Röportajlar

İlk teklisi “Ne Güzeldik Oysa Biz”i dinleyicilerle buluşturan Merve İleri ile bir röportaj…

Önceleri başarılı oyunculuğu ile tanıdık Merve İleri’yi… Sonra “Meryem” dizisinde “Hasret” ve bir 90’lar klasiği “Bugün Tadım Yok” performansları ile sesiyle de akılda kalan İleri, profesyonel olarak müziğe de yöneldi ve ilk teklisi; Aysuda Ülkü Zeren eseri, Kıraç düzenlemesi “Ne Güzeldik Oysa Biz”i TMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. İleri ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklinin oluşum sürecini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Sizi öncelikle oyunculuk alanındaki performanslarınızla tanıdık. Öncelikle oyunculuğun yanında müzikle de ilgilenmeye nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Meryem dizisinde de şarkı söyleme süreciniz nasıl gelişti? 

-Aslında şarkı söyleme sürecim yeni başlamadı. Zaten hep sevdiğim ve oyunculuğuma destek olan bir hobiydi benim için. Şimdi aynı zamanda zevkle yaptığım işe dönüştü. Dediğiniz gibi “Meryem” dizisinde “Bugün Tadım Yok” ve “Hasret” isimli iki şarkı seslendirdim.

TMC ile yollarınız nasıl kesişti? Bir tekli (single) çıkarmaya nasıl karar verdiniz? Ayrıca şarkının sahibi Aysuda Ülkü Zeren ile çalışmaya nasıl karar verdiniz? 

-TMC’ye ilk önce oyuncu olarak CV’mi ulaştırmak istemiştim. Konservatuvar yıllarından itibaren zaten müziğe olan merak ve ilgimden de konuştuk ve yol bizi buraya getirdi. Açıkçası çok da memnun olduğum bir süreç. Aysuda Ülkü Zeren’le de bu işler vesilesiyle tanıştık. Kendisinin birbirinden güzel besteleri var zaten. Biz “Ne Güzeldik Oysa Biz” de fikir birliği yaptık.

Düzenlemenizi yapan Kıraç ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Onunla tanışmamız dizi müziklerine dayanıyor; single sürecinden önceye. Dizinin müziklerini Kıraç yapıyordu ve o iki şarkıyı da birlikte yaptık. Eklemem gerekir ki Kıraç gibi bir müzisyenle çalıştığım o süreç bana çok şey öğretti.

Şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Güzel geri dönüşler alıyorum. Yazılı ve sözlü olarak gelen yorumlarda, şarkı ve klibi samimi bulduklarını söylüyorlar.

Şarkınız sadece dijital platformlarda yayınlandı. CD olarak da çıkması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

-Zaten sizlerin de bildiği gibi artık neredeyse her şey dijital dünya üzerinden dönüyor. Şimdilik öyle bir düşüncemiz yok. Single üzerinden devam edeceğiz gibi görünüyor. Ben de dinleyici olarak oluşturduğum playlisti dinliyorum mesela. Bir albümü açıp baştan sona dinlediğim olmuyor pek.

Oyunculuk ve şarkı söylemek arasında sizi en çok zorlayan alan hangisi oldu? Her iki alanı kendi açınızdan nasıl değerlendiriyorsunuz? 

-İkisi de dediğim gibi zevkle yaptığım işler. Dolayısıyla umarım herhangi birinden ayrılmak zorunda kalmam. İkisinde de zorluklar olabilir ancak tamamladığınızda bir şey daha deneyimlemiş, başarmış oluyorum. Oynamayı da, şarkı söylemeyi de çok seviyorum. Üçümüz elele yürüyoruz.

Müzik alanında ilerleyen zamanlarda yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Var elbette. Zamanla daha da şekilleniyor. Tabii ki bir yol haritası var ama yolda karşılaşacaklarım da belirleyici olacaktır illa ki. 

Merve İleri’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ne Güzeldik Oysa Biz”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.