Röportajlar

İlk teklisi “Ne Güzelsindir Şimdi”yi dinleyicilerle buluşturan Nihavend ile bir röportaj…

Berk Tapucu… Müzisyen bir aileden gelen ve Kadir Tapucu’nun oğlu olarak zaman içinde kendi içindeki müzik tutkusunu da yakalayan Berk Tapucu, Nihavend mahlasıyla kendi müzik kariyeri için ilk önemli adımı atarak kendi eseri ilk teklisi “Ne Güzelsindir Şimdi”yi Cadı Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Nihavend ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Ne Güzelsindir Şimdi”ye kadar olan müzik yolcuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müzisyen bir aileden gelmek size neler kattı?

-Müzisyen bir aileden gelmek çok farklı tarzlarda müzikleri dinleyip, onlarla büyümemi sağladı. Müziğin eksilmediği, müziğin konuşulduğu bir evde ondan uzak kalmak söz konusu olamazdı.  Pek çok stilden iyi eserleri kulağıma, ruhuma katmaya çalıştım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Ne Güzelsindir Şimdi”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonunuzu (Cadı Müzik olarak) ve düzenlemenizi üstlenen Selim Öztürk ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müzikle iç içe bir hayatım olduğundan kendi şarkılarımı söylemek ve insanlarla paylaşma düşüncesi hep vardı. Tabii bunlar zaman, süreç ve doğru birliktelikler gerektiriyor. Nihayetinde bunlar bir araya geldi. Ne Güzelsindir Şimdi geçmişe yazılmış bir bugün şarkısı. Anımsıyor ve selamlıyor. Selim Öztürk ile Başar Yakupoğlu aracılıyla tanışma fırsatı buldum. Engin deneyimiyle ilk günden itibaren bana çok şey kattı. Yaptığım, yapmak istediğim müziği özgün ve modern bir forma sokarak dinleyenlerle buluşturdu. Hiç desteğini eksik etmedi. Kendisine minnettarım. Ayrıca plak şirketim Cadı Müzik’ten yapımcım ve menajerim olan Sanem Ersoy Öztürk’e tüm post prodüksiyon aşamalarındaki desteği ve çabaları için sonsuz teşekkür ediyorum. 

“Ne Güzelsindir Şimdi” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İnsanlar sesimle şarkının uyumuna dair yorumlarda bulunarak, dinlendirici niteliğine dikkat çekiyorlar. Oldukça güzel geri dönüşler alıyorum. Benim de amaçladığım sade ve duygulara hitap eden bir müzik yapmak. Bu gibi yorumlar beni mutlu ediyor.

Öte yandan babanız Kadir Tapucu da uzun zaman sonra müziğe dönüş yaptı. Kendisinin yıllar sonra müziğe dönüşünü kendi açınızdan nasıl değerlendiriyorsunuz, aynı dönemlerde şarkılarınızı dinleyici ile buluşturmak sizin için nasıl bir duygu oldu?

-Kendisiyle aynı dönem müzik yapmak oldukça ilginç bir deneyim oldu. Uzun yıllardır süren çalışmalar hemen hemen aynı dönem nihayete erdi. Umarım kendi yollarımızda ikimiz de halkın beğenisiyle yan yana ilerleriz. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğimin herhangi bir tarza ait olmadığını ancak hepsinden bir şeyler barındırdığına inanıyorum. Yaklaşık on beş senede deneyimlerimden, değişen müzik dünyasından ve insanları gözlemlerimden oluşturduğum, melez bir yapı. Tamamen ruha, kalbe ve içinizdeki ona yönelik bir müzik. Hatırlayın, yad edin istiyorum.

“Ne Güzelsindir Şimdi”den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Ne Güzelsindir Şimdi’nin güzel bir tanışma olduğuna inanıyorum. Daha birçok eserde benzer ya da farklı formlarda insanlarla buluşmayı arzuluyorum.

Nihavend’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ne Güzelsindir Şimdi”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.