Röportajlar

İlk teklisi “O Aşk”ı dinleyicilerle buluşturan Gizem Ataş ile bir röportaj…

Kasım ayıyla birlikte ilk teklisini dinleyicilerle buluşturup dikkat çeken isimlerden birisi de,  müziğin eğitiminden gelen bir isim olan ve kendi şarkılarını yapan Gizem Ataş oldu. Şimdi ise kendi eseri ilk teklisi “O Aşk”ı CF Records etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Ataş ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “O Aşk”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müzik öğretmenliği eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müzik, kendimi bildiğimden beri hep hayatımdaydı. Müziğe karşı hissettiğim ama ifade edemediğim şeyleri hep şarkı söyleyerek yansıtıyordum. Sesim ilk enstrümanım oldu aslında, bir noktadan sonra müziğe karşı hissettiğim duyguların hayatım boyunca devam etmesi gerektiğini düşündüm ve hemen ardından lise eğitimim için Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi serüvenim başladı. Temel burada atıldı. Öncesinde de şarkı yazıyordum ama bunlar sadece ses kayıt cihazımda duran benim bildiğim şeylerdi, üniversite eğitimine kadar şarkı yazdığımı kimseyle paylaşmadım. Üniversite de eğitim fakültesinde Müzik Öğretmenliği bölümüne devam ederken sahne almaya başladım, sahnede performans sergilemeye başlamak müzikal gelişimimi ve şarkıcılığımı çok destekledi. Teknik bilgi önemli ama bu bilgiyle işi mutfağında uygulamak müzisyeni çok geliştiriyor. Okul ise bana bunu deneyimleyebileceğim alanlar yarattı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “O Aşk”ın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Aslında yazdıklarımı bir gün yayınlamak benim hayalimdi fakat kendimi hazır hissetmiyordum. Ben sürecin sonuçtan daha önemli olduğunu düşünen bir insanım, yayınladığım ilk şarkımı beş sene önce yazdım ama onu içime sinerek yayınlayabileceğim donanımı tamamlayabilmem için o beş senenin geçmesi ve benim kendimi ifade etme konusunda daha çok gelişmem gerekti. “O Aşk”ı yazarken etrafımdaki birkaç arkadaşımın hemen hemen aynı dönemlere denk gelen ikili ilişkilerindeki yargıları, düşünceleri, hisleri ve bunlardan yola çıkarak benimle paylaştıklarını derleyip yazdım ama tabii bu planlı olmuyor. Sohbet ederken öncesini sonrasını bildiğin konuyla alakalı senin de kafanda bir fikir beliriyor, bu birikiyor ve bir anda kendini dışarıya bırakıyor. Yani özetle o aşk bir sevgiliye ya da kişiye yazılmış bir şarkı değil aşkın doğrudan kendisini “bence” anlatan bir şarkı.

Düzenlemeyi üstlenen Soner Uslu ve yapımı üstlenen CF Records ile yollarınız nasıl kesişti?

-Soner’le aynı lisede okuyorduk, birbirimizi oradan tanıyoruz, uzun zaman sonra müzisyen arkadaşlarımızla buluştuğumuz bir ortamda bir araya geldik. CF Records aslında kendi firmamız, üretim sürekli devam ettiği için kendi kanalımızdan yayınlamaya karar verdik. Bu projede üç kişiyiz ve kendi içinde organik bazı görev dağılımlarımız var. Şarkıların söz ve müzikleri bana ait, aranje ve mix-mastering kısmını Soner Uslu yapıyor. Prodüktörlük, yayıncılık ve PR çalışmaları ile Vedat Ataş ilgileniyor. Görev dağılımımız böyle ama şarkının demo halinden sonrasındaki tüm süreçleri hep birlikte yönetiyoruz, tınısal kararlar, müziksel veya yayıncılık süreci ile ilgili fikirlerde ortak karar almaya çalışıyoruz.

O Aşk ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geri dönüşler çok güzel ama en çok hoşuma giden bir arkadaşımın şu yorumu oldu; “Arabada giderken dinlediğimde, sanki yol bir anda bitip araba uçmaya başlayacakmış gibi hissettim!” Bu yorumu çok sevdim çünkü dinlediğim bir şarkının, okuduğum bir kitabın beni bambaşka bir yere götürmesini ben de çok seviyorum, çok heyecanlanıyorum. Demek ki o duyguyu verebilmişiz. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben kendi yazdığım şarkılarda hep anlatma ihtiyacımı karşılıyorum. Benim için şarkı yazmak belirli aralıklarla günlük tutmak gibi, müziğim de buna hizmet ediyor aslında ama bir çerçeve içinden bakmamız gerekirse Türkçe Pop diyebiliriz.

O Aşk’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, çalışmaya devam ediyoruz, eğer planladığımız gibi giderse aralık ayında ikinci şarkımız dinleyicilerle buluşacak. 

Gizem Ataş’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “O Aşk”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.