Röportajlar

İlk teklisi “Sen de Seversin”i dinleyicilerle buluşturan Nur Parlar ile bir röportaj…

Nur Parlar… Çocuk yaştan beri içindeki müzik tutkusuyla eğitimler alan, Türk Sanat Müziği korolarına giden ve öte yandan sahne performanslarıyla da bilinen Parlar, ilk teklisi “Sen de Seversin”i Be Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Parlar ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Sen de Seversin”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda koro deneyimleriniz size müziksel anlamda neler kattı? 

-Çok klasik bir cevap olacak ama ilkokul yıllarımda müzik öğretmenimin o yaşlarda klasik şarkılar okuduğum için dikkatini çekmişim ve öğretmenimin müzik tutkumu keşfedip beni yönlendirmesiyle bende süre gelen yıllarda müzik adına eğitimler almaya başladım. Çeşitli sınavlara girip TSM bölümlerini kazandım. Özellikle repertuvar genişletmeye çok önem verdim; bu benim için takıntı haline geldi, mesela haftada iki şarkı mutlaka ezberlemeliydim. Daha sonra özel sebeplerden dolayı müzik eğitimime ara verdim. 2003 yılında bu sefer korolara giderek müziğe devam ettim. Öte yandan bendir çalıyorum. Koro deneyimlerinin bana kattığı en önemli detay yine repertuvar genişletmektir. Daha sonra Pendik gazetesinin ses yarışmasında ikincilik aldım ve son birkaç yıldır çeşitli mekanlarda sahne almaya başladım…

Bir tekli yayınlamaya, bu bağlamda rahmetli söz yazarı Halit Çelikoğlu sözlerine Kemal Külah bestesi “Sen de Seversin”i yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Kemal Külah ile yollarınız nasıl kesişti?

-Çok değerli hocam Kemal Külah pandemi döneminde Facebook sayfasında “Sen de Seversin” adlı eserini okuyarak paylaşmıştı ve şarkı bana çok sevdiğim solist büyüğüm Aynur Aksoy tarafından dinletildi. Benim de tekli çalışması için şarkı aradığım bir dönemdi ve bu şarkıyı dinler dinlemez inanılmaz bir şekilde benimsedim. Daha sonra Kemal hocamla iletişime geçtim ve kendiside bu konuda bana sonuna kadar destek verdi… Kemal Külah hocamla yine korolarda tanıştım ve bir konserinde solist ve saz -bendir- olarak bulundum. Bu şekilde iletişime devam ettik…

Be Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Be Müzik ile klip yönetmenim sayın Taner Solak aracılığıyla yollarımız kesişti…

Sen de Seversin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sen de Seversin çok sıcak, samimi, “Yeşilçam şarkıları” havasında bulundu. Olumsuz dönüş almadım. Yayınlandığı mekanlarda, cafelerde, beach ve radyolarda tekrar çalınması için istekler almaya başladı… Mesela girdiğim bir ortamda şarkıyı benim okuduğumu bilmeyen insanların, şarkı çalındığı zaman mekan sahibine “Böyle şarkılar çalın!” demeleri benim için güzel dönüşlerden biriydi!

Klibi yöneten Taner Solak ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüş aldınız?

-Klibin oluşum sürecini değerli yönetmenim sayın Taner Solak şarkıyı dinledikten sonra şarkıya en yakın, en yakışacak şekilde tasarladı ve zaten karşımda Türkiye’ye mâl olmuş sanatçılarla çalışan tecrübeli bir yönetmen vardı. O yüzden bu süreç baştan sona ona aitti, ve sonuç olarak ortaya çok sıcak, samimi, doğal bir klip çıktı. Klip oldukça güzel yorumlar aldı. Mevsime uygun, şarkıya uygun, sıcak bir klip olduğuna dair çok yorum aldık…

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-“Ortaya Karışık” diyebilirim. Eğitimim branşım Türk Sanat Müziği fakat bulunduğum mekanlarda her tarz müzik okurum ve her tarz müzikte ciddi bir repertuarım vardır ama ruhum tabii ki Arabesk!

Sen de Seversin’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet var… Duygulu bir şarkıyı sizlerle buluşturmayı düşünüyorum ilerleyen dönemlerde…

Nur Parlar’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sen de Seversin”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.