Röportajlar

Yeni teklisi “Kelepçe”yi dinleyicilerle buluşturan Burak Orhan ile bir röportaj…

Burak Orhan… İlk önce oynadığı dizilerle anımsanan ancak oyunculuğun ve eğitimini aldığı sinema alanının yanı sıra müzik alanında da eğitimler alarak 2020 sonunda yayınlanan ilk teklisi “Bi’ Şeyler” ile dikkat çeken Orhan, en son yine kendi prodüksiyonuyla yeni teklisi “Kelepçe”yi dinleyicilerle buluşturdu. Orhan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Bi’ Şeyler’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Aslında Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun oldum ama her zaman oyunculuk ve müzik ile ilgiliydim. Zaten oyunculuk ve müziğin çok benzer işler olduğunu düşünüyorum. Birkaç dizide oyunculuk yaptıktan sonra Los Angeles’a oyunculuk eğitimi almaya gittim, müzik ve dans derslerine de katıldım. Bu yolculuk beni biraz daha müziğe doğru yöneltti ve Türkiye’ye döndüğümde müziğe daha ağırlık vermeye başladım, şan ve dans dersleri almaya devam ettim. Aslında Amerika yolculuğu içimdeki müziğe kulak vermemi ve müziğe daha çok yönelmemi sağladı yani biraz daha içsel bir keşif gibi oldu benim için. 2020 yılının sonunda da ilk profesyonel müzik işimi yayınladım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Bi’ Şeyler’in sahipleri sözlerde Meral Turan & Birkan Şener ve müzikte aynı zamanda Şener ile birlikte düzenlemenizi üstlenen Gökçer Turan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Tarık Sezer’in okulunda Banu Kunt Işık’tan şan dersleri alıyordum. Bir gün Banu hoca bana “Bi’ Şeyler”in demosunu dinletti ve duyduğum an “Bu şarkıyı ben söylemeliyim!” dedim. Bunun üzerine hem çok iyi müzisyen hem de piyasada çok güzel işleri olan bu ekiple Birkan, Gökçer ve Meral ile yollarımız kesişmiş oldu.

Bi’ Şeyler ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Pandemi sürecinde cesaret edip yayınlanmamıza rağmen dinlenme ve izlenmeler çok güzel ilerledi. Mesela YouTube’da milyonu aştık ve diğer dijital müzik platformlarında da çok dinlenen listelerde yer aldık.

En son Kelepçe’yi dinleyicilerle buluşturdunuz. Kelepçe’nin sahibi ve düzenlemesini üstlenen Okan Albayrak ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Okan ile iki klibimin de yönetmeni olan Ecem Gündoğdu sayesinde tanıştık. Zaten Okan’ın müzisyenliğini duymuştum ama tanıyınca hem çok iyi hem de farklı müzik turlerine de hakim başarılı bir müzisyenle yollarımız kesişmiş oldu.

Kelepçe ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hala içinde bulunduğumuz pandemi sürecine rağmen hem izlenme hem dinlenme sayılarımız çok güzel ilerliyor.

Ayrıca iki şarkınıza da Ecem Gündoğdu yönetmenliğinde klip çektiniz. Ecem Gündoğdu ile yollarınız nasıl kesişti ve kliplerin oluşum süreci nasıl gelişti? Klipleriniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ecem benim ilkokuldan beri çocukluk arkadaşım. Zaten en başından beri kliplerimin yönetmenliğini onun yapacağını konuşuyorduk! (gülüyor) Şarkılarımın duygularına göre bir hayal dünyası kuruyorum. Sonrasında “Bunu gerçeğe nasıl dönüştürebiliriz?” diye Ecem ile geçen uzun uzun konuşmalar süreci var. Hayal ettigim her şeyi Ecem hep en iyi şekilde sahneledi. “Bi’ Şeyler” klibimde daha sürrealistik ve duygusal bir klip kurguladık. “Kelepçe”de ise renkli ve dinamizmi yüksek yazın enerjisini yansıtabileceğimiz bir klip çektik. Her ikisi için de birbirinden çok farklı ve çok güzel yorumlar aldık.

Ayrıca yapımcılığınızı da kendiniz üstleniyorsunuz. Bu durum sizde yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Tabii ki. Hem yapmak istediğim müzik türünden hem demin bahsettiğim gibi nasıl bir klip çekmek ve nasıl bir imaj oluşturmak istediğime kadar herhangi bir kısıtlama olmadan özgür bir alanda istediğim gibi dolanma imkanı sağlıyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben aslında müziğimi tek bir kalıba sığdırmak istemiyorum ama tanımlamak gerekirse pop müzik yapıyorum. Zaten müzik sürekli kendi içinde değişen ve yeni türler çıkaran bir platform. Şu an ise Elektronik Dans Müziği (EDM) elementleri içeren pop müzik yapıyorum.

Kelepçe’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Malum tüketim çağında olduğumuz için 4-5 ayda bir birkaç tekli çalışması daha yayınlayıp sonrasında ise duruma göre ya EP ya da albüm (LP) yayınlama planım var.

Burak Orhan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kelepçe”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.