Röportajlar

İlk teklisi “Sen Olmayınca”yı dinleyicilerle buluşturan İma Maya ile bir röportaj…

İma Maya… İlk tekli çıkışını yapana kadar müziğin eğitiminden gelmesinin verdiği doğrultuda pek çok orkestrada çalışan ve müziğin içinde var olan İma Maya, şimdi ise, ilk teklisi “Sen Olmayınca”yı GR8 Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. İma Maya ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Sen Olmayınca’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bununla birlikte konservatuvar eğitiminin size müziksel anlamda neler kattı?

-Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Opera bölümü mezunuyum. Ortaokul yıllarımda okul korosuyla başladı müzik serüvenim, lise yıllarımda kurduğum orkestrayla hayatımın baş köşesine oturdu ve sanırım nefes aldığım sürece de orada olacak. Yetenek; evet, doğuştan gelen ve kısmen genetik olabilen bir şey, ama onu geliştirmek kişinin elinde. Konservatuvar bu bağlamda beni hem teorik anlamda oldukça besledi hem de müzikal anlamda başka bir seviyeye taşıdı diyebilirim. En önemlisi hobi olarak başlayan tutkumu profesyonel seviyeye taşımamı sağladı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Sen Olmayınca’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda eserin sahibi, düzenlemenizi ve prodüksiyonunuzu üstlenen Burak Özbilen (GR8 Yapım) aynı zamanda eşiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Eşiniz ile çalışmak size alınacak ortak müziksel kararlarda özgür bir alan sağlıyor mu? 

-Önce Burak Özbilen ile yollarımızın nasıl kesiştiğini kısaca anlatayım. 2015 yılında İzmir’den Istanbul’a taşındım. Çeşitli orkestralarla çalışma fırsatım oldu ve birçok değerli müzisyenle tanışıp, aynı sahneyi paylaştım. Burak da o değerli müzisyenlerden biri. Müzikle ve sahneyle başlayan arkadaşlığımız kısa bir süre sonra bizi birbirimize biraz fazla yaklaştırmış olacak ki şu an evliyiz; iyi ki! Çoğu kişi eşlerin aynı mesleği yapmasının sıkıntıları olduğunu düşünür ama, biz hem meslektaş hem de ortağız aslında. Ben hiç dezavantajını yaşamadım, aksine Burak ile çalışmak beni daha da özgür kıldı diyebilirim. Birbirimizi beslediğimizi düşünüyorum müziksel anlamda. Bu da benim şansım galiba! (gülüyor) Sen Olmayınca, 2003 yılında Burak tarafından yazılan bir şarkı, Terminal grubunda birlikte çalıştığı, klibin de yönetmenliğini üstlenen Serkan Niyaz CİNER’le kurmuş oldukları GR8 Yapım etiketiyle ortaya çıkan bir tekli. Ben dahil üç kişi ortaya böyle birşey çıkardık. Bu uzun, zorlu ama keyifli yolda yanımda oldukları için onlara çok teşekkür ederim.

Sen Olmayınca ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel ve değerli yorumlar aldık. Yayınlandığı ilk günden itibaren önemli listeler tarafından tercih edilmesi beni çok mutlu etti, bu listelerden biri Apple Music’in Zirvedekiler Alternatif listesi. Hâlâ da listedeki yerini koruyor. Bu şarkı sayesinde birçok insanla etkileşimim oldu. Böyle bir samimiyeti yakalamak çok kıymetli. Tek başına bu durum bile yeni bir şeyler üretmek ve bunları bir an evvel paylaşmak için heyecanlandırıyor insanı. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Öncelikle şarkının genel yapısının akustik enstrümanlardan oluşmasına özen gösteriyorum. Bundan 20 sene sonra da dinlendiğinde teknoloji karşısında ayakta kalacak tek unsur akustik. Üreten birisi olarak tarzımı adlandırmak ne kadar doğru bilmiyorum ama bestelerin içerisindeki öğeler pop-jazz ve indie-rock ağırlıklı denilebilir. Aslında dinleyiciye sormak lazım! (gülüyor) 

Bununla birlikte çeşitli şarkıları yorumlayıp YouTube hesabınızda paylaşıyorsunuz. Bu tarz Çalışmaları yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve sizce YouTube, yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-Severek takip ettiğim pek çok sanatçı var ve birbirinden güzel sayısız şarkı… Zaten konserlerde yorumluyordum uzun zamandır sevdiğim bu şarkıları. Sonunda kalıcı olmasını ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak için İma Maya YouTube kanalımda paylaşmaya karar verdim en yalın haliyle. YouTube pandemi dolayısıyla biz müzisyenlerin tek sahnesi oldu diyebilirim. Ama tabi ne kadar etkili olduğu konusuna gelirsek, YouTube o kadar büyük bir deniz ki fark edilmek ya da istediğiniz kitlelere ulaşmak oldukça zor. Ama ben yine duraksamadan çalışmalarıma devam ediyorum.

Sen Olmayınca’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yapılacaklar listemin en başında sözü ve müziği yine Burak Özbilen’e ait olan ikinci tekli çalışmam “Son Gece” var. Şu sıralar bu ikinci heyecanı yaşıyorum. Çok şanslıyım sırada bekleyen birçok beste var. Bunları belli aralıklarla paylaşmak istiyorum müzikseverlerle. Bunun yanı sıra cover çalışmalarımı İma Maya YouTube kanalımda yayınlamaya devam edeceğim. Pandemi durumunun bir an evvel kaybolmasıyla da umarım tekrar buluşup aynı havayı soluyacağız konserlerde! 

İma Maya’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sen Olmayınca”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.