Röportajlar

İlk teklisi “Kara Bulutlar”ı dinleyicilerle buluşturan Tuğçe Türker ile bir röportaj…

Tuğçe Türker ismini çoğu dinleyici sahne performansları ile duydu. Aynı zamanda üniversite bağlamında tiyatro çıkışlı olan Türker, müzik alanındaki ilk önemli adımını geçtiğimiz günlerde dinleyicilerle buluşturduğu Pasaj & Garaj Müzik etiketli kendi eseri alternatif tınılı ilk teklisi “Kara Bulutlar” ile attı. Türker ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Kara Bulutlar”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Kara Bulutlar öncesinde, müzisyen arkadaşlarımla beraber düzenlemiş olduğumuz cover şarkılarla çeşitli illerde konserler yapıyordum. Gerçi hala yapıyorum. Buna ek olarak şarkı yazıyordum; -ki hayatımın sonuna kadar da yazmaya devam etmek istiyorum- daha geçmişe gidersem eğer TRT Ankara Radyosu ve çeşitli isimlere yaptığım back vokallik süreçlerimden bahsedebilirim.

Tiyatro alanındaki konservatuvar eğitiminiz size sanatsal ve özellikle müziksel anlamda neler kattı?

-Sanat dolu bir 4 yıl geçirdim konservatuvar eğitimimde. Konservatuvar zamanlarında almış olduğum çoğu eğitimin müzik kariyerime de etkisi oldukça fazlaydı. Olay sadece şarkı söylemek ya da şarkı yazmak değil. Ben tiyatro aracılığı ile insanı tanıdım. Bu da müzik yolculuğuma fazlasıyla yansıdı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Kara Bulutlar”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Cihan Mürtezaoğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Benim aklımda şarkı çıkarmak gibi bir düşünce yoktu açıkçası. Şarkı yazıyordum ama çoğunlukla kendime yazıyordum. Sonrasında yolum menajerim Çağlar Tavşanoğlu ile kesişti. Bana kendime ait şarkılarımın olup olmadığını sordu. Ben de “Evet, var!” dedim. Hatta o an söylemeye başladım! Elimde doğru düzgün kayıt bile yoktu. Yaklaşık 3-4 şarkı söyledim ve Çağlar’ın gözündeki parıltıyı gördüm. O an benim için yeni bir sayfa açıldı zaten. Bambaşka bir yolculuğa başladım. Şarkının düzenlemesini yapan Cihan Mürtezaoğlu müziğini çok sevdiğim bir müzisyendi. Kara Bulutlar’ı çıkarmaya karar verdiğimizde aklıma gelen tek isim de oydu.

Pasaj & Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Pasaj & Garaj Müzik ile yollarım menajerim Çağlar Tavşanoğlu sayesinde kesişti. 

Kara Bulutlar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel dönüşler alıyorum. Benim hislerimin insanlarla buluşması çok keyifli. Tabii hislerimin buluşmadığı insanlar da var. Onlarla da diğer şarkılarımda buluşuruz umarım.

Kara Bulutlar’ın klibini yöneten Eyüp Öztürk ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Eyüp Öztürk ile yollarım yine menajerim Çağlar Tavşanoğlu sayesinde kesişti. İyi ki de kesişmiş. Harika bir insan, harika bir yönetmen. Onunla çalışmak ve fikir alışverişi yapmak harikaydı. Klibin konusu bana ve ev arkadaşım Seda’ya aitti. Eyüp ise bu konuyu inanılmaz bir sanatsallığa dönüştürdü. Tam da istediğim gibi oldu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Tam olarak şu tarz diyemem. Çünkü günümüzde artık tarz çeşitliliği çok fazla. O yüzden benim tarzım demek istiyorum. Benim müziğimde hüzünlüyken birden umuda ve mutluluğa geçişler çok var. Şarkılarım da çoğu zaman benim gibi çift karakterli. 

Kara Bulutlar’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbet var. Hayatımın sonuna kadar şarkı yapmaya ve hislerimle buluşan insanlara ulaşmaya devam edeceğim…

Tuğçe Türker’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kara Bulutlar”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.