Röportajlar

İlk teklisi “Soluklan”ı dinleyicilerle buluşturan grup Açık Hava Diskosu ile bir röportaj…

Son haftalarda ilk teklisini yayınlayan başarılı gruplardan birisi de, YouTube videolarıyla da anımsanacak olan Açık Hava Diskosu’nun BBI Music Co. etiketli ilk teklisi “Soluklan” oldu. Disco ve Synth tınıların izinden giden Açık Hava Diskosu grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve yeni çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Açık Hava Diskosu’nun oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda çeşitli şarkıları yorumlayıp YouTube hesabınızda yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Sizce YouTube yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

Nail Kayapınar: “Yollarınız nasıl kesişti?” sorusu bizim için her zaman yanıtlaması zor olan bir soru bu nedenle en yalın şekliyle aktarıyorum: Selin’le ben 2019 yılından beri evliyiz, Çağrı da Selin’in hem çocukluk arkadaşı hem de Selin’in kız kardeşinin eşi. Yani grup elemanlarını bir araya getiren kişi Selin diyebiliriz. Çağrı ile tanışmamızdan beri aklımızda zaten hep beraber müzik üretme fikri vardı ancak Selin’in de bu fikre dahil olması ile birlikte Açık Hava Diskosu’nun temelleri atıldı.

Selin Mermer: Benim ilk zamanlarda müzik dinlemek dışında müzikle ilgili herhangi bir uğraşım yoktu. Pandemi sürecinin ilk zamanlarında, Nail bir şarkının üzerinde çalışırken “Gel, sen de söyle!” dediği bir anda kendimi mikrofonun başında buldum. Sonrasında ortaya çıkan parçayı beğendik ve paylaşalım istedik, çevremizden de güzel tepkiler alınca üretmeye ve paylaşmaya devam etme kararı aldık. Çeşitli şarkıları yorumlayıp sosyal medya hesaplarımızda paylaşmak belirli sayıda bir dinleyici kitlesi oluşturmamızda etkili oldu. Sosyal medyanın gücüne bu anlamda inanıyoruz.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Soluklan”ın oluşum süreci nasıl gelişti?

Çağrı Özcevahir: Kendi müziğimizi üretip paylaşmak hep istediğimiz bir şeydi aslında. Nail ile sürekli kendi bestelerimiz üzerinde çalışıyorduk. Soluklan’da Nail’in zamanında karaladığı bir şarkıydı, grubumuzun kurulması ile birlikte bu şarkı üzerinde çalışıp, bitirerek yayınlama kararı aldık.

BBI Music Co. ile yollarınız nasıl kesişti?

Nail Kayapınar: BBI Music Co.’nun beraber çalıştığı sanatçılar dolayısı ile tarz olarak kendimize hep yakın görüyorduk. Soluklan’ı son haline getirdiğimizde mail yoluyla BBI Music Co.’ya gönderdik. Kendilerinin beraber çalışma teklifini kabul ederek ilk teklimizi BBI Music Co. etiketi ile yayınladık. Mutluyuz yollarımızın kesişmesinden ötürü.

Soluklan ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Selin Mermer: Şarkıyı dinleyenlerin büyük bir çoğunluğundan; “zor ve sıkıcı zamanların ardından araba ile bir sahil kentine doğru tatil yolculuğuna çıkıyormuş hissi yaşadık” şeklinde gayet pozitif geri dönüşler aldık.

Çağrı Özcevahir: Şarkıyla vermek istediğimiz hisleri verebildiğimizi görmüş olmak bizi mutlu etti açıkçası.

Ayrıca teklinize animasyon bir klip yaptınız. Klibi, artwork’ü hazırlayan Sena Karakaş ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

Çağrı Özcevahir: Sena benim Sinop’tan çocukluk arkadaşım kendisi özel bir reklam şirketinde sanat yönetmeni. Sena’nın bütün işlerini çok beğeniyordum zaten ve bizi en iyi şekilde anlayıp yansıtabilecek birisi olduğuna güvendiğim için kendisine şarkının demosunu gönderdim. Sonuç şarkının tüm enerjisini verebilen harika bir artwork.

Nail Kayapınar: Animasyon klip ilk etapta aklımızda yoktu ama artwork’ü görünce bu çizimlerin canlanıp klibe dönüşmesi fikri tüm grup üyeleri tarafından benimsendi. Sonrasında Sena’nın yarattığı artwork Arjantinli animasyon sanatçısı Neri Vilches tarafından döngüsel bir animasyona çevrildi. Hem artwork hem de klip çok beğenildi.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Açık Hava Diskosu: Disco, funk ve synth-pop türlerinden besleniyoruz ve bunların etrafında dolaşıyoruz. Şarkılarımızın müziğinde Akdeniz’in eğlenceli hayatını ve sıcaklığını yansıtırken sözlerde modern hayatın kaygılarından ve bunalımlarından kurtulma yollarını arıyoruz.

Soluklan’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Açık Hava Diskosu: Evet, herhangi bir aksilik olmaz ise Ağustos sonu Eylül başı gibi ikinci teklimizi yayınlamak istiyoruz.

Açık Hava Diskosu’na bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Soluklan”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.