Röportajlar

İlk teklisi “Seni Kimler Aldı”yı dinleyicilerle buluşturan grup Beyhude ile bir röportaj…

Son zamanlarda daha ziyade müziğin mutfağında enstrümanıyla bulunan pek çok müzisyenin oluşturduğu gruplar, dinleyicilerin beğenisini kazanmaya devam ederken bu grupların son örneği, üç yakın müzisyen arkadaşın kurduğu Beyhude oldu. İlk teklisi olarak Sezen Aksu klasiği “Seni Kimler Aldı”yı yorumlayıp AGY Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Beyhude grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Beyhude grubunun oluşum süreci nasıl gelişti? 

Yunus Timsekyiğit (vokal): 1995 İstanbul doğumluyum. Küçüklüğünden beri ney enstrümanına olan ilgimden dolayı Neyzen Başar Dikici’den yaklaşık 7 sene ders aldım. Uzun zamandır çeşitli sanatçılara enstrümanımla eşlik ediyorum. Öte yandan içimdeki şarkı söyleme isteği ve ilgisini Beyhude ile birlikte gerçekleştirebildiğim için mutluyum. 

Bekir Belek (keman): 1989 Kütahya doğumuyum. Üniversite eğitimimi Afyon’da Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman bölümünde tamamladım.  Ardından Eskişehir Anadolu Üniversitesi Pedagojik Formasyon bölümünü bitirdim. Sonra İstanbul’a yerleşerek öğretmenlik yapmaya başladım ve ben de pek çok sanatçıya enstrümanımla eşlik etmeye devam ediyorum. 

Buluş Emre Doğan (bas gitar-düzenleme) 1995 Kocaeli / Körfez doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Sanat Tasarım Fakültesi’nde eğitimime devam ediyorum. Üniversite için İstanbul’a geldikten sonra çeşitli stüdyolarda çeşitli sanatçılara kayıt,mix ve aranjeler yapmaya, öte yandan bas gitar çalarak performans sergilemeye devam ediyorum.

Yunus Timsekyiğit: Biz 3 arkadaş çeşitli sanatçılarla aktif olarak sahnelerde enstrümanlarımızı icra etmekteyiz. Ortak bir sanatçıda yolumuz kesişti ve sürekli beraber yaptığımız müzikler, geçirdiğimiz vakitler bizi bir proje yapmaya itti. Bunun sonucunda da Beyhude isimli grubumuzu kurduk ve uzun yıllar sürdürmeyi hayal ediyoruz.

Bir tekli yayınlamaya, bu bağlamda Sezen Aksu klasiği “Seni Kimler Aldı”yı yorumlamaya nasıl karar verdiniz?

Yunus Timsekyiğit: Yine bir gün stüdyoda kendi halimizde şarkılar çalıp söylerken bu şarkıya rastladık ve kendimizce yorumladık. Hatta o gün bir video çektik bu şarkıya. Sonrasında defalarca dinledik ve hep beraber “Bu şarkıyı yapmalıyız!” dedik.

AGY Production (Alişan Günay Yıldırım) ile yollarınız nasıl kesişti? 

Buluş Emre Doğan: Benim Alişan Günay Yıldırım’la daha önceden olan bir abi-kardeş ilişkim vardı. Onunla yürüttüğümüz farklı projeleri konuşurken Beyhude’den bahsettim. Daha sonra kendisine bu projeyi beraber sürdürme teklifi yaptım. Kendisi de çok sıcak karşıladı ve büyük destekleriyle her zaman yanımızda. Kendisine de buradan çok teşekkürlerimizi sunalım.

Seni Kimler Aldı yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

Bekir Belek: Şarkıyla ilgili çok güzel geri dönüşler aldık. Aldığımız birçok teklif oldu. Bunları değerlendirdik ve yakında sahne ve güzel projelerle karşınızda olmaya devam edeceğiz.

Yıldırım yönetmenliğindeki klibin oluşumu nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

Buluş Emre Doğan: Kliple ilgili tüm detayları AGY Production şirketinde toplanıp kararlaştırdık. Bizim ilk klibimiz olduğu için bu konuda çok tecrübeli değildik kendimizi Alişan Günay Yıldırım’a teslim ettik ve sonuçları bizce çok güzel oldu. Geri dönüşleri de çok güzeldi. Hepimizi baştan yarattı adeta Alişan Bey.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız? 

Yunus Timsekyiğit: Enstrüman çaldığımız için her türlü tarzda müzik dinliyoruz ve icra etmeye çalışıyoruz. Aslında tarzımızın bir ismi henüz yok. İçinde Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Arabesk ve Pop gibi birçok tarzda müziğin karışımı mevcut.

Seni Kimler Aldı’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Yunus Timsekyiğit: İkinci teklimiz için çalışmalarımız devam ediyor. En yakın zamanda kararlaştırıp şarkımızı tekrar sizlere teslim edeceğiz.

Beyhude grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Seni Kimler Aldı”nın Beyhude yorumunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.