Röportajlar

İlk teklisi “Kapalıyız”ı dinleyicilerle buluşturan Elif Güleç ile bir röportaj…

Son dönemde ilk teklisiyle dikkat çeken isimlerden birisi de, müziğin eğitiminden gelen ve Sezen Aksu eseri “Kapalıyız”ı ilk teklisi olarak dinleyicilerle buluşturan (bu bağlamda eseri ikinci defa seslendiren sanatçı olan) Elif Güleç oldu. Güleç Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kapalıyız’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Liseyi Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi’nde müzik bölümünde okudum, Okan Üniversitesi’nde konservatuvara geçtim. Bu süreçlerde çoğu zaman üreterek kendimi geliştirmeye çalıştım. Aldığım eğitim bana bence en çok, bir şeyi yapmak istediğimde nasıl yapabileceğimi öğretti.

Bir tekli yayınlamaya, bu bağlamda bir Sezen Aksu eseri “Kapalıyız”ı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Düzenlemenizi üstlenen Okay Barış ile yollarınız nasıl kesişti?

-Süheyla Yengi’den şan dersi alıyorum. Bir gün şan dersi için stüdyoya giderken yolda “Kapalıyız”ı dinliyordum. Daha yeni keşfetmiştim o zamanlar şarkıyı. Sözleri beni çok etkiledi. Farklı geldi. Süheyla hocanın yanına gittim, sohbet ederken bu şarkıyı dinlettim  sonra Süheyla hoca bir anda “Bu şarkıyı istersen Sezen Aksu’dan izniyle alabiliriz!” dedi. O an tabii ki ben çok şaşırdım çok mutlu oldum. Daha sonra Kapalıyız’ı ilk teklim olarak yorumladım. Okay Barış ile tanışmam da yine Süheyla hocamın aracılığı ile oldu. Bu şarkı; daha doğrusu bu bu yolculuk bana müthiş bir aile, harika insanlar kattı hayatıma.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Birçok yapım şirketiyle görüşme yaptık daha sonra sevgili aile dostumuz Ömer Karahan’ın da aracılığıyla Avrupa Müzik ile yollarım kesişti tüm bu süreçte Avrupa Müzik’ten görüşüp konuştuğum herkes çok ilgili ve kibar davrandılar.

Kapalıyız yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kapalıyız ile ilgili çok güzel yorumlar aldım dinleyen herkes birkaç kere daha dinlediğini, sözleri esprili ve güzel bulduklarını aynı zamanda şarkının düzenlemesini çok eğlenceli bulduklarını söylediler.

Klibinizi yöneten Hakan Yusufoğulları ve Mesut Erbaş ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sevgili Hakan Yusufoğulları ile de bana bu yolculukta çok destek olan Ömer bey aracılığı ile tanıştım. Tüm bu süreçte klibimin yönetmenleri Hakan Yusufoğulları ve Mesut Erbaş beni klip çekimi dahil her an çok rahat ve iyi hissettirdiler. Çekim günü bir sürü doğaçlama fikir bulduk. Mesela bir örnek vereyim; çekimler yaklaşık 18 saat sürdü, çok yüksek topuklu ayakkabılarla saatlerce ayakta durduğum için artık dayanamadım ve klipte de gördüğünüz küvet sahnesi benim ayakta durmamak için küvete girmemle birlikte ortaya çıktı! Kliple ilgili de güzel geri dönüşler aldık.

Bununla birlikte YouTube sayfanızda da yorumlarınızı dinleyicilerle buluşturuyorsunuz. Sizce YouTube yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-YouTube sayfamda genellikle sözü-bestesi bana ait hatta düzenlemesi de bana ait şarkılarımı paylaşıyorum. YouTube kanalı fikri ilk önce şarkılarımı çevremdekilere arkadaşlarıma dinletmek amacıyla başladı. Daha sonra kulaktan kulağa güzel geri dönüşler aldım. 

Kapalıyız’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kendi söz ve bestelerimi bundan sonra profesyonel olarak sizlerle buluşturmak istediğim için çoğu şarkım şu anda kanalımda yok, sıralarını bekliyorlar. Bu yolculuk Kapalıyız ile daha yeni başladı. İnşallah her zaman şarkılarımı üretmeye ve söylemeye devam edeceğim.

Elif Güleç’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kapalıyız”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.