Röportajlar

İlk teklisi “Her Anımda”yı dinleyicilerle buluşturan Zehra Sevde ile bir röportaj…

Zehra Sevde ismini çoğu kişi, 2018’in sonlarında YouTube kanalında yayınladığı eseri “Her Anımda” ile duydu. Şimdi ise Sevde, WediaCorp etiketiyle bu eserini ilk teklisi olarak dinleyicilerle buluşturdu. Ayrıca YouTube’da yayınlanan Mazlum Uruc ile ortak çalışması “Rüya” ile de dikkat çeken, bununla birlikte opera ve şan eğitiminden gelen Zehra Sevde Emre ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Her Anımda’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda aldığınız akademik müzik eğitimleri size müziksel anlamda neler kattı?

-Çocukluktan gençliğe geçiş dönemimi oldukça hayal kurarak geçiriyordum. Oldukça yazar ve söyler, kendi sesimi tanımaya çalışırdım. Duygusal yönüm her zaman çok açıktı ve bu beni yazmaya şarkı söylemeye sürükledi. “Her Anımda”ya kadar olan yolculuğumda bir yoldaydım: Duygularımı müzikle birleştirmeyi öğrenme yolunda… Kendi içimde yaşadığım müzik sevgisini tamamen hayatıma edindirmek için çabalamak istiyordum. Anadolu lisesine başladığım zaman üniversitede müzik okumam gerektiğini biliyor ve önümdeki serüveni planlamak istiyordum. Nota eğitimi ve şan eğitimine ağırlık verdim, akademilere gittim, koro müziği öğrendim ve bir şeyler öğrenmeye başlayınca müziksel anlamda katkıları güzel oldu. Daha özgün melodiler yazmaya yöneldim ve şarkı söylemeyi oldukça sevdim.   

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Her Anımda’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda WediaCorp ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında oldukça tatlı bir hikaye! Sude adında çok yakın bir arkadaşım müzik anlamında ve önümdeki hedeflerim anlamında beni çok motive eden bir kişiliğe sahipti. Onun motiveleri hayatımın yönünü çoğu zaman olumlu anlamda güzelleştirebiliyordu. Ona teşekkür manasında doğum gününe son bir saat kala piyanomun başına oturdum ve aklıma ilk gelen teşekkür cümlesini bir anda aklıma gelen melodiler ile birleştirdim. Neredeyse içimden gelen tüm teşekkürleri ettim o şarkıda ona; sabah uyanır uyanmaz amatör bir telefon kaydı aldım ve şarkıyı YouTube’da paylaştım. Daha sonra Youtube’da adı çok geçen Keşfet FM kanalı ile yolum kesişti, bestemi beğendiklerini, keşfedilmesi için sosyal platformlara paylaşılabileceği konusunda güzel fikirlerini benimle paylaştılar. 2018’de YouTube’da, 2020’de ise Spotify ve diğer sosyal ortamlarda paylaşıldı.

Her Anımda ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bu proje paylaşıldıktan sonra çok anlamlı yorumlar aldım. Bir çiftin düğünde “Her Anımda”yı dans müziği olarak kullanmak istemeleri çok mutlu etti.  

Bununla birlikte Mazlum Uruc ile ortak bir çalışma yaptınız “Rüya”… Mazlum Uruc ile yollarınız nasıl kesişti ve nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Mazlum Uruc ile sosyal medyada denk geldik. Bir beste yapabileceğimiz fikri ortaya çıktı, farklı şehirlerdeydik ancak bu şekilde üç gün süren çalışmamız ile güzel bir hatıra oldu. Mazlum’un özgün müziğini herkes tanımalı. Benim için de oldukça farklı bir müzik tarzı deneyimi oldu. Altyapı ona, sözler ve beste bana aitti. Geri dönüşler oldukça güzeldi. 

Bununla birlikle YouTube’da çeşitli şarkıları yorumlayıp yayınlıyorsunuz. Bu tarz çalışmalar yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve sizce YouTube, yorumlarınızı duyurmada etkili mi? 

-Aslında anlam verdiğim bazı kayıtlarımı korumak için YouTube’da konulabileceğini düşünerek paylaşmaya başladım. YouTube aslında oldukça emek gösterilmesi ve zaman ayrılması halinde sesini duyurabilme konusunda oldukça etkili bir platform. Yıllar geçtikçe ne seviyede gelişim gösterebileceğimi çok görmek istiyorum bu yüzden sürekli paylaşımdan çok, zaman zaman doğal halimle paylaşımda bulunuyorum. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Aslında bir koza halinde olduğumu düşünüyorum. Çalıştıkça ve sesim geliştikçe kimliğim de değişiyor, duygularımı ve yaratıcılığımı da değiştiriyor fakat eminim ki, kendi müziğim tamamen duygularımla beslenen bir karaktere sahip olacak.  

Her Anımda’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Opera tınılarının ve tekniklerinin içinde bulunduğu, sözleri bana ait bir çalışma ile devam etmek istiyorum…

Zehra Sevde’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Her Anımda”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.