Röportajlar

Yeni teklisi “Sevgilim”i dinleyicilerle buluşturan Hakan Kalgıdım ile bir röportaj…

Hakan Kalgıdım… Müzik eğitimleriyle başlayan süreçte kendi şarkılarını yazmaya başlayan ve son dönemde Türkçe Pop alanında art arda yayınladığı teklileriyle dinleyicilerin beğenisini kazanan Kalgıdım, en son kendi eseri yeni teklisi “Sevgilim”i Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşurdu. Kalgıdım ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Derin Hatıra’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Üniversite eğitimim boyunca şan dersleri aldım, çeşitli koro ve müzik gruplarında şarkı söyledim. Üniversite bitince özel bir akademide burslu caz vokal okudum. Bu süreç benim için tamamen kendimi, sesimi, müzikal olarak nerede durmak istediğimi anlamaya keşfetmeye çalıştığım bir dönemdi.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Derin Hatıra’nın oluşum süreci nasıl gelişti? DMC ve düzenlemenizi yapan Ersen Kutluk ile yollarınız nasıl kesişti? Derin Hatıra ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Müzik grubumla çalıp söylerken yaptığımız şeyi daha profesyonel bir noktaya taşımanın hayalini kuruyordum hep. Bu hayal beni kendi müziğimi yapmaya motive etti. Bu noktada şarkı yazma denemelerim başladı, ardından demolar kaydetmeye başladım ve arkadaşım aracılığı ile yolum Ersen ile kesişti. İlk şarkım Derin Hatıra’yı beraber yapmaya karar verdik. Derin Hatıra ile ilgili hep çok güzel şeyler duydum. En çok da insanların başka neler yapacağıma dair merakları ve heyecanları beni yeni işleri için çok motive etti.

Derin Hatıra’nın remix versiyonunu yapma fikri nasıl gelişti? Tunç Çakır ile yollarınız nasıl kesişti ve remix ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yolum önce Gökhan Türkmen ile kesişti. Onun aracılığı ile Tunç’la tanıştım. Aslında ikinci teklim “Dökünce Gül Dikenlerini”ni yapmak için bir araya geldik. Tunç, Derin Hatıra için daha farklı bir aranje duyduğunu söylüyordu hep. Ben de onun şarkı ile neler yapacağını çok merak ettim ve remix fikri gündeme geldi. Sonrasında beraber “Dökünce Gül Dikenlerini”ne çalışırken “Derin Hatıra” Remix’i yayınlamaya karar verdik. Dönüşleri de çok olumlu ve cesaretlendirici oldu.

İkinci olarak “Dökünce Gül Dikenlerini”yi yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemede yeniden Tunç Çakır ile yola devam etmeniz nasıl gelişti?

-Dediğim gibi aslında en başında Dökünce Gül Dikenlerini için bir araya gelmiştik Tunç ile. Onun aranjelerine hep çok hayrandım zaten. Büyük şanstı benim için onunla çalışmak. Şarkıyı 5 ya da 6 yıl önce yazmıştım. Benimle 6 yıl dolaştıktan sonra çok güvendiğim inandığım birisine emanet istiyordum hep. Şarkım Tunç ile buluştuğu için çok mutluyum.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkıcı arkadaşım Ömer Güneş vesile oldu.

Dökünce Gül Dikenlerini ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Dinleyenlerden en çok “90’lar Türkçe Pop” benzetmesini duydum. Herkesin 90’lar özlemine bir nebze olsun derman olduğumu hissettim. Çok mutlu edici oldu geri dönüşleri.

Ayrıca Dökünce Gül Dikenlerini’ye akustik bir versiyon yapma fikri nasıl gelişti? Gitarda yer alan Ayhan Günyıl ile yollarınız nasıl kesişti? Akustik versiyon ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Akustik versiyon aslında şarkının ilk demo haliydi. Tunç bu demoya şahane dokunuşlarda bulundu. Tunç, Ayhan abi ile Tarkan’ın orkestrasında beraber çalıyorlardı sağ olsun bizi kırmadı gelip keyifle çaldı. Büyük şans ve gurur benim için.

En son “Sevgilim”i yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Bilge Kağan Etil ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bir gece eve, odama, eşe, dosta sığamadığım bir anda müthiş bir iç sıkıntısıyla yazmıştım. Bu his artık o kadar tanıdıktı ki, kendimi dön dolaş aynı yerde bulma durumumla dalga geçmeye başladım ve “Sevgilim” ortaya çıktı! (gülüyor) Bu iç sıkıntılı hallerde bana gelen “Ah sevgilim olsa güvenli kucaklarda geçerdi sıkıntım” hali de şarkının mottosu oldu. Bilge, KÖFN isimli müzik grubunu üyesi. Benim de çok sevdiğim ve dinlediğim bir gruptu. Aranjelerini çok seviyordum. Sosyal medya üzerinden iletişime geçtik. Buluştuk, tanıştık, çok verdik birbirimizi ve çalışmaya başladık.

Sevgilim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Henüz çıkalı iki hafta bile olmadı ama çok güzel şeyler duyuyorum. Özellikle en çok duyduğum yorum “Her şarkı bir öncekinden daha güzel oluyor!”  oldu.

Sevgilim’e Melih Aslan yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kendisi askerlik arkadaşım olur! (gülüyor) Askerde tanışmıştık gerçekten, sonra çok yakın arkadaş olduk. Melih aslında haberci ve belgeselci. Hep “Beraber bir şeyler yapalım!” diye konuşuyorduk. Bu işe kısmet oldu. Klibi herkes çok beğendi. Samimiyeti ve muzip tavrı herkese geçti.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Türkçe Pop deyince aklınıza gelen her şey var müziğimde. Sanırım en kapsayıcı tanım bu olur. Kafası karışık bir müzisyenim. Belirli bir tarzın üretimini yapmıyorum, yapamıyorum. Her şarkıda ben de farklı şeyler buluyorum kendi içimde.

Sevgilim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-İki şarkı daha var hazırda bekleyen. Bir tanesinin vokal kayıtları da bitti mix aşamasında. Diğerinin vokal okumaları kaldı sadece. 2022’den önce ikisini de yayınlamayı planlıyorum. Umarım her şey yolunda gider ve bu hızla şarkılarımı dinleyenlerle buluşturmaya devam edebilirim.

Hakan Kalgıdım’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sevgilim”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.