Röportajlar

Yeni teklisi “Ah Bu Ayrılık”ı dinleyicilerle buluşturan Meryem Cantekin ile bir röportaj…

Son dönemde alternatif rock alanında dikkat çeken kadın sanatçılardan birisi de Meryem Cantekin oldu. Kendi eseri olan iki akustik teklinin ardından en son ilk olarak sayfasında demo olarak yayınladığı kendi eseri “Ah Bu Ayrılık”ı Fono Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Cantekin ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Mesele”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Aslında “Mesele”ye kadar olan bir müzik yolculuğum pek yok. Çünkü “Mesele” zaten bu yolun başlarında yazdığım bir şarkı. “Mesele”yi yazdığım sıralar yeni gitara başlamıştım. Ondan önce de ukulele çalıyordum ve ukuleleyle şiirlerimi besteliyordum. Ukulele gitara göre biraz daha kısıtlı bir enstrüman olduğu için gitar öğrenmeye başladım ve şiirlerimi bestelemeye gitarla devam ettim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Mesele”nin oluşum süreci nasıl gelişti? “Mesele” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Mesele”yi yazdığımda bir yaz akşamı evimin balkonunda gitar çalıyordum ve sevdiğim akorları dizmeye başladım. Akorların bana hissettirdiği duyguya göre bir ritim ve söz yazdım. Şarkı oluştuğunda dinlemeleri için arkadaşlarıma yolladım ve çok beğendiklerini, daha kolay dinleyebilecekleri bir yere koymamı istediler. Daha sonrasında da her zaman prova yaptığımız stüdyoya gidip çok basit bir kayıt aldık ve kapak fotoğrafı bulup bir dijital distribütör aracılığıyla şarkıyı Spotify’a ve diğer platformlara yükledim. Yani aslında sadece arkadaşlarımın dinlemesi için şarkılarımı yayınlamaya başlamıştım. Şarkı ufak ufak playlistlere düştü ve biraz daha fazla insana ulaştı. Şarkıya olan dönüşler güzeldi. En çok yapılan yorum, çok dinlendirici olduğuydu.

İkinci tekliniz “Bir Bak Göğe”nin oluşum süreci nasıl gelişti? “Bir Bak Göğe” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Bir Bak Göğe” yazarken birden fazla şeyden etkilendiğim bir şarkı aslında. Şarkıyı yazdığım sırada Taşkın Tuna’nın “Uzayın Sırları” kitabını okuyordum. Kitaptan öğrendiğim şeyler beni çok etkiledi ve sözler o yönde gelişti. Tabi ki yağmur, bulut, gökyüzü, yıldız terimleri altında anlatılan bir olay daha var. Onu da dinleyen herkesin kendi yorumuna bırakıyorum. Küçükken yazıp kaydettiğim bir şarkı, o yüzden kayıt kalitesini çok sevmediğim bir şarkı diyebilirim. Belki yeniden bir kayıt ve düzenlemeyle tekrar paylaşabilirim.

En son, demo kaydıyla bildiğimiz “Ah Bu Ayrılık”ı dinleyicilerle buluşturdunuz. “Ah Bu Ayrılık”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Fono Müzik ve düzenlemenizi üstlenen Umut Tosun ile yollarınız nasıl kesişti?

-Mesele, yollarımızı kesiştirdi diyebilirim aslında. Umut Tosun Spotify’dan Mesele’ye denk gelip bana ulaşıyor. Hatta ilk başta inanmadığımı ve arkadaşlarımın bana bir şaka yaptığını sandığımı çok iyi hatırlıyorum! (gülüyor) Fono Müzik ile de bu sayede tanıştım. Küçük şoku da atlattıktan sonra bir araya geldik. Ben masaya ”Ah Bu Ayrılık”ı yatırdım ve üstüne çalışmaya başladık. İlk başta çok daha slow ve karanlık bir şarkıydı ama Umut Tosun’un dokunuşlarıyla daha renkli ve canlı bir hale geldi. Çok da güzel oldu. Elimdeki besteyle onun yaratıcılığı birleşti ve Ah Bu Ayrılık’ın son hali ortaya çıktı.

“Ah Bu Ayrılık” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şu ana kadar çok güzel dönüşler aldım. Herkes beğendi. Diğer şarkılarıma göre çok daha profesyonel bir şarkı olduğunu düşünüyorum. Çok daha iyilerine yol açması dileğiyle…

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Açıkcası müziği kendi duygularımı ve düşüncelerimi boşaltabildiğim bir çeşit katarsis olarak görüyorum. Kendimden, dertlerden, duygulardan, dünyadan kaçmak için müzik harika bir yol. Bu yüzden her elime gitarı aldığımda bir çeşit kendimden bir şeyleri aktarıyorum diyebilirim. Bir matematiği olmayan kulağıma güzel gelen şeyler. Herhangi bir türe ya da kalıba sokamıyorum, her dinleyen kendi farklı kategorize edebilir. Diskografim ve yazdığım şarkılar için de kendi katarsislerim diyebilirim.

“Ah Bu Ayrılık”tan sonra yapmayı düşündüğünüz başka proje var mı?

-Şu anlık bir şey demeyeyim ama daha sık sık  görüşeceğimizi düşünüyorum!

Meryem Cantekin’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ah Bu Ayrılık”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.