Röportajlar

Yeni teklisi “Korkuyorum”u dinleyicilerle buluşturan Gizem Erden ile bir röportaj…

Gizem Erden ismini çoğu dinleyici hem sahne performansları hem de YouTube kanalında seslendirdiği şarkılar ile duydu. Pek çok enstrüman çalabilen ve zamanla alternatif tınılı bestelerini yapmaya başlayan Erden, ilk teklisi “Bi Kere Öpsem”in ardından şimdi ise yeni teklisi “Korkuyorum”u Yüzdeyüz Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Erden ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bi Kere Öpsem’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda YouTube’da çeşitli şarkıları yorumlayıp paylaşmaya nasıl karar verdiniz ve bu yorumlarınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Canlı performanslarımı dinlemeye gelen dinleyicilerimin isteği üzerine çeşitli şarkılar yorumlamaya ve yayınlamaya başladım. O zamana kadar olan süreçte kendi sosyal medyamda kısa videolarım vardı… Dinleyicilerimin isteği üzerine bir YouTube kanalı açıp çeşitli coverlar yapmaya başladım. Aldığım geri dönüşler de gayet olumlu yönde oldu. Canlı performansımda dinlemek istedikleri ve benim de söylerken keyif aldığım şarkıları bu şekilde kayıt alarak yayınlamaya başladım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Bi Kere Öpsem”in oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Emre Gözen ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kendi bestelerimi yayınlama düşüncesine her zaman sahiptim. Kendi müziğimi yapan, beste yapan bir müzisyenim. “Bi Kere Öpsem” geçtiğimiz yaz dönemi çıkarmaya uygun gördüğüm şarkılarımdan bir tanesiydi. Düzenlemeleri üstlenen arkadaşım Emre Gözen ile pandemi döneminde Cem Adrian’ın “Ben Seni Çok Sevdim” şarkısını coverlama isteğim sonucunda tanıştık.

Yüzdeyüz Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yüzdeyüz Müzik ile Emre Gözen aracılığıyla yollarımız kesişti.

Bi Kere Öpsem ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Öncelikle şarkı yayınlandıktan sonra sosyal mecralarda okuduğum güzel yorumların haricinde canlı performanslarıma gelen kitlemin geri dönüşleri oldukça güzeldi. Zaten cover yapan bir müzisyendim, ama kendi bestemi çıkarmam insanların devamını istemesine de sebep oldu.

En son yine Gözen düzenlemesi ile “Korkuyorum”u dinleyicilerle buluşturdunuz. “Korkuyorum”un oluşumu nasıl gelişti?

-Çıkarmak istediğim çok fazla bestem var, zaman zaman sahnede de okuyorum. Korkuyorum her şeyi ile içime sinen bir bestem. Korkuyorum’u her zaman çıkarmak istiyordum. Emre Gözen ile şarkımı paylaştım ve hemen çalışmalara başladık. Kısa sürede hızlı bir şekilde beste yapan bir müzisyenim ve tabii ki bu özelliğim zaman zaman çok şarkıyı elememe de sebep oldu ancak Korkuyorum çok fazla içime sinen ve yaptığım besteler arasında en sevdiklerimden biridir. Bu nedenle daha fazla bekletemedim ve hemen yayınlama kararı aldık.

Korkuyorum ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Korkuyorum’u sahnede okurken de dinleyicilerim tarafından “Ne zaman çıkacak?” sorusunu çok sık aldığım bir şarkıydı. İlk teklime göre Korkuyorum daha fazla ilgi gördü. Şu ana kadar aldığım geri dönüşler gayet olumlu ve umarım bu şekilde devam eder.

Korkuyorum’un Gözen yönetmenliğindeki klibinin oluşumu nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkının kaydını aldıktan sonra kafamda senaryolar oluşmaya başladı. Klibin senaryosunu ben yazdım yönetmenliğini de Emre Gözen yaptı. Ekip arkadaşlarımın desteği ile klibin çekimini gerçekleştirdik, Klip ile ilgili geri dönüşler gayet olumluydu. Çekimi zor klipti,  hava koşullarından dolayı çekerken zorluklar yaşadık ama klipte oynayan köpeğimiz dahil herkes işini iyi yaptı! (gülüyor)

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğin, tarzlara ve kalıplara sığdırılmasana karşı bir insanım. İçimden ne geliyorsa onu yazıyorum. Bu yeri geliyor bir rock şarkısı oluyor, yeri geliyor pop şarkısı oluyor ve yeri geliyor başka tanımlarla da anılabiliyor. Hangi tarz müzik yapıyorsunuz diye sorulduğunda, müzik yapıyorum diyorum. Cover bile yaparken, şarkıları değiştirmeyi üzerinde oynamayı çok seviyorum. Orijinali gibi dinlemek isteyen kitlelere şarkının orjinalini dinlemelerini öneriyorum! (gülüyor) Kendi müziğimi de özgürce yapıyorum. Bir gün benim bestelerimi yorumlayacak müzisyen arkadaşların da, kendi tarzlarını katarak yorumlamalarını tercih ediyorum.

Korkuyorum’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Birçok bestem var hazırda bekleyen ve sırası ile hepsini yayınlamayı düşünüyorum. Bundan sonra da birçok yeni proje ile karşınızda olacağım.

Gizem Erden’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Korkuyorum”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.