Röportajlar

İlk teklisi “O Günler”i dinleyicilerle buluşturan Ada Sanlıman ile bir röportaj…

Ada Sanlıman… Sanatla dolu bir aileden gelen bu bağlamda akrabaları kuzeni Gökcan Sanlıman ve Funda Sanlıman gibi örneklerle de karşılaşan Sanlıman, müzik eğitimleri ve sahne tecrübeleriyle kendisini geliştirdi. Sanlıman, geçtiğimiz haftalarda ilk teklisi olarak bir klasik “O Günler”i yorumlayarak DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Aynı zamanda fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut ile evli olan Sanlıman ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Fotoğraf : Mehmet Turgut

Öncelikle O Günler’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda yurtiçi ve yurtdışındaki müzik eğitimleriniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Bugüne kadar aldığım bütün eğitimler, gerek orta ve lise öğrenimimde aldığım piyano ve vokal eğitimleri, gerekse daha sonra New York’ta üniversitede aldığım eğitimim, bugün müzikal olarak yönümü çizmemi sağladı. Bence müzisyen olmak, bitmeyen öğrenci olmak demek…

Ayrıca Fakepakt’ın “July Night, Friday Shot” şarkısında yer aldınız. Kendisi ile yollarınız nasıl kesişti, şarkıda geri almanız nasıl gelişti ve şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Fakepakt’ın arkasında Yiğit Gürcihan ismi var. Onun projesi. Yollarımızın kesişmesi zor olmadı. Zaten arkadaşımdı. Müzikal olarak o daha elektronik müzik seven biriydi o zamanlar. Ben elektronik müzik tutkunu değilim, daha seçiciyim diyelim. “July Night, Friday Shot”ın sözlerini ben yazdım ve Yiğit’le muhtelif kayıtlar aldık, biraz zamana yayıldı bu parça. Ama sonuç olarak bence akılda kalıcı ve beni de tatmin eden bir şarkı çıktı ortaya.

Bir tekli yayınlamaya ve O Günler’i yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Düzenlemenizi üstlenen Genco Arı ve prodüksiyonunuzu üstlenen DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-Genco Arı benim daha tanışmadan hayranlık duyduğum bir müzik insanı. İlk müzik yapmaya başladığımızda ona “Sihirbazsın sen!” dediğimi hatırlıyorum, hiç bilmiyordum zaten lakabı buymuş! Şarkının oluşum süreci çok duygusaldı bizim için. Vokal koçluğumu da sevgili Burcu Arı üstlendi. Onun tüyoları ve paha biçilmez varlığı şarkıya başka bir boyut kazandırdı diyebilirim. Bu tarz oluşumlar ciddi çalışma ve uyuşma gerektiriyor bence. Bizde fazlası oluştu zamanla. Aile olduk. Müthiş bir sinerji bu! Hem müzikal açıdan hem de kalben. Genco ile çalışmaya başlamadan önce DMC’nin başındaki sevgili Samsun Demir’le bir toplantı yaptık ve hemen imza aşamasına geçildi, dediğim gibi doğru insanlar ve enerjiler yan yana geldi bu süreçte.

O Günler yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Öyle güzel yorumlar geliyor ki, çok sevindirici. Çok kıymetli müzisyenler yorumumu çok beğendi. Şarkıyı artık benim sesimden hatırlayacağını söyleyenler, şarkının hüzünlendirdiği kadar insana sevinç veren bir tarzda söylendiğini dile getirenler oldu. En önemlisi de sesimi bu şarkıya yakıştıranlar çok fazla. Sanki cover değil de, ilk kez ben söylüyormuşum gibi geliyor bazılarına. Genel olarak tepkilerden ve yorumlardan çok mutluyum.

Bu arada klibinizi babanız Tibet Sanlıman’ın yönetmesi nasıl gelişti, klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Her şey kendiliğinden oldu. Babam kliple ilgili bir fikri olduğunu söyledi ve bana anlattı. Hatta sonra storyboard’unu çizdi ve bana gönderdi. Ben fikre bayıldım. Zaten minimal bir çekim olmasını ben de istiyordum. Klipte yer alan dansçı da, babamın önceden keşfettiği müthiş bir dansçıydı. Kayıt sırasında hepimiz arasında süper bir enerji oluştu. Mehmet de görüntü yönetmenliğini üstlendi. Birlikte girdik stüdyoya.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Müzik tarzımın tek bir tür içinde görmüyorum ve öyle değerlendirilmesini de istemem. İlla bir tanımlama yapmak gerekiyorsa, o zaman cazdan alternatif popa uzanan bir yelpazede zamansız ve sahici müzik diyebilirim. 

O Günler’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Olmaz olur mu! Sıradaki teklim çok yakında sizinle buluşacak. Heyecanımı anlatamam. Arka arkaya gelecek olan teklilerin sonrasında da bir albüm gelecek…

Ada Sanlıman’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “O Günler”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.