Röportajlar

İlk teklisi “Hüzünler”i dinleyicilerle buluşturan Mehmet Bulun ile bir röportaj…

Mehmet Bulun… Müziğin eğitiminden gelen ve sahne performanslarıyla da tanınan Bulun, zaman içinde kendi şarkılarını yapmaya başladı ve rock tınılı kendi eseri “Hüzünler”i geçtiğimiz günlerde kendi firması MB Müzik Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Bulun ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Hüzünler”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müzik yolculuğum 4. yaşgünümde babamın bana aldığı bir cura bağlama ile başladı. Babamın anlattığı kadarıyla 5-6 ay içinde bazı türküleri çalmaya başlamışım. Daha sonrasında buzuki ve gitar ile tanıştım. Bu enstrümanlarda belirli bir seviyeye geldikten sonra mekan sahneleri başladı. Orta öğrenimimi tamamladıktan sonra Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler bölümünü kazandım. Öğrencilik yıllarımda birçok beste denemeleri yaptım. Daha sonrasında bu denemeler yerini gerçek bestelere bıraktı. Konservatuvar eğitimi bana tekniksel anlamda çok şey kattı. Bir enstrüman dağarcığını daha 4-5 enstrüman katmamı sağladı. Armoni, nota, profesyonel bazda enstrüman çalma yetisini bu yıllarda kazandım.Konservatuvar bittikten sonra bir de müzik öğretmenliği geçmişim oldu. Artık en sevdiğim işi (Şarkıcılık, bestecilik, aranjörlük) yapmam gerektiğine karar verdim. Sonrasında da bu şarkıyla ilk çıkışı yaptık, sizlerleyiz. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Hüzünler”in oluşum süreci nasıl gelişti?

-Aslında biz tek bir şarkı yapmadık. 8 şarkılık bir albüm yaptık. Kayıtlar bittikten sonra da  5 şarkıyı kliplendirdik. Ben pandemi ile birlikte şarkıları tek tek yayınlama kararı aldım. Tüm dinleyen arkadaşlarım ve yakınlarım ilk çıkış şarkısının “Hüzünler” olmasını istediler. Ben de onları kırmayarak “Hüzünler” şarkısını dinleyiciler ile buluşturdum.

Düzenlemeyi birlikte yaptığınız Emrah Demiralp ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sevgili dostum Emrah Demiralp, Kırklareli’den çocukluk arkadaşımdı. İlk kurduğumuz müzik grubunun da davulcusuydu. Albümü yapma kararı aldığımda, Emrah’ın Müzikal İşler isminde bir stüdyo kurduğunu öğrendim. Sonrasında onu hemen aradım ve beni stüdyoya davet etti. Orada tüm detayları konuşup hemen pilot kayıtları yaptık. Bana aranjman, enstrüman seçimi kayıt anlamında çok fikir verdi ve destek oldu. Hayatta “İyi ki tanımışım!” dediğim insanların en başında geliyor. Çok keyifli geçen bir stüdyo süreci geçirdik. Ortaya da birbirinden güzel şarkılar çıktı.

Hüzünler ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Hüzünler”, dinleyen herkes tarafından çok beğenildi. Geri dönüşleri de çok güzel gidiyor. İnşallah bu hızda insanlara ulaşmaya devam eder ve daha büyük bir kitleye ulaşır.

Klibi yöneten Olcay Dülger ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sevgili Olcay Dülger ile tanışmamız şöyle gelişti; sevgili aranjör kardeşim Ercan Bal ve prodüktör dostum Firuz Anlı ile sohbet ederken, onlara “Hüzünler” şarkısına klip çekmek istediğimden bahsettim. Onlar da beni Olcay Dülger tanıştırdılar. Belirlediği kurgu ve senaryo çok hoşuma gitti. Sonrasında çekim günü belirleyip bu klibi ortaya çıkardık.

Ayrıca kendi prodüksiyonunuzu MB Müzik Yapım Prodüksiyon olarak kendiniz yapıyorsunuz. Kendi firmanızı kurmaya nasıl karar verdiniz ve bu durum size müziğinizde yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Kendi yapım firmamı kurmam şöyle gelişti; albümü yayınlayabilmek için birçok yapım şirketiyle görüştüm, ancak her şeyi kendi emeğimle yaptığım ve ilmek ilmek dokuduğum şarkılarım hakkında özgürce karar verebilmek bu yol haritasını kendim kontrol edebilmek için kendi firmamı kurma kararı aldım.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-İnsanın kendi müziğini tanımlaması çok zordur aslında. Ama cevap olsun diye şunları söylemek istiyorum. Kendi müziğimi “Bana ait yaşanmışlıkların, birikmişliklerin, sözlere ve melodilere dönüşmüş hali!” diye tanımlayabilirim. İlla ki bir kategoriye sokmak gerekirse 90’lar pop tarzı diyebiliriz.

Hüzünler’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Daha öncesinde de söylediğim gibi, Biz stüdyoda 8 şarkı kaydettik ve bu şarkıların sadece bir tanesini yayınladık. Daha sırada 7 şarkımız var. Kısmetse en kısa zamanda 2. teklimi dinleyicilerle buluşturacağız.

Mehmet Bulun’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Hüzünler”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.