Röportajlar

Yeni teklisi “Gri”yi dinleyicilerle buluşturan grup exradyo ile bir röportaj…

exradyo… Kendi alanlarında başarılı 6 müzisyenin bir araya gelmesiyle oluşan ve kısa sürede Alternatif kanadın dikkat çelen gruplarından biri olan grup exradyo, kısa sürede her ayın ilk Cuma’sı SGM Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturduğu, düzenlemelerini ortak yaptıkları dört tekliye ulaştı ve 2021 ile birlikte yeni teklisi “Gri” şimdiden dinleyicilerin ilgisini çekmeye başladı. exradyo ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklilerini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve exradyo grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Muzaffer Uyar – Mızıka, Saksafon:  Aslında gruptaki neredeyse herkesi grup arkadaşı olmamızdan önce de tanıyordum. Grubun ilk kıvılcımı, Fatih ve benim Fatih’in şarkılarının üstüne gidip kaydetme planımız üstüne atıldı. Bunu ilk konuştuğumuzda ikimiz de bir grup müziği yapmak istediğimizi fark ettik ve grubun oluşum süreci başladı. Utku ve Atahan ile 4’ledik, ardından Cemil ve Anıl ile 6 kişi final kadromuzu kurduk. Bu süreçte bir yandan grup elemanlarını toparlarken beraber bir yandan aranje ve beste çalışmalarını da sürdürdük, böylece final kadroyu kurduğumuzda özellikle kayıt yaparken zaman açısından çok rahat ettik çünkü şarkıların taslakları hali hazırda oluşmuştu. Sonra üstüne stüdyoda hep beraber çaldıkça ve prova ettikçe şarkılar nihai düzenlemelerine ulaştı. Hepimiz, bu geçen sürede kimi yerde müzik zevki olarak kimi yerde de vizyon olarak paralel olduğumuzu, bir dinleyici olarak duruşumuzun benzediğini fark ettik. Bu da ayrı bir keyif ya da birlik havası yarattı. Biraz pandeminin de etkisiyle konserleri ertelemiş olsak da, bu durum işin prodüksiyon yanına odaklanmamıza ya da müzikten de bağımsız birlikte keyifli vakit geçirmemize olanak sağladı. Sık sık hiç müzik yapmadan, prova ya da kayıt olmadan görüştüğümüz de oldu. Bu yüzden exradyo’nun hem bir grup, hem de iyi bir arkadaş grubu olduğunu söyleyebilirim, ve bu enerjimizi dinleyicilerimize yansıtmak için sabırsızlanıyoruz.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Adımlarım”ın oluşum süreci nasıl gelişti? SGM ile yollarınız nasıl kesişti? İlk teklinizle ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Fatih Metin Demirkol – Vokal, gitar: Aslında en başından beri niyetimiz 9 orijinal şarkılık albümümüzü bütün olarak yayınlamaktı. Bu yolda, büyük bir sabırla kayıtlarımızı bitirdik. Albümün habercisi olarak bir tekli yayınlama kararı aldığımızda “Adımlarım”ı seçtik. Biraz daha ana akıma yakın, akustik bir şarkının daha doğru olacağını düşündük.”Adımlarım”ı kısa film tadında bir kliple sunduk dinleyiciye. Tek plan (One shot) bir klip. İzlemeyenlere ısrarla tavsiye ederiz. Asıl promosyon gücümüzü albüme saklamayı planladığımız için çok da itelemedik dinlenmesi için doğrusu. Hiç bilinmeyen bir grubun organik olarak nasıl yayılabileceğini görmek istedik. O dönemki YouTube ve Spotify geri dönüşlerinden gayet mutluyuz. Sıra albümü yayınlamaya geldiğinde; kayıtlarımızı bitirdikten sonra piyasada pastadan en büyük payı alan plak şirketlerinden biriyle imza aşamasına geldik. Ancak içimize sinmeyen bazı detaylar sebebiyle çok da farkında olmadan plak şirketini oyalarken bulduk kendimizi. Tam bu sırada maalesef dünyanın başına belâ olan pandemi gerçeğiyle yüzleştik ve frene bastık. Zira albümü yaydıktan sonra çok sıkı bir sahne planlamamız vardı. Bizim sound’umuz için en doğru yayılma yollarından birinin sahne olduğu konusunda hemfikirdik grupça. Dünya pandemi etkilerini algılamaya ve alışmaya çalışırken bahsi geçen plak şirketiyle oturduğumuz anlaşma masasından kalktık. Peşinden şarkıları bekletmekten vazgeçip, bağımsız bir şekilde tekliler halinde yaymaya karar verdik. Bunu da şöyle formüle ettik: “Her ayın ilk Cuma’sı yeni bir tekli paylaşıyoruz” Ama hayat sürprizleri sever… Tam bu sırada SGM’nin kurucusu Sinan Gürsoy’la yollarımız kesişti. “Adımlarım” şarkısına beğenisini iletti bize ve bir anda piyasanın analizini yaptığımız derin bir muhabbette bulduk kendimizi. Çok yakın ve samimi bir yüz bulmak çok da kolay değil bu piyasada. Karşılıklı özveriyle beraber bir yola girmeye karar verdik. Mutluyuz!

Kasım’da “Bir Daha Asla”yı yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

Atahan Çiftçi – Bas Gitar: “Bir Daha Asla” bizim ruhumuzu en iyi yansıtan parçalardan biri. Enerjisi, enstrümanlar arasındaki uyum, paslaşmalar bize oldukça zevk veriyor. Hatta stüdyoda albümün aranjesi için çalışırken bizi ilk heyecanlandıran ve ilk motive eden şarkı oldu. İlk aşamada tasarladığımız versiyon son halinden daha düşük tempoluydu. Sonrasında stüdyoda daha hareketli bir dokusu olduğunu keşfedip öyle olmasını istedik. Bir Daha Asla ile beraber neredeyse bütün şarkılar beraber çaldığımız hallerindeki dinamizmi ve doğallığı ile kaydedildi. Parçanın klibini, yine bu enerjiden dolayı bir performans klibi olarak kurguladık. Dinleyici de bize, görmeyi hedeflediğimiz coşkuyu hissettiğini gösterdi. İleride daha fazla performans klibi çekmeyi düşünebiliriz. Güzel bir hikaye anlatan kliplerin etkisi başka tabi, ancak dinleyiciyi canlı bir konserde gibi yakalamak da hoşumuza gidiyor.

Yıl bitmeden “Günaydın”ı yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

Cemil Can Çolak – Davul: Enteresan bir öyküsü var çünkü aslında albüm planlanırken şarkı listesi içinde “Günaydın” yoktu. Fatih şarkıyı yıllar önce daha dinamik bir formda yapıp bitirmişti ama bu albüm özelinde düşünmüyordu. Bu dinlediğiniz formunun asıl hali ise YouTube kanalımızda yayınlamak için hazırladığımız daha orta tempo ve sadece akustik gitar ve üflemelilerden oluşan bir düzenlemeydi. Konuyu orada kapattık zannediyorduk ancak stüdyoda bu düzenlemeyi grubun tamamıyla bu sefer elektrikli haliyle çalınca şarkının enerjisi bizi çok heyecanlandırdı ve “Mutlaka bunu albümde de çalmalıyız!” dedik. “Günaydın” insanların rahatça eşlik edeceği güzel bir pop/rock şarkısı.Üzerinde çok fazla oynamadan doğrudan stüdyoda ve sahnede çaldığımız halini kaydettik ve sade ama oldukça doyurucu bir şarkı ortaya çıktı. Geri dönüşler de şimdilik hiç fena değil, genel olarak insanların da şarkıdan bizim kadar mutlu olduklarını görüyoruz. Klibinden de çok mutluyuz, tıpkı şarkı gibi sade ve sıcak bir klip ortaya çıktı. Bu klipte bize daha önce de beraber çalışmaktan çok mutlu olduğumuz oyuncu arkadaşımız İlkem Ulugün eşlik etti kendisine bu vesileyle teşekkür etmiş de olalım!

Yeni yılla birlikte en son “Gri”yi yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

Muzaffer Uyar – Mızıka, Saksafon: Şimdiye kadar yayınladığımız şarkılarda gücünü üflemelilerden alan şarkılar görebilirsiniz. Bir Daha Asla’da yoğun olarak, Günaydın’da da parçayı kaldıracak şekilde üflemeli kullandık. Gri, bizim daha hereketli ve enerjik, üflemelileri etkin kullanan funk rock kinliğimizi temsil eden bir şarkı. Ülkemizde de bu tarz müziğin fazla örneğini görmediğimiz için, müzik denizine Türkçe sözlü, hatta slap bass sololu (teşekkürler Atahan!) bir funk rock şarkısı atmak çok keyifli oldu. Şarkının aranjesini stüdyolarımız esnasında birlikte gerçekleştirdik, yaparken de mümkün olduğunca dinamik tutmak hep aklımızda oldu. Kayıtları da çok keyifliydi. Ancak kayıtlardan da ötesini konuşursak, Gri tam bir performans ve dans şarkısı. Pandemi süreci ilerleyen zamanlarda el verince ve tekrardan konser yapabildiğimizde çalmayı en çok beklediğim şarkıların başında geliyor. Gri’nin klibi de umuyoruz yakında yayında olacak, takipte kalın!

İlk üç teklinize de klip çektiniz. Kliplerin oluşum süreci nasıl gelişti ve bu bağlamda şarkılarınıza güzel bir anlatım kattığını düşünüyor musunuz? 

Fatih Metin Demirkol – Vokal, gitar: İlk günden itibaren kararımız tüm şarkılarımıza klip çekmek yönünde. Pandemi ne kadar zorlasa da bu konuda şimdilik iyi gidiyoruz. Kliplerimiz iki farklı tarzda olacak. Ya geleneksel performans klipleri ya da kısa film tadında klipler izleyeceksiniz bizden…. Anlatımı destekleyen görsel içerikler her zaman dinleyiciye dokunmakta bir tık fazla avantaj veriyor size. Farkedilir bir albüm ya da tekli cover’ı, iyi düşünülmüş bir klip her zaman daha fazla insana ulaşmanıza destek unsurlar.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Utku Öner – Trombon, Tuşlu Çalgılar: Şarkılarımızın sözlerine ve melodilerine baktığımda ben müziğimizi organik ve saf olarak tanımlıyorum, tarz olarak belirtmem gerekirse alternatif rock ve funk rock diyebiliriz. Şu anda trend olan soundlara nazaran daha canlı enstrümanlar ağırlıklı ve daha doğal seslere sahip olan bir müzik yaptığımızı söyleyebilirim. Çoğunlukla Fatih’in yazmış olduğu şarkılarımızın her kelimesinin kendi içinde büyük bir anlamı var. Belki Fatih bu konuyu biraz daha açmak ister. Sound’umuza değinmem gerekirse Türkiye’de şu an üflemelilerin ağırlıklı olduğu bir grup az. Bu yüzden grubumuz alternatif arayışı olan dinleyiciler için ideal bir grup.

Fatih Metin Demirkol – Vokal, gitar: İlk albüm için hazırladığımız bu 9 şarkıdan 8’inin sözleri bana ait. Bunun ana sebebi grup bir araya gelmeden önce şarkıların belirlenmesi ve genel trafiklerinde Muzaffer’le bir hayli yol almış olmamız.  İkinci albümde dengenin böyle olmayacağı şimdiden belli. Yaratıcının yarattığı hakkında konuşmasını her zaman abes bulmuşumdur ama şunu söyleyebilirim; sözlerimizde çok somut bir anlam bulmak biraz zor. Aşk şarkısı sanabileceğiniz bir şarkı aslında anneye yazılmış, bir iç hesaplaşma sandığınız şarkı ise tanrı ile sohbet olabilir. Sanırım grup olarak motamot sözleren pek hoşlaşmıyoruz. Bunun yanında söz ve müziğin kontrast yaratmasından hoşlanıyoruz. Örnek vermek gerekirse ‘Bir Daha Asla’ şarkımızın sözleri ölü temalıyken, melodisi ve temposu hayat dolu. Bu kontrastı çok seviyoruz.

Günaydın’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Özgür Anıl Demir – Gitar: Fatih’in de bahsettiği gibi, her ayın ilk cuma günü yeni bir tekli ile dinleyicilerimizin karşısına çıkacağız. Aslında 9 şarkıdan oluşan bir albüm hazırlamıştık ancak pandemi koşullarından ötürü bu şarkıları tekliler halinde yayınlama kararı aldık. Yine pandemi koşulları nedeniyle bir aksaklık yaşamadığımız sürece, tüm şarkılarımızı klipleriyle birlikte yayınlıyor olacağız. Bir yandan da exradyo acoustic sessions (#xas) olarak isimlendirdiğimiz, şarkılarımızın akustik performanslarından oluşan bir seri hazırlıyoruz. Adımlarım için yayınladığımız akustik videoyu exradyo YouTube kanalından izleyebilirsiniz. Yeni şarkılar ve klipler için YouTube, Instagram, Twitter, Spotify ve Facebook hesaplarımızı takip edebilirsiniz.  

exradyo grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Gri”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.