Röportajlar

İlk teklisi “Sensizim”i dinleyicilerle buluşturan Cengiz Türk ile bir röportaj…

Cengiz Türk… Lise dönemlerinde gelişen müzik tutkusunu ve o dönemlerde yaptığı şarkıları zaman içinde biriktirip, profesyonel iş hayatıyla birlikte müziğe vermiş olduğu arayı o dönemde yaptığı şarkıları sunmaya başlayarak kapatacak olan Türk, kendi eseri ilk teklisi “Sensizim”i MFT Prodüksiyon etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Türk ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Sensizim’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Müzik yolculuğuma 13-14 yaşlarında başladım. Sonrasında Lise yıllarında çalışmalarım yükselerek devam etti. Lise yaşlarında kurduğumuz müzik grubumuzla ve üniversitenin ilk yıllarında müziğe yoğun şekilde devam ettim. Ondan sonra uzunca bir süre müziğe ara verdim. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Sensizim’in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Eyüp Gündüz ile yollarınız nasıl kesişti?

-1988-1994 yılları arasında bestelediğim çok sayıda şarkım vardı… Sevgili dostum ve aranjörlük yapan Eyüp Gündüz ile inanılmaz tesadüfler üzeri karşılaştık. Bir ses kartı satın almak için yola çıktım ve kendimi onun ses kartını satın alırken buldum. Bu aşamada başlayan sohbette Eyüp demo kayıtlarımı dinledi ve bana şarkılarımın 90’lı yılların ruhunu yakaladığını, bunları yeni düzenlemelerle, döneme uygun hale getirerek insanlara sunmamız gerektiği konusunda beni ikna etti. İyi ki tanışmışım ve kendisiyle çalışma fırsatı bulmuşum diyorum kendime. Bu profesyonellikte ve çağı yakalamış aranjör ile çalışmak şarkının ruhunu ve duygusunu 90’ların havasında tutup yeni sound ile buluşturmak her aranjörün yapabileceği bir şey değil. Ben de uzun süre ara verdiğim müzik ile tekrar buluşma fırsatını heyecanla karşıladım. Eyüp de şarkıya aylarını verdi ve Sensizim parçası seçilerek yeni bir düzenlemeyle dinleyicilerin beğenisine sunuldu, böylece yepyeni bir Sensizim çıktı.

MFT Prodüksiyon ile yollarınız nasıl kesişti?

-Eyüp Gündüz’ün çalıştığı ve dost olduğu Fatih Bey ile tanışmamız ile yollarımız birleşti diyebiliriz. Fatih bey inanılmaz müzik sevdalısı ve aynı zamanda yeniliklere açık birisi. Kendisi parçamızı dinledikten sonra duyguyu ve sound kalitesini yakaladı ve bizimle çalışmaya karar verdi. İnanılmaz destekleri sayesinde Sensizim büyük kitlelere ulaştı.

Sensizim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geri dönüşler çok güzel oldu. Şarkının ruhunu ve duygusunu hissedebildiler ama aynı zamanda da tempo tutmaya başladılar. Bu çok önemli bir his dinleyiciler için. Başka şarkılarımızı sormaya ve dinlemek için sabırsızlık yapmaya başladılar bu da bizi çok mutlu ediyor açıkçası.

Sensizim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Biz yola seçtiğimiz beş şarkı ile çıktık. Birincisi Sensizim’i dinleyicilerle buluşturduk. İkinci parçamız da Eyüp Gündüz’ün aranjesiyle olacak, sırada bu şarkı geliyor; “İkimiz De Yaralı” diyeceğiz!

Cengiz Türk’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sensizim”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.