Röportajlar

Yeni teklisi “Yalandan Hatıralar”ı dinleyicilerle buluşturan Osean ile bir röportaj…

Müzikte 5 yılı geride bırakan ve 2017 tarihli ilk EP çalışması “Yar” ile birlikte dikkat çekmeye başlayan Osean, zaman içinde pek çok tekliyi dinleyicilerle buluşturdu. En son Dinç Müzik etiketiyle “Yalandan Hatıralar”ı dinleyicilerle buluşturan, halen Belçika’da yaşayan ve işletmecilik yapmaya devam eden Osean (Derya Gündoğdu) ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Yar”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Ben Belçika’da yaşıyorum. Yar teklimin öncesinde Avrupa’da çeşitli konserlerde şarkı söylüyordum. Aslında uluslararası ticaret okuduğumdan dolayı işletmecilik yapıyorum.

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Yar’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Seyhan Müzik ve düzenlemenizi üstlenen Yaşar Başözdeş ile yollarınız nasıl kesişti? Yar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yaşar Başözdeş ile ortak müzisyen arkadaşlarımız vesilesiyle tanıştık. Kendisi bir EP yapmayı önerince hazırlıklara başladık ve ilginçtir, aslında EP’ye ismini veren duygulu bir eser olarak yazdığım Yar, Yaşar tarafından düzenlenirken yanlış bir anlaşılma sonucunda hareketli bir düzenlemeyle ele alınmıştı. Sonra ortaya çıkan sonuçtan memnun kalıp bu tarzda okumaya karar verdim. Yar’da ayrıca sevgili Genco Arı imzası da bulunmakta, eserin enstrümanları konusunda ve klip çekiminde kendisi ile çalıştık. Ayrıca Seyhan Müzik ile yollarımız da Genco Arı vesilesiyle kesişti.  

İkinci çalışmanız “Ardımdan Bakma”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Dinç Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Ardımdan Bakma ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bu teklinin düzenlemelerinde yeniden Yaşar Başözdeş ile çalıştım ve sonra Selçuk Şahin eşliğinde Almanya’da bir klip çektik. Selçuk da Dinç Müzik ile çalıştığından dolayı beni oraya yönlendirdi. Gerçekten harika çalışanları var. Şarkı da benim açımdan çok heyecan verici dönüşler aldı. 

Üçüncü çalışmanız “Yaktım”ın sahibi Ares Soysal ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkının kayıt süreci nasıl gelişti? Yaktım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ares ve Yaktım… Aslında müzikte her şey ve herkes birbirine görünmez iplerle bağlı gibi. Ares de Yaşar Başözdeş ile çalışıyordu. Bu vesileyle kendisiyle tanışmıştık ve kendisine ait güzel şarkıları olduğunu biliyordum. Yaktım şarkısını bana hediye edince bu şarkıyı büyük bir keyifle seslendirdim. Klip çekimi de ayrı keyifli geçti. Dinleyicilerin de beğenisini kazandı. 

Yeni tekliniz “Yalandan Hatıralar”ın sahibi Oğuzhan Atmaca ve düzenlemeyi üstlenen Özkan Meydan ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkının kayıt süreci nasıl gelişti? Yalandan Hatıralar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aslında her şey klibin yönetmeni Luca vesilesiyle başladı. O beni Özkan Meydan ile tanıştırdı.  Şarkıyı ise Özkan’ın aracılığı ile Oğuzhan Atmaca’dan aldık. Kayıtlar İstanbul’da tamamlandı. Şarkı daha çok yeni, Özellikle Instagram üzerinden aldığım güzel dönüşler ile doğru yolda ilerlediğimi bir kez daha fark etmiş oldum.

Yalandan Hatıralar’ın klibini yöneten Luca ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Luca ile şöyle tanıştık, kendisi Yaktım’dan sonra bana ulaştı ve bir sonraki klibimi kendisinin çekmek istediğini söyledi. Öyle de nasip oldu. Klip çekimi ise çok hızlı bir kararla gelişti. Kayıttan bir gün sonra kendimi Yalova’da şelale yoluna çıkarken buldum! Aslında zor şartlarda çekilse bile çok sade bir klip oldu. Hem ortam doğaldı, hem de ben! Aslında bazen de doğal olmak gerek; saç, makyaj gibi! (gülüyor) Kliple ilgili güzel geri dönüşler alıyorum. 

-Luca ile şöyle tanıştık, kendisi Yaktım’dan sonra bana ulaştı ve bir sonraki klibimi kendisinin çekmek istediğini söyledi. Öyle de nasip oldu. Klip çekimi ise çok hızlı bir kararla gelişti. Kayıttan bir gün sonra kendimi Yalova’da şelale yoluna çıkarken buldum! Aslında zor şartlarda çekilse bile çok sade bir klip oldu. Hem ortam doğaldı, hem de ben! Aslında bazen de doğal olmak gerek; saç, makyaj gibi! (gülüyor) Kliple ilgili güzel geri dönüşler alıyorum. 

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Evrensel diyebilirim çünkü tek bir türe bağlı kalmadığım pek çok bestem var. Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Özgün, Pop, Fransızca… Hepsini zamanla okumak istiyorum.

Yalandan Hatıralar’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Üreten bir müzisyen olarak ruhum besteler ürettikçe, yüreğim şarkı söylemeyi sevdikçe devam edeceğim! Son olarak insanlığa müzik tadında güzel bir hayat diliyorum!

Osean’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yalandan Hatıralar”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.