Röportajlar

İlk teklisi “Kime Ne!”yi dinleyicilerle buluşturan Emel Coşkun ile bir röportaj…

Emel Coşkun… Genç yaştan beri müzikle ilgili olan ve zamanla kendi şarkılarını yapmaya başlayan Coşkun, kendi prodüksiyonuyla (Fast Music) kendi eseri ilk teklisi “Kime Ne!”yi geçtiğimiz haftalarda dinleyicilerle buluşturdu. Coşkun ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kime Ne!’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Kime Ne! şarkımı yayınlayana kadarki süreçte; diksiyon, spikerlik ve seslendirme eğitimleri aldım. Sonrasında stüdyo çalışmalarım, reklam seslendirmelerim ve jingle çalışmalarım oldu. 20 yıldır müzik sektörü içerisindeyim. Yayınlamadan üretmeye ve yeni eserler yapmaya devam ettim. Birbirinden farklı türlerde eserlerim oldu. Yazma ve bestelemenin haricinde sahne deneyimlerim oldu.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve aynı zamanda yapımını kendi firmanız Fast Music olarak üstlendiğiniz Kime Ne!’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Hikmet İplikçi ile yollarınız nasıl kesişti?

-Son yıllarda yapılan şarkıları dinledikçe pop müzik piyasasına yeni tatların girmesi gerektiğini düşündüm ve şahsıma ait eserleride pop müziğine kazandırma düşüncesiyle teklimizi yayınlamaya karar verdim. Söz ve müziği bana ait olan 100’ün üzerinde eserim var, hepsinin sound ve türleri birbirinden faklı olup birçok kuşaktan insana ulaştırmak istiyorum. Fast Music bize ait bir aile şirketidir. Düzenlememizi yapan Hikmet İplikçi yakın bir aile dostumuzdur. Kendisinin motive edici ve destekleyici yanını çok severim. Stüdyo çalışmalarının kayıt aşamalarında büyük bir heyecanla yapılır işlerimiz. Alanında en iyi müzisyenlerle canlı kayıtlar yapılır ve bizde o anlara büyük bir keyifle eşlik ederiz.

Kime Ne! ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kime Ne! gayet enerjik ve dillere pelesenk olabilecek bir şarkıdır. Pozitif dönüşler alıyoruz ve almaya devam ediyoruz. Çünkü şarkımızı daha yeni yayınladık ve her gün yeni yorumlar alıyoruz. İnsanlara ulaştırdıkça büyük keyif alıyorum. Şarkımızı duyanlar olumlu ve umut verici yorumlar yapmaktadır. Eserimi hayata kazandırmaktan çok mutluyum ve yeni işler için bana itici bir güç oldu Kime Ne!

Ayrıca şarkınızın klibini yöneten Enes Bilal Taşçı ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Enes Bilal Taşçı ile aranjörümüz aracılıyla tanıştık ve çalışmaya başladık. Soğuk bir Nisan akşamında 8 saat sürdü klip çekimi. Klipteki kurgu bana ait olup dans koreografisini geçtiğimiz günlerde 23 yaşında elektrikli scooter ile trafik kazasında hayatını kaybeden güzel kardeşimiz Dilara Gül ile hazırladık. Dilara’yı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyim ama hayat böyle acılarla bizi sınıyor. Hiç güvenli bulmadığım bu elektrikli scooterlarla ilgili bir önlem alınmasını temenni ediyorum. Son olarak klip çekimimiz iyi bir ekip çalışması oldu ve övgü dolu yorumlar alıyoruz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müzik yaşamın bir rengi ve benim olmazsa olmazım tıpkı nefes almak gibi beslenmek gibi. Ruhumu dahada özgürleştiren bir olgu. Kendi müziğim; hüzün, sevinç, aşk, doğa ve hayvan sevgisinide anlatan sosyal mesaj içerikli birçok farklı türde ve soundda geniş bir müzik yelpazesine sahiptir. Herkes inandığı ve gerçekten ehli olduğu işi yapmalı…

Kime Ne!’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Stüdyo çalışmalarımız hızla devam ediyor, söz ve müziği bana ait olan eserlerimi arka arkaya yayınlamayı planlıyorum. Şu an 2 eserimin düzenlemesi yapılmaktadır ve yine tekliler şeklinde yayınlamaya devam edeceğiz. Yeni eserler haricinde eski eserlerin cover’ı, akustik kayıt çalışmalarıyla birlikte konser ve sahne hazırlıkları yapıyoruz.

Emel Coşkun’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kime Ne!”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.