Röportajlar

Yeni teklisi “Sen Öpmeden Geçmez”i dinleyicilerle buluşturan Dilek ile bir röportaj…

Müziğin eğitiminden gelen bir isim Dilek… Neşet Ertaş eseri “Niye Çattın Kaşlarını”yı yorumladığı ilk teklisiyle de dikkat çeken Dilek, şimdi ise yeni teklisi “Sen Öpmeden Geçmez”i Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Dilek (Dilek Kekeçoğlu) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Niye Çattın Kaşlarını’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müzik öğretmenliği eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Müzik yolculuğum ilkokulda başladı. Müziğin mucizevi etkisini üzerimde çok küçük yaşlarda keşfettim. Daha ilkokulda müzik öğretmenimin de teşvik etmesiyle Tokat Valiliği sanat müziği korosuna korist ve solist olarak girdim. Burada uzun süre şarkı söyledim, ilk eğitimimi de hem teorik hem pratikte almaya başlamış oldum. Bu şekilde halk müziği eğitimi ve korosuyla devam ettim Lisede de birçok yarışma ve konser organizasyonunda okulumu temsil ettim. Üniversitede müzik öğretmenliği bölümünü okudum ve burada da çok değerli hocalarımdan batı müziği eğitimi aldım. Müzik öğretmenliği eğitimi tabii ki müziği tam anlamıyla doğru şekilde öğrenmemi, müziği oluşturan dinamikleri bilerek ve doğru şekilde icra etmemi sağladı. Bu nedenle müzik eğitimi çok önemli çünkü yaptığınız şeyin özünü bilmek, doğru şekilde ifade etmenizi de sağlıyor.

Bir tekli yayınlamaya ve bu bağlamda Neşet Ertaş eseri “Niye Çattın Kaşlarını”yı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Düzenlemeyi ve yapımı Siberya Müzik olarak üstlenen Yaşar Aydın ile yollarınız nasıl kesişti? Niye Çattın Kaşlarını yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Büyük üstad Neşet Ertaş’ı çok severim. Küçük yaşlarda da ailemin etkisiyle türkülerini ta o yaşlarda sevmiş, içselleştirmiştim. Annem ve babam türkü dinlemeyi çok severler. Onların etkisi çok fazla oldu tabii. Niye Çattın Kaşlarını, annemin ve dolayısıyla benim de en sevdiğim türküdür. Bu nedenle bu eseri okumayı çok istiyordum. Sonra Siberya Müzik’in sahibi, çok saygı duyduğum Yaşar Aydın ile müzisyen çevresiyle bir şekilde yollarımız kesişti. Kendisine bu türküyü okumayı istediğimi söyledim ve kendisi sağ olsun aranjesini ve yapımcılığını üstlenerek bu güzel eseri ortaya çıkarmamızı sagladı. Çok severek ve hissederek okudum, iyi ki de okudum. Geri dönüşler de çok olumlu oldu. Mutluyum.

Yeni tekliniz “Sen Öpmeden Geçmez”in oluşum süreci nasıl gelişti? Şarkıyı birlikte yaptığınız ve düzenlemeyi üstlenen Ömercan Özüaydın ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sen Öpmeden Geçmez, benim için çok özel, belki de ilk göz ağrım diyebileceğim bir şarkı. Sevgili Ömercan Özüaydın bu şarkının asıl mimarıdır. Ömercan gerçekten çok yetenekli bir prodüktör, çok iyi bir müzik adamı. Müzisyen çevresi birbirini bir şekilde tanır, tanışır, takip eder. Ben de kendisiyle çalışmayı çok istiyordum ve bu şansı yakaladım. İyi ki yollarımız kesişti. Yaptığı müzik olarak, hem bir besteci olarak hem de aranjör, müzik yapımcısı olarak geleceğin parlayan yıldızı. Zaten kendisi ünlü isimlerle çalışan, bu iş için doğmuş bir müzisyen. Bu şarkıyı ortaya çıkarmamıza verdiği çok büyük katkısından dolayı kendisine çok teşekkür ediyorum.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Avrupa Müzik ile çalışmayı çok istiyordum. Müzik piyasasında rüştünü ispatlamış, kaliteli bir şirket. Şarkının yapım aşaması bittikten sonra kendileriyle iletişime geçtik, şarkımızı beğendiler ve anlaşma sağladık. Böylelikle çalışmaya başladık. Umarım bu anlaşma uzun yıllar sürer.

Şen Öpmeden Geçmez ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkımız gerçekten beğenildi, çok güzel tepkiler aldık ve çok mutluyum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Benim yaptığım müzik slow pop tarzında çıktı ama aslında, bu zamana kadar dinlediğim bütün müziklerin sentezi şeklinde duygularımı ifade ettiğim bir tür. Tanım yapmam zor, nasıl hissediyor ve duyuyorsanız o şekilde.

Sen Öpmeden Geçmez’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet şu an çok inandığım ve gerçekten hissederek, hiçbir kaygı gütmeden yaptığımız bir şarkıyı dinleyicilerle buluşturacağım. Yine Ömercan Özüaydın ile çalıştığım bir şarkımız var. Yakında onu da tüm dijital platformlarda dinleyebileceksiniz. Çok daha güzel şarkılar yapıp hep bir ağızdan söylediğimiz günleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Dilek’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sen Öpmeden Geçmez”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.