Röportajlar

İlk teklisi “Oyuncak Askerler”i dinleyicilerle buluşturan Vie Rose ile bir röportaj…

2021’in son haftasında Rap alanında dikkat çeken çıkışlardan birisi de, zamanla duyulmaya başlayan Kadın MC’lerden Vie Rose’un Old School tınılı Yavuz Burç Plakçılık etiketli ilk teklisi “Oyuncak Askerler” oldu. Vie Rose ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Oyuncak Askerler’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-İzmir / Alsancak’da 3 arkadaşımla stüdyomuz vardı. Sürekli bir şeyler üretip yayınlıyorduk. Prodüktörümüz ayrılmak isteyince stüdyo da kapandı. O dönem kaydettiğimiz pek çok şarkı silindi ve bir süre müziğe ara vermek istedim. Ara verdim fakat insanlara göstermek için bir araydı bu, ben sürekli yazdım ve kaydettim.  

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Oyuncak Askerler’in oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonu üstlenen Kehanet ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında buna ben karar vermedim. Bazen şarkılarımı arkadaşlarımla paylaştığımda sosyal medyada paylaşmam gerektiğini kayıt almam gerektiğini çok söylüyorlardı. Yazıp hemen telefonla kayıt aldığım bir şarkımı Instagram’da paylaştım ve sağ olsunlar sevdiler, her gün üşenmeden mesaj atıp şarkıyı çıkartmam gerektiğini söylediler. Müziğe geri dönebilmem için güzel moral oldu. Kehanet de onlardan biriydi, bu şarkı için kendisinden teklif geldi.

Yavuz Burç Plakçılık ile yollarınız nasıl kesişti?

-Menajerim Faruk Yıldız vesilesi ile Yavuz Asöcal ile görüşmelere başladık.

Oyuncak Askerler ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Beni takip edenlerin beklediği şey olduğu için çok mutlular ve çok güzel geri dönüşler alıyorum. Şarkı daha çok yeni; beni yeni tanıyacak olanların da, tanıyanların da yorumları keyfilendiriyor. 

Klibi yöneten Süleyman Yoleri ile yollarınız nasıl kesişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klibin arka planında birçok isim var. Alim Şahin ve Süleyman Yoleri çok yakın arkadaşlarım. Gayet tatlı yorumlar alıyoruz. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kesinlikle sınırsız! Yaptığım müziğin bir sınırı yok. Birbirinden alakasız enstrümanlar çalıyorum, beni mutlu eden, yapmaktan keyif aldığım her tarzı okumaya yazmaya sanatla alakalı olan her şeyi yapmaya çalışıyorum. Fakat gerçekten yaşanılan ve gerçeklikten uzak olmayan hip-hop kültürüne kendimi ait hissediyorum. Bu nedenle ilk şarkının old school olmasını istedim. Benim için anlattığım her cümlenin bir değeri var ve kendimi her geçen gün bu konu üstünde çalışarak geliştirmeye odakladım.

Oyuncak Askerler’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette var, Her şarkıda farklı bir Vie Rose görecekler ve dinleyecekler. Bu şarkıdan sonra da en kısa zamanda farklı bir tarzda ve farklı bir müzikalite ile karşınızda olacağım.

Vie Rose’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Oyuncak Askerler”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.