Röportajlar

İlk teklisi “Sonsuz Bir Loop”u dinleyicilerle buluşturan grup Genepop ile bir röportaj…

2021 sonuyla birlikte tanıdığımız gruplardan birisi de, Spotify açıklamasında kendisini “Her neredeyseniz orayı bir dans pistine dönüştürüyor!” olarak tanımlayan Genepop oldu. Synthpop tınılı ilk teklisi “Sonsuz Bir Loop”u kendi şirketleri Parande Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Genepop grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, yeni teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Genepop grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Gizem Altun (solist): Ben Gizem Altun. Genepop’un ana solistiyim. Öncelikle hepimiz yakın arkadaşız. Burç ve Erdal “milenyum öncesinden beri” arkadaşlar hatta! (gülüyor) Ben son 10 yıldır tanıyorum ikisini de. Hepimizin hayatında hep müzik vardı. Farklı türlerde uzun yıllar müzik yaptık. Ben caz söyledim çok uzun süre, caz vokalisti ve eğitmenleriyle çalıştım.

Erdal Akkaş (gitar-düzenleme): Erdal Akkaş ben. Genepop’ta gitarlar ve genel tarifiyle “bilgisayar işleri”nden sorumluyum. Aynı zamanda Genepop şarkılarının düzenlemelerine de imza atıyorum. Burç ve benim lisede başlayan arkadaşlığımız, üniversite yıllarında beraber müzik yapmaya dönüştü. 2007 yılında ise Volkan Memişoğlu’nun da katılmasıyla Babra Bubrik isimli grubumuzu kurduk. Babra Bubrik olarak progresif öğeler içeren bir tür rock müzik yapıyorduk. Yayınlanmış bir de albümümüz var, YouTube’dan erişilebilir.

Burç Demir (eserler-düzenleme-gitar-tuşlular): Gizem ile de Babra Bubrik’in yeni albümü için bir şarkıda beraber çalışalım fikriyle ilk kez çalışmalara başladık. Zaten eğlenmek için sıklıkla beraber çalıp söylüyorduk. Kafamda dans şarkıları üretmeye dair bir şeyler vardı son dönemlerde. İlk şarkı çıktıktan sonra ise müzikal olarak gitmek istediğim yer artık şekillenmiş oldu, Gizem ile Erdal’ı “official” olarak bu projeye dahil olmaları için davet ettim.

Gizem Altun: Bize de bu davete icabet etmek düştü. Zaten birlikte müzik yapmanın da yabancısı değiliz. Bir araya geldiğimiz hemen her zaman muhakkak bir şeyler çalıp söylüyorduk ki hala yapıyoruz.

Burç Demir: Bizim için birlikte iyi zaman geçirmenin en önemli bileşenlerinden biri müzik dinlemek ve müzik üretmek.

Erdal Akkaş: Bir de mangal yapmak! (gülüyor)

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Sonsuz Bir Loop”un oluşum süreci nasıl gelişti?

Burç Demir: Esasen ilk yazdığım şarkı “Parande” idi ve onu kaydettik. Sonrasında yeni şarkılar yazmaya devam ederken pandeminin ilk ilan edildiği Mart başı gibi “Sonsuz Bir Loop”u besteledim. Henüz hayatımız pandeminin yarattığı kaosa teslim olmamıştı ama gelen büyük bir şeyi hepimiz görüyorduk, sonrasında da hepimizin hayatı sonsuz bir loopa girmiş gibi oldu zaten. Genepop olarak çok sayıda şarkıyı oluşturduktan sonra Sonsuz Bir Loop’un başlangıç için en doğru şarkı olacağına beraberce karar verdik.

Bu bağlamda kendi yapım şirketiniz Parande Production’u kurmaya nasıl karar verdiniz?

Erdal Akkaş: Aslında bağımsız ilerliyoruz, herhangi bir yapım şirketi ile anlaşmamız yok. Dağıtım sürecinde birlikte çalıştığımız çeşitli firmalar oluyor. Geri kalan tüm rol ve sorumlulukları kendimiz üstlenmiş durumdayız ve her birimiz birkaç şapkayı birden taşımaya çalışarak bu sürecin içindeyiz. Şirketin adı da ilk kaydettiğimiz şarkının adından geliyor.

Sonsuz Bir Loop ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Gizem Altun: Çok iyi! Dinleyen hemen herkesin ortak noktalarından biri, şarkının çok akılda kalıcı olduğu. Bir sefer dinledikten sonra bile nakaratın dillerinden düşmediğini, sürekli mırıldandıklarını, popüler tabiri ile “catchy” bir şarkı olduğunu söylüyorlar. Şarkıyı adı üzerinde “loop”a alan çok oldu! (gülüyor) Bir de iyi hissettirdiğini söylüyorlar. Yılbaşında mesela en yoğun dinlenme sayılarına ulaştık, sevenlerimizin bizim şarkımızla yıla başlayıp devam etmesi sevindirici. Aslında sözler hayatımızda tekrar düşen, kısırdöngüye giren şeylerden bahsetse de şarkının tüm bunlarla dans ederek başa çıkma çağrısı karşılıksız kalmadı. Sonsuz Bir Loop, dinleyen herkese o kısırdöngüleri kırmak için enerji veriyor diye düşünüyoruz.

Phenakistoscope yöntemi ile hazırlanan klibin oluşumu nasıl gelişti? Klibin hazırlanışında kimler çalıştı? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Burç Demir: Can, yine yakın arkadaşlarımızdan biri, bir gün bize bir video yolladı ve “klibi buldum” dedi! Video, zoetrope yöntemi ile çekilmiş bir kısa animasyondu. O dünyaları keşfetmeye çalışırken phenakistoscope yöntemi ile karşılaştık ve “tamam budur” dedik. Sonrasında, bir senaryo geliştirdik. Klip aslında “arkadaşlarımız” ve “arkadaşlarımızın arkadaşları”nın bir ürünüdür. Ressam arkadaşımız suluboya ile senaryonun planlarını çizdi. Sonra bu planları designer bir arkadaşımız dijital ortama taşıyarak disklerimizi oluşturdu. Dijital sanat yönetmenliğini başka bir arkadaşımız üstlendi gibi gibi. Hikayenin başında ve sonunda gerçek hayat çekimlerini kullanıp, aradaki hikayeyi phenakistoscope ile canlandırdık. Esasen tüm süreç bizim için bir prodüksiyon yönetimi süreci gibi de oldu. Klip izleyen herkesten beğeni topladı. Yoğun çabalarımızın izleyenlerde karşılığını bulmuş olmasından ötürü çok memnunuz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Erdal Akkaş: 70’ler Disco Funk’ın groove hissiyatının, 80’ler Synthpop atmosferinin ve 90’lar Türkçe Pop’un hep bir ağızdan ezbere söylenen coşkusunun bir bileşimi diyebiliriz. Ya da alternatif bir açıklama olarak, iyi hissettiren bir müzik!

Sonsuz Bir Loop’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Gizem Altun: Şu an 10’u üzerinde şarkımız hazır ve sırasıyla dinleyicilerimizle buluşmayı bekliyor. Nisan ayı içinde ikinci teklimizi yayınlayacağız. Sonrasında da devamı gelecek. İnsanlar bizi daha yeni tanıdı ama uzun soluklu bir yolculuk olacak bu, daha epey buralardayız!

Genepop grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sonsuz Bir Loop”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.