Röportajlar

İlk teklisi “Senden Başkası”nı dinleyicilerle buluşturan ikili Alihan Yücel ve Zeynep Demir ile bir röportaj…

Müziğin eğitiminden gelen iki üniversite arkadaşı; Alihan Yücel ve Zeynep Demir, yine ortak bir üniversite arkadaşları Dilâr’ın prodüksiyonuyla ve kendi oluşumları olan AllWeKnow etiketiyle ilk tekli çalışması “Senden Başkası”nı dinleyicilerle buluşturdu. Yücel ve Demir ile Bi’Kuble için müzik yolculuklarını, teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ikinizin bireysel olarak müzik yolculuğu nasıl başladı? Bu bağlamda konservatuvar eğitimleriniz size müziksel anlamda neler kattı? 

Alihan Yücel : İlkokul 8. sınıfta gitar öğrenmek istememle başladı her şey. Daha sonra Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazandım ve piyano, armoni, şan ve müziğin teorisine dayalı pek çok şey öğrendim. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojileri bölümünü kazanmam ile müziğin nerelerden geçtiğini ve mutfağında neler olup bittiğini öğrenmiş oldum. Daha fazlasını öğrenmek için de devam ediyorum. 

Zeynep Demir : Ben ilkokul 3. sınıftan; yani kendimi fark ettiğimden beri sanat dallarına ilgiliydim. Ailem bunu fark ettiğinde beni İZDOB’a yönlendirdi. Liseye kadar bir süre dans ettim ve çocuk oyuncu olarak yer aldığım projelerde, prova esnasında canlı orkestrayla çalışıldığı için o zamanlar, orkestradan çok etkilenmiştim. Çocuk aklı bütün enstrümanlardan etkilenmiştim. Hepsi altından yapılmış sanıyordum! Büyüdükçe ilgim alakam dans ve müzik olmaya başladı. Ardından sakatlık geçirdim ve bale hayatım bitti. O saatten sonra müzikle aramda ki ilişki daha çok gelişti. Sonra üniversite yıllarında müzik okumaya karar verdiğim için bekledim. Bir yıl daha hazırlandım. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri bölümünü kazandım. Okul yaşantım boyunca inanılmaz şeyler öğrendim kendimce çünkü ilk aklıma gelen hep eğitim fakültesiydi. Ancak Müzik Bilimleri (Müzikoloji) bölümü beni gerçekten değiştirdi. Farklı perspektifler, farklı bakış açıları kattı hayatıma. O anlamda canım okuluma ve hocalarıma sonsuz teşekkürü borç bilirim. 

İkinizin yolları nasıl kesişti?

Alihan Yücel : Tabii ki üniversite! Zeynep ve ben Müzik Bilimleri öğrencileriyiz. Üniversitenin bana kattığı başka güzel bir insan Zeynep. 

Zeynep Demir : Alihan ile yollarımız üniversitede kesişti. Ben Müzikoloji öğrencisiydim. O da Müzik Teknolojileri ama ortak derslerimiz vardı. Ortak derslerden birinde tanıştık, iyi ki de tanıştık.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Senden Başkası’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonda ve bestede yer alan Dilâr ile yollarınız nasıl kesişti? 

Alihan Yücel : Dilâr ile üniversiteden tanışıyoruz. Kendisi sınıf arkadaşımdı. Ama şu an dostum dediğim nadir insanlardan. En başında yayınlamak istediğim ama henüz bitirmediğim bir projeydi Senden Başkası. Dilâr’a dinlettim ve çok beğendiğini, şarkının prodüktörlüğünü yapmak istediğini söyledi. Birlikte oturup aranjeyi tamamladık ve bir hafta boyunca söz yazmaya çalıştık. Her şey bittikten sonra geriye güçlü ve güzel bir ses kalmıştı. Aklımızda birkaç isim vardı ama çevremizden birilerinin yapmasını çok istiyorduk. O sırada Zeynep’e mesaj attık. Bizimle çalışmak istediğini ve çok mutlu olduğunu söyledi. Birlikte oturduk ve kayıt için çalışma planları yaptık. Bu süreçte hepimiz birbirimize çok şey kattık ve tecrübe kazanmış olduk. Bundan çok gurur duyuyorum. Çünkü pandemi sebebi ile çok fazla sorunla karşılaştık ama hiç birimiz pes etmedik. 

Zeynep Demir : Öncelikle Dilâr’la da yollarımız üniversitede kesişti. Aslında dönem arkadaşlarıyız. Ama tabii ki o yıllarda deselerdi ki “Bak, biz böyle bir iş yapacağız!” Gerçekten inanmazdım çünkü bir anda gelişti. Ben şarkı söylemeyi seven, öğretmenlik yaparak yaşayan biriyim. Hala da okuyorum bu arada, yüksek lisansım bitecek yakında. O dönem Dilâr ile Alihan bu şarkıyı yapmaya karar vermişler. Vokal eksiği kalmış bir tek… Ne bileyim, kader midir? kısmet midir? İletişime geçtik. Dedim “Tabii ki olur!” Çünkü okul bitmişti, iş yaşantısı ağır basmaya başlamıştı ve ne yalan söyleyeyim birlikte vakit geçirmeyi bile özlemiştim. Seve seve kabul ettim. Süreç pandemi yüzünden biraz zor geçti ama yine de ortaya çıkan iş açısından çok mutluyum.

Senden Başkası ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

Alihan Yücel : Düşündüğümden fazla güzel geri dönüş aldım. Müziğin ayrı sözlerdeki ezginin ayrı bir havası olduğunu söyleyenler oldu ve aslında bu çok güzel bir şey benim için. Fazla söz yazan ya da beste yapan bir insan değilim ve daha çok müzikle ilgileniyorum. Ama besteyi yaparken bile müziğimi besteme yansıtabilmem benim için mutluluk verici birşey. 

Zeynep Demir : Aslında beklediğimden fazla güzel dönüş aldım. Kendi adıma konuşursam yani biz yaparken eğlendik, birbirimizi geliştirdik, çok şey öğrendik; evet, ama parçayla ilgili farklı dönüşler aldım. Çünkü yakın çevrem bilir, ben çok düz okuyabilen biri değilimdir. Yani okuduğum parçalara illa bir “Zeyno”luk katarım! Ama bu işte gerçekten farklı bir Zeynep oldu. Bu durum beni daha da mutlu etti, çünkü deneyimlemek, tecrübe edebilmek ve sevdiğin arkadaşlarınla birlikte bunu yaratmış olmak gerçekten farklı bir mutluluk.

Senden Başkası’nı, aynı zamanda kendi oluşumunuz AllWeKnow olarak yayınlıyorsunuz. Bu bağlamda kendi prodüksiyonunuzu yapıyor olmak size yapmak istedikleriniz açısından özgür bir alan sağlıyor mu? 

Alihan Yücel : Elbette. AllWeKnow, her ne kadar şu an kendi çevremizi barındırıyor olsa da ileriye dönük bir oluşum. Birlikteyken yaptığımız çalışmalardan mutluluk duyuyoruz ve umuyoruz ki bu oluşum daha güzellerine yol açacak. Birçok sanatçıyı ve yaptıkları çalışmaları bizimle birlikte yayınlamalarını dört gözle bekliyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız? 

Alihan Yücel : Ben daha çok elektronik kısmın içinde kalmaya çalışıyorum. Senden Başkası her ne kadar elektronik pop olarak yayınlandıysa da bu alanda sınırlı kalmayı düşünmüyorum. Sanırım bunu biraz sıradaki projeler belirleyecek. 

Zeynep Demir : Kendi müziğimi pat diye tanımlamam mümkün değil sanırım. Elbet sevdiğim farklı tarzlar var ama bu doğrudan “Yaptığım tarz budur!” kısıtlaması getirecek cinsten değil.

Senden Başkası’ndan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Alihan Yücel ve Zeynep Demir : Tabii ki var! Sırada hem bireysel, hem ekipçe yapacağımız çok iş var…

Alihan Yücel ve Zeynep Demir’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Senden Başkası”nı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.