Röportajlar

İlk teklisi “Ninni”yi dinleyicilerle buluşturan Ece Kıdeyş ile bir röportaj…

Ece Kıdeyş… Müziğin eğtiminden gelen ve hem vokalist hem de solist olarak sahne performanslarıyla bilinen Kıdeyş, ilk teklisi “Ninni”yi geçtiğimiz haftalarda İzmir Medya etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Kıdeyş ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Ninni”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Merhabalar. Çocukluğumdan beri şarkı söylemeyi çok severim. Müzik kariyerimi belirlerken Ankara’da lisedeki müzik öğretmenimin bana çok katkısı olmuştur. Hatta beni ilk keşfeden o olmuştur. Liselerarası şarkı yarışmalarına katıldım. TRT Gençlik Korosu’nda görev aldım. Lise bittikten sonra Ege Üniversitesi’nde 2 yıllık Kimya Teknikerliği okudum. Bu dönemde sahneye çıkmaya başladım. Aklımda sürekli müzik eğitimi almak vardı. Bu bağlamda 2014 yılında yine Ege Üniversitesi’nde konservatuvara girmeye hak kazandım. 2018’de mezun oldum. Konservatuvar eğitimi müzikal anlamda nota, enstrüman çalma gibi şeylerde ve de çevre açısından büyük katkısı olan bir yerdi benim için. Öğrencilik döneminde de sahneye çıkmak, şarkı söylemek hayatımın en önemli parçası oldu. Farklı şehirlerde dinleyicilerle buluşma fırsatım oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl boyunca pop sanatçısı Altay’a vokal yaptım. 2021 yılında da tekli çalışmam “Ninni”yi yayınlayarak müzik kariyerimde bir başka evreye adım attım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Ninni”nin sahibi Bahar Yenilmez ve düzenlemeyi üstlenen Görkem Onur Turan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında bir tekli yayınlamak gibi bir düşüncem yoktu. Akademik kariyer yapma düşüncesindeydim. Ancak çevremdekiler, arkadaş, eş dostlar benim sahnede olmam gerektiğini belirtip, tekli bir çalışma yapmam konusunda beni sürekli teşvik ettiler. Bu konuda eşim Atabey Aydın’ın da çok katkısı oldu. Böylelikle şarkı aramaya başladım. Aynı camiadan tanıdığım ve çok güzel bestelerinin olduğunu bildiğim Bahar ablamı aradım. Onun bestesi olan “Ninni”yi yıllar önce dinleyip çok beğenmiştim. Bu besteyi tekli olarak yayınlamak istediğimi belirttim. Çok sevinip her konuda bana destek olacağını ve onur duyacağını belirtti. Şarkıyı belirledikten sonra da aranjör arayışına girdim. Yine aynı camiadan tanıdığım Görkem Onur Turan’a şarkıyı dinletip aranjesini yapmasını istedim. Böylelikle “Ninni”nin yolculuğu başlamış oldu.

İzmir Medya ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bir arkadaşımla sohbet ederken sosyal medya yöneticisi aradığımı belirttim. Onun önerisiyle İzmir Medya’nın sahibi Emrah Arslan ile tanıştık. Emrah Arslan, sosyal medya danışmanlığının yanında yayıncılığa da adım attığını belirtti. Bu sohbet sonrasında İzmir Medya’nın ilk sanatçısı oldum.

“Ninni” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aranjeye ilk başladığımız süreçte Görkem Onur Turan ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda altyapıya, kullanılanacak enstrümanlara dair sohbetler ettik. Dijital altyapıların ağırlıkta olduğu son dönem çalışmalarından farklı hareket etme kararı alıp akustik bir düzenleme yapmaya karar verdik. Dinleyicilerimizden aldığımız geri dönüşlerde en çok üstünde durulan konu da şarkının kulağı yormadığı, su gibi dinlendiği oldu. Biz de bunu hedeflemiştik ve ulaştığımız için çok mutlu olduk. Klip de çok beğenildi.

“Ninni”nin klibini yöneten Sinan Akyol ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sinan Akyol’la (MST Yapım) stüdyoda şarkının vokal kayıtlarını aldığımız dönemde ortak bir arkadaşımız vasıtasıyla tanıştık. Şarkıyı dinlettik. Yıllarca dans dersleri aldığım ve konservatuvarda okurken enstrümanımın viyolonsel olması dolayısıyla klipte bunları kullanmak isteğimi Sinan’a belirttim. O da senaryoyu yazmak ve klibi kurgulamak için süre istedi. Dönüş yaptığında senaryo çok hoşuma gitti ve hemen çekimlere başladık. Soğuk bir günde, büyük uğraşlar sonucunda “Ninni” bugün görsel olarak da sizlerin beğenilerine sunulduğu ve olumlu geri dönüşler aldığım için çok mutluyum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Sahnemde birçok tarzdan şarkı söylemeye çalışıyorum. Tanımlamak çok kolay değil ama kendimi pop şarkılarına daha yakın hissediyorum.

 “Ninni”den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet var. Belirli periyotlarla yayınlamayı düşündüğüm üç şarkım hazır. Amacım bir çalışmam bittiğinde hemen diğerine odaklanıp üretime devam etmek ve sürekliliği sağlamak.

Ece Kıdeyş’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ninni”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.