Röportajlar

İlk teklisi “Ya Şimdi”yi dinleyicilerle buluşturan Gizem Aktaş ile bir röportaj…

Ağustos ayı içerisinde dinleyicilerle buluşan ve dikkat çeken ilk teklilerden birisi de, mesleki anlamda avukatlık anlamında ilerlese de yıllardır içinde taşıdığı müzik tutkusunu hiç yitirmeden yaşatan ve zaman içinde sahne performansları ile de tanınan Gizem Aktaş’ın DMC etiketli ilk teklisi “Ya Şimdi” oldu. Aktaş ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Ya Şimdi’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Çocukluk yıllarımdan beri müzik hep hayatımdaydı. Çocuk koroları, korolarda solistlik derken ardından lisede kendi müzik grubumuzu kurduk ve orada ilk sahne deneyimimi yapmaya başladım. Bu deneyimlerin ardından üniversitede hukuk fakültesine gitmemle beraber fakülte sürecince sahnelere ara verdim ancak müzik benim için hep çok özel beni eşsiz hissetiren bir yana sahipti. Bu sebeple mezuniyetimin ardından tekrar sahnelere başladım ve “Ya Şimdi” ye kadar da yaklaşık 5 senedir profesyonel olarak sahne yapmaya devam ediyorum. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Ya Şimdi”nin sahibi Yasin Dinç ve düzenlemenizi üstlenen Anıl Umut ile yollarınız nasıl kesişti?

-Son bir yıldır bu fikrim vardı. Sahnelerimde kendime ait olan bir şarkıyı da dinleyicilere sunmak ve ayrıca daha çok kitlelere ulaşıp müziğimi sesimi duyurmak istedim. İşte bu fikirlerim olgunlaştığında Yasin ile ortak arkadaşımız olan Tuğba’ya bu istediğimi anlattığımda kendisi bana Yasin’den bahsetti ve “Sizi mutlaka tanıştırmalıyım!” dedi. Yasin Dinç ile yollarım böyle kesişti ve görüştüğümüz ilk günü yazdığı şarkıları hayranlıkla dinledim. Ardından ben de kendisinden şarkı istediğimi dile getirdim. Anıl Umut’la da Yasin sayesinde tanıştım. Bu aşamada “Ya Şimdi“ yazıldı ve Anıl’ın düzenlemesiyle şarkı duyduğunuz bu aşamaya getirildi.

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-DMC ile de Basın-PR ekibimizin yönlendirmesiyle çalışmaya başladık, yollarımız kesişti. Tülin Ürker ve Selin Ürker’in bu aşamada katkısı oldu. 

Ya Şimdi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıyı dinleyen herkesten çok güzel geri dönüşler aldık. Ben zaten şarkıyı çok severek okudum, istediğim hikayeyi anlatan ve buna göre yazılıp düzenlenen bir şarkı oldu. Haliyle benim de çok içime sindi. Dinleyen herkesten de çok güzel yorumlar aldık. Bu da beni çok mutlu ediyor. Artık her sahnemizde severek okuyorum. Umarım “Ya Şimdi“ her geçen gün daha da güzel yerlere ulaşır. 

Klibi yöneten Onur Astan ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Onur Astan ile seneler önce sahnelerimdeki video ve fotoğraflarımızın çekilmesi için tanışmıştık. Sonrasında akustik yorumlarımızın videolarını çekti. Tabii zamanla hep birlikte çalışır hale geldik. “Ya Şimdi” ortaya çıktığında da hemen Onur’u arayıp “Haydi, klip çekmemiz lazım!” dedim. İzleyicilerden de güzel yorumlar aldık.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Aslında Pop müzik yapıyoruz fakat bunun içerisinde klasik Türk Motiflerinin işlendiği ezgilere de yer vermeye çalışıyorum. Ama herkesin kendi tarzı var, her ne kadar pop müzik yapsak da bunu kendi tarzımla harmanlayarak standartlar dışında sunmaya çalışıyorum diyebilirim. 

Ya Şimdi’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette var. Şimdilerde yeni şarkı arayışı içindeyim. Bir duygusal şarkı ile kış aylarında dinleyici karşına yeniden çıkmayı düşünüyorum. En kısa sürede güzel çalışmalarla karşınızda olmak isterim.

Gizem Aktaş’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ya Şimdi”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.