Röportajlar

Yeni teklisi “Böyle Gider Mi?”yi dinleyicilerle buluşturan Sude ile bir röportaj…

Sude’yi çoğu dinleyici ilk teklisi Gönlümce ile tanıdı. Aynı zamanda genç müzisyen PEZ’in Trinity Team grubunda da olan; ikinci teklisi “Böyle Gider Mi?”yi BE Sound Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Sude (Sudenur Karakuş) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklilerini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Gönlümce’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptın?

-Müzik yolculuğuma ortaöğretim zamanımda başladım. Okulda mevcut olan müzik kulübü ile bir çok gösterilere dahil oldum. Türk Halk Müziği dalında bir koromuz vardı. Bu koro grubum ile birlikte Güngören’de bulunan Kale Center AVM’de ilk konserimi vermiştim.

Bunun yanı sıra lise dönemine kadar uzayan bu yolculuğumda okullararası ses yarışmalarına katıldım. Bu şekilde devam eden yolculuğumda ilk bestemi ise okuma yazma öğrendiğim ilk gün yazmıştım. Seneler geçtikçe sevdam, merakım arttı. Ve kendimi dijital platformda buldum.

Bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdin ve bu bağlamda Gönlümce’nin oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Uzun zamandır şiirler, düz yazılar yazıyorum. Gitar çalmayı öğrendiğim günden beri de yazdığım şiir ve düz yazılarımı düzenleyerek bestelemeye başladım. Yaklaşık birkaç senede bir çok projem oldu. Aralarından en beğendiğim, okurken zevk aldığım şiirimden biri olan ‘Gönlümce’yi
çevremin de desteği ile kayıt alıp dijital platformda yayınlamak istedim.

Gönlümce ile ilgili nasıl geri dönüşler aldın?

-‘Gönlümce’ isimli projem için yapılan güzel yorumlar için; ‘Yayınladığım ilk eserim.. Nutkum tutuldu!’ diyebilirim. Bu yolculuğa en ciddi adımları attığım süreçti ve yorumlar beni tamamıyla motive etmeyi başardı.
‘Gönlümce’ benim ilk göz ağrım, ve tüm güzel dönüşler de öyle.

Böyle Gider Mi’nin oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Böyle Gider mi? aynı zamanda ilk klibim olacağı için çevremde bulunan tüm arkadaşlarım el birliği ile bir şeyler başarmam için bu yolda ilk desteklerini verdiler. Bu teklimde çok fazla koşuşturdum, çok fazla uğraştım, tek başıma başardım. 

Be Müzik ile yolların nasıl kesişti?

-Be Müzik ile yollarımız ‘Gönlümce’yi dinlemeleri üzerine kesişti… Sesimi beğendiklerini, geleceğe daha sağlamlar atmam gerektiğini söylediler; ve ben de bu yolda onlarla devam etmeyi seçtim.

Her iki teklinde de düzenlemeni yapan PEZ ile yolların nasıl kesişti?

-PEZ, benim beraber büyüdüğüm en yakın çocukluk arkadaşım. Kendi YouTube kanalında trap çalışmalar yapıyor ve benim sesimi beğeniyordu.
Önce beni kendi projesine dahil etmek istedi, ve onunla beraber iki tane proje yayınladık. Ardından benim projelerimle ilgilendi. Trinity Team isimli grubuna dahil oldum ve iki teklimin de düzenlemesini yaptı.

Böyle Gider Mi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldın?

-Bu teklim için çok uğraşmama rağmen, en azından ‘Gönlümce’ kadar yeterli ilgiyi alamadım. Bu teklimin kaydı ve klibinde yargılanan bir çok şey oldu. Ses kaydı ve kalitesi, kamera kalitesi ve montaj gibi… Düzenlemeye ve klip yönetmenime gelen kötü yorumlar, beni her ne kadar ezmiş görünse de, bu yolda daha da hırslı olmama sebep oldu. 

Her iki teklin de sadece dijital olarak yayınlandı, Böyle Gider Mi’nin CD olarak da yayınlanması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm yayınlamayı düşünüyor musun?

-Yalnızca dijital platformda yayınlanan iki teklim için de daha fazlasını düşünmüyoruz. İlerleyen vakitlerde düzenlemesini yaptığım birkaç şarkıdan sonra albüm yayınlamayı düşünüyorum ve belli bir süre sadece dijital platformda kalacağım.

Böyle Gider Mi’den sonra yapmayı düşündüğün çalışmalar var mı?

-Yeni projeler yolda! Tam gaz, durmadan devam ediyorum. En iyisini yapabilene dek; ardı arkası kesilmeyen projelere imzalar atacağım.

Sude’ye bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Böyle Gider Mi? tüm dijital platformlarda!