamda Amerika’da eğitim alma imkanı da yakalayan Mert Berkay’ın kendi eseri elektronik ve alternatif pop tınılı İskender Paydaş Prodüksiyon etiketli ilk teklisi “Haykırdım” oldu. Berkay ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Haykırdım’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Hayatımın %80’i müzik diyebilirim bugüne kadar bolca söz yazdım bolca söz yırttım bolca tepki ölçüp bolca deneyimleme zincirlerine çarptım… Müziğin belirli bir akışı ve yolculuğu olduğunu düşünüyorum bu yolculuğa teslim oldum. Bu doğrultuda 16 yaşında Amerika’da MTV’nin bünyesinde collabration çalışmaları bulunan Ross School East Hampton Campus’te müzik, tiyatro, sanatsal farkındalık gibi programları barındıran bir eğitimi tamamladım. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Haykırdım”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi ve yapımınızı İskender Paydaş Prodüksiyon olarak üstlenen İskender Paydaş ile yollarınız nasıl kesişti?

-Çocukluğumdan bu yana ailem ve arkadaşlarım her zaman söz yazdığımı, şarkı söylediğimi biliyorlardı. Onlar bu çalışmaları çıkarmam için beni destekleyip motive ediyorlardı. Haykırdım 4 sene önce, yani 17 yaşımda yazdığım bir şarkıydı ve ben içsel olarak hep doğru zamanı biliyordum! İskender ağabey annemlerin polikliniğine yıllarca gelir giderdi bir gün bir sohbet sırasında annem İskender ağabeye benim şarkılarımı ses kayıtlarımı dinletmiş iskender ağabey “Bu çocuk çok yetenekli, çok beğendim!  Ses rengi ve şarkı sözlerinde ve yeni bir tavır-tarz var. Hemen benim stüdyoya gelsin!” demiş ve böylelikle bir araya geldik. İnanılmaz heyecanlı bir durumdu benim için. Böyle büyük bir dev, zamansız müzik adamının beni desteklemesi inanılmaz onore ediciydi benim için. Aynı zamanda müzik yapım sürecimde İskender ağabey gibi bu işin ustası birisiyle çalışmak aşırı ilham verici bir süreçti.

Haykırdım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Çok güzel dönüşler alıyorum; ruhumun ilhamımın akmasını izlemek ve insanların benimle birlikte bu hisleri, haykırışlarımı, buhranlarımı, kendi ruhumu ararken hissettiğim duyguları müziğe dönüştürmek, yeni nesil ve farklı bir tarz olsam da her kitlenin beni bu kadar içine alması ve hissetmesi çok onur verici bir deneyim. 1 haftada 1 milyon izlenmesi, yapılan yorumlar, gelen mesajlar ve bu yoğun ilgi özümden gelen ışığın güzel bir yansıması diye düşünüyorum!

Klibi yöneten ve The Away Days’ten de tanıdığımız Can Özen ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Can’ı ben araştırıp buldum zaten daha öncesinde de The Away Days grubu ile şarkılarını yaptığı işleri  gözünü vizyonunu beğeniyordum ve takipçisiydim. Concept designerlığımı, marka danışmanlığımı yapan daha öncesinde de Louis Vuitton, Fred Perry gibi markaların marka danışmanlığını yazmış olan Sedef Çalarkan’a şu mesajı yazdığımı hatırlıyorum: “Sedef abla, lütfen Haykırdım’ın klibinin yönetmenliğini Can Özen yapsın!” Çünkü içimdeki bu hislerin derinliğini ve amacını kavrayabilecek bir gözü olduğunu biliyordum. Sonrasında Sedef ablanın da bir tanıdığı bizi Momos Film’e yönlendirdi oradan da karşımıza Can çıktı. Can ile çalışmak gerçekten çok ilham verici ve çok keyifliydi. Her işinde olduğu gibi Haykırdım klibinde de inanılmaz kaliteli vizyonlu bir iş çıkardı. Bu süreçte Haykırdım’ı içselleştirdiği için hislerimi deneyimlerimi sanatımı dönüştürmeme destek oldu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Sıradışı, yenilikçi, kalıplara sığmayan, eskiyle yeniyi harmanlayan, ruhtan ve özden gelen, doyurucu, İlham verici ve en önemlisi dönüştürücü müzik!

Haykırdım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şimdiden hazır yazılı ve ritmi aklımda hazır olan birbirinden farklı ve bambaşka tarzlarda  30 tane şarkım var yakın zamanda ikinci teklim R&B soul tarzındaki Blessed ile tekrar sevenlerimi içimdeki bambaşka bir Mert Berkay ile tanıştıracağım hem Türkçe hem İngilizce şarkılar yapıyorum ve beni hisseden herkese daha birçok tarzda hitap etmeye kararlıyım!

Mert Berkay’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Haykırdım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.