Röportajlar

İlk teklisi “Kapris Götürmez”i dinleyicilerle buluşturan Emrah Çalapkulu ile bir röportaj…

2021’nin son zamanlarında dinleyicilerle buluşan ve dikkat çeken ilk teklilerden birisi de, mesleki anlamda başarılı bir iş adamı olarak hayatına devam etmesiyle birlikte müzikle olan bağını koparmayan, zamanla kendi şarkılarını yazıp bu şarkıları kaydetmeye başlayan Emrah Çalapkulu’nun 388+ etiketli ilk teklisi “Kapris Götürmez” oldu. Çalapkulu ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kapris Götürmez’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Bugüne kadar hiçbir profesyonel çalışmaya imza atmadım ama bugüne kadar her zaman müziğin içersindeydim. Hani denir ya müzikle yattım müzikle kalktım; açıkçası en çok yaptığım şey müzikle alakalı dinlemek oldu. Çok farklı tarzlarda müzik dinliyorum. Bunun da müziğime ciddi bir zenginlik kattığı inancındayım. İngilizce öğrenmeniz için iyi İngilizce konuşmanız için önce dinlemeniz gerekir. Müzik de böyledir: kendi müziğinizi yapıyorsanız bugüne kadar dinlediğiniz müzik tarzları sizin yaptığınız müziğe ciddi katkı sağlayacaktır. O kadar çok şarkı biriktirdim ki bugüne kadar, bunların artık dinleyici karşısına çıkma zamanının geldiğini düşünmüştüm. İnsanların Kapris Götürmez ile başladığını düşündüğü hikaye aslında bende 20 senelik bir birikimle başlıyor. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Kapris Götürmez’in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Mehmethan Dişbudak ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında bu işe başlarken kafamızda birkaç aranjör vardı. Birlikte müzik yaptığımız Kadir Can Özbay, Mehmethan Dişbudak ile önceden bir kontak kurmuştu daha sonrasında ben şarkıları gönderdim. Mehmethan Dişbudak çok iyi bir müzisyen. Yalnız çok prensipli birisi, sevemediği bir şarkıyla çalışması imkansız. O bizim yaklaşık 20 şarkımızı dinledi. Şarkıları çok beğendiğini söyledi hatta “fıstık gibi şarkılar” dediğini hiç unutmuyorum. Bu süre zarfında 20 şarkıyı 10 şarkıya eledik. Sonrasında ben bir şarkı daha ilave ettirdim, toplam 11 şarkı kaydettik. Ancak “Kapris Götürmez” enerjisi çok yüksek bir şarkı, bu yüzden bu şarkıyla başlamayı düşündük. 

388+ ile yollarınız nasıl kesişti?

-388+ çok yeni bir yapımcı şirket. Bünyesinde çok genç başarıya aç değerli müzisyenler var. Bunlar için yatırım yapmaya ve Türk müziğine katkı sağlamaya hazır. Bir de en önemlisi yapımcılığını ticari olarak değil müziğe katkı sağlamak ilkesi ile bir yola çıkmış bir şirket. Bu yüzden yollarımız kesişti. 

Kapris Götürmez ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kapris Götürmez deyim yerindeyse zıpır bir şarkı şarkılarım içersinde. Ben daha çok Akdeniz ritmi Kullanan veya daha melankolik şarkılar yapan bir müzisyenim. Zaman içerisinde ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız. Kapris Götürmez şarkısının diğer şarkılarımla harmanlandığında daha keyif vereceğini düşünüyorum. Şu anda geri dönüşler mükemmel şarkı için, herkes çok kolay dile dolandığını söylüyor.

Klibi yöneten Buğra Karaçam ile yollarınız nasıl kesişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Buğra Karaçam çok yetenekli çok dinamik, sıradışı bir adam. Sette çok hızlı aksiyon alabiliyor. Korcan’ın Kliplerini çekmiş olması ve Tülay Karabulut’un tavsiye etmesi ile tanıştık. Benim için bir yönetmenin en pozitif tarafı set sırasında sizi germeden, senaryoyu uygulaması en önemlisi. Çünkü şarkıların yazarı ben olduğum için senaryoları da ben belirliyorum. Senaryolara sadık kalmak burada yapılması gereken en önemli şey.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Bir laf vardır “Hepimiz en çok görüştüğümüz beş kişinin ortalamasıyız!” diye. Bence bir müzisyen de en çok dinlediği beş müzisyenin ortalamasıdır. En önemlisi sanatçının bu ortalamaya kendinden neler katabildiğidir. Aslında benim müziğim Akdeniz ritimleri ile Türk müziğinin harmanlanmış hali. Daha önce de dediğim gibi diğer şarkılarımı dinledikçe bu sözlerime fazlasıyla hak vereceksiniz.

Kapris Götürmez’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kaydettiğimiz 11 şarkı, her ay bir tekli olarak yayınlanacak ve böylece 11 şarkıdan oluşan albümümüz 2022 sonunda tamamlanmış olacak. Meftun ismini alacak olan albümde bir şarkı hariç tüm şarkıların sözü ve müziği bana ait. Bu albümden sonra ise 10 şarkılık tamamen akustik bir albüm yapma düşüncem var. Sonrasında kısmet olursa çalışmalarıma yeni albümlerle devam edeceğim.

Emrah Çalapkulu’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kapris Götürmez”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.