Röportajlar

İlk teklisi “Sen De Yalnız Mısın?”ı dinleyicilerle buluşturan grup Karma Berlin ile bir röportaj…

Çalışmalarını uzun süredir Berlin’de sürdüren, vokalde Fatih Solak, bas gitarda Umut İlyas Koçkazı ve davulda Gece Yolcuları’ndan tanıdığımız Bülent E. Albayrak’tan oluşan grup Karma Berlin, geçtiğimiz ay gitarist Serdar Öztop’un katkısıyla ve TMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturduğu “Sen De Yalnız Mısın?” ile kısa zamanda büyük ilgi yakaladı. Aynı zamanda kendi oluşumları “Rockhane” ile pek çok müzik grubu ve sanatçıyla aynı sahneyi paylaşmaya devam eden Karma Berlin ile Bi’Kuble için, grubun kuruluşunu, teklinin oluşum sürecini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Karma Berlin nasıl bir araya geldi?

Umut İ. Koçkazı (Bas Gitar) : 2010 senesinde Fatih ile o sıralar çaldığı bir mekanda tanışarak kısa zamanda grubumuzu kurduk. Bülent, 2014 senesinde bizim gruba internet üzerinden özel olarak mesaj atmıştı. Eşiyle birlikte Berlin’e yerleştiğini, Gece Yolcuları’nın eski davulcusu olduğunu, müziğe devam etmek ve bizimle görüşmek; tanışmak istediğini dile getirdi. Görüştük, tanıştık ve kendisiyle çok kısa zamanda üçlü olarak Almanya çapında başarılı sahneler almaya başladık.

Bülent E. Albayrak (Davul) : Berlin’e taşındığımda aklımda ‘Burada Türk müzisyenler neler yapıyor?’ sorusu vardı. Sosyal medyada biraz araştırma yaparak birkaç grup ve müzisyenle iletişim kurdum. Amacım, bir gruba kalıcı olarak katılmaktan çok müzisyenlerle sosyalleşmek ve projelerinde fırsat buldukça bir davulcu olarak destek vermekti; çünkü bir yandan yeni bir hayat kurmaya çalışırken diğer yandan Drum Trainer Berlin’de müzik eğitimime devam ediyordum. Fatih ve Umut’un planladığı bir Rockhane konseri vardı ve davulcuları gruptan ayrılmıştı. Önce bir iki konser için başlayan beraberliğimiz, kısa bir süre içinde çok sıkı bir arkadaşlığa ve Karma Berlin’in nihai kadrosuna dönüştü. 

Fatih Solak (Vokal) : Bülent bize sosyal medyadan ulaşmıştı, artık Almanya’da yaşayacağını söylemiş ve kendinden bahsetmişti. Birkaç hafta içinde buluşup tanıştık ve provalar yapmaya başladık, grubun birbiriyle uyumu çok iyi olmuştu. Hem çok iyi bir arkadaş hem de çok iyi bir müzisyen kazanmıştık.

Bir tekli çıkarmaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Serdar Öztop ile yollarınız nasıl kesişti, birlikte çalışma süreci nasıl gelişti?

Bülent : Elimizde birkaç bestemiz vardı ve bir gün bunları müzikseverlerle paylaşacağımız konusunda hemfikirdik ama ilk adımı ne zaman atacağımız konusu henüz netleşmemişti. “Sen de Yalnız Mısın?” ortaya çıktığında bize artık zamanın geldiğini hissettirdi; çünkü elimizde sadece kendimize saklayamayacağımız kadar duygu ve enerji yüklü bir şarkı vardı. Serdar ile müzik yapmak istediğimizi zaten paylaşmış ve olumlu bir cevap almıştık. Şarkının ön kayıtlarını Serdar ile paylaştıktan birkaç saat sonra asıl kayıtlar için stüdyoyu ayarlamış ve Serdar için İstanbul’dan Berlin’e uçak bileti alınmıştı.

Umut : Uzun yıllardır çalışıyoruz bu ekiple, evet. Birçok başarılı sahneden sonra artık bir şeylerin gelişmesi gerektiğini ve müzikal anlamda grubumuzla ciddi bir üretim aşamasına geldiğimizi hissettik. “Sen de Yalnız Mısın?”ı ilk tekli ve açılış parçamız olarak değerlendirdik ve büyük titizlikle aranje ettik. Tabii ki Serdar Öztop’un da gitar yorumuyla parçaya ayrı bir renk katmış olduğunu belirtmek isterim. Şarkımızın gerçekten güçlü olduğunu ve bu hakettiği ilgiyi göreceğini düşünüyorum. 5-6 aylık bir süreç parçanın hazırlanması, stüdyo kayıtları, video klip çekimleri ile gerçekten yoğun geçti. Bu proje bizim yeni doğan çocuğumuz gibi ve sorumluluğumuzun farkında olarak adımlarımızı titizlikle attık ve atıyoruz. Çalışma ekibiniz her alanda çok büyük önem taşıyor. Biz de bu süreçte harika insanlarla çalışma fırsatı bulduk. Grubumuzun fotoğrafında üç kişiyiz ama emin olun Karma Berlin bundan çok daha fazlası. Ben de bunun bir parçası olduğum için kendimi mutlu hissediyorum.

Fatih : 25 Aralık 2017’de Rockhane konseriydi. Serdar da o tarihte Berlin’deydi. O gece misafir sanatçı olarak sahneye davet ettik. Konser çok güzel geçmişti, bu sayede Serdar Öztop ile olan maceramız başlamış oldu.

TMC ile yollarınız nasıl kesişti?

Bülent : TMC, Türkiye’nin en prestijli ve başarılı müzik ve film yapımcılarından biri ve yapım, dağıtım ve sonrasındaki süreci ne kadar profesyonel yürüttükleri herkes tarafından biliniyor. Daha önemlisi, size bir aileye aidiyet ve güven duygusu veren harika bir ekibi var. Bunu Türkiye’de yaşadığım dönemde beraber çalışma fırsatımız olduğu için biliyordum ve şarkımızı paylaşma zamanı geldiğinde ilk aklımıza gelen TMC oldu. Şarkımızı dinleyip çalışma isteğimizi onayladıklarında gerçekten çok mutlu olduk ve bu birlikteliğin uzun zaman devam etmesini umuyoruz.

Tekli ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Umut : Şu ana kadar çok olumlu dönüşler aldık. Türkiye’deki akrabalarım, arkadaşlarım, burada Berlin’deki çevrem şarkımızı çok sevdiler. Hiç hesaba katmadığım insanlardan tebrikler geldi. Alman arkadaşlarım ve çevrem de inanılmaz şaşırdılar bu sounda ve klibimize. Stüdyo kaydımızı, mix-masteringi gerçekleştiren Florian Schack ve yönetmenimiz Evran Öztürk de bu konuda muhteşem iş çıkardılar. Şu anda bunun devamlılığı bizim için en önemlisi. 

Bülent : Doğal olarak ilk geri dönüşleri yakın çevremizden ve müzisyen arkadaşlarımızdan alıyoruz ve Umut’un dediği gibi tek bir olumsuz tepki bile almadık. Bununla beraber dijital platformlarda dinlenme oranları ve videomuzun izlenme rakamları da çok umut verici. Türkiye çok büyük bir ülke ve diğer ülkelerde, özellikle Avrupa’da yaşayan gurbetçi de var. Herkese ulaşmak biraz zaman alsa da Karma Berlin ve “Sen de Yalnız Mısın?”ın tüm müzikseverler tarafından kabul göreceğine inanıyoruz.

Fatih : Tekli daha çok yeni olmasına rağmen çok pozitif geri dönüşler alıyoruz, bu bizi çok mutlu ediyor.

Tekliniz sadece dijital olarak yayınlandı. İleride CD olarak da çıkarılması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ileride bir albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

Umut : Şarkılarımızı tekliler olarak çıkarıp yeterli sayıya ulaştığında bir albüm yapabiliriz. Tekli yapmanın çok avantajı var. Bir şarkıya derinlemesine yoğunlaşıp en güzel haline getirebilmek için yeterli zamanınız ve enerjiniz oluyor. Böylece yayınladığınızda “keşke” demekten kurtuluyorsunuz.

Bununla birlikte “Rockhane” oluşumu nasıl gelişti ve sizce nasıl geri dönüşler aldı?

Umut : 2013 yılından beri “Rockhane” adı altında senede iki kez Berlin’in en büyük ve bilinen konser salonlarından SO36’da kendi konserlerimizi düzenliyoruz. “Rockhane”, bizimle birlikte Haluk Levent, Aylin Aslım, Kolpa, İstanbul Arabesque Project gibi isimlerin de sahne aldığı, Berlin’de çok sevilen bir eğlence-konser eventi haline geldi. Son düzenlediğimiz  “Rockhane” konserinde Burak Kut ile sahnemizi paylaştık ve yoğun ilgi duyulan bu konserde “Sen de Yalnız Mısın?”ın açılışını yaptık. Hatta şarkımızın videosunun bir kısmı o konserde kaydedildi ve videodaki seyirciler gerçekten konserimize bizi dinlemeye gelen Berlin’li müzikseverler. Videoda salonun tamamen dolu olması ve insanların şarkıyı bizimle beraber söylemeleri Karma Berlin ile beraber Rockhane’nin de ne kadar sevildiğini gösteriyor sanırım.

İlerleyen zamanlarda yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? 

Bülent : “Sen de Yalnız Mısın?”ın akustik versiyonu şu anda kaydedildi ve paylaşıma hazır. Videosu için çalışıyoruz ve bahar aylarında yayınlamak istiyoruz. Soundu daha yumuşak olan akustik versiyonun önümüzdeki yazın çok dinlenen şarkılarından olacağına inanıyoruz. Ayrıca kaydetmek istediğimiz bir bestemiz ve bir cover şarkısı var. Bu arada tabii ki Türkiye ve Avrupa’ da konserlerimiz olacak ve şarkılarımızı Karmaseverlerle beraber söyleyeceğiz.

Karma Berlin grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ederim. “Sen De Yalnız Mısın?”ı tüm dijital platformlardan dinleyebilirsiniz.