Röportajlar

İlk teklisi “Son Defa”yı dinleyicilerle buluşturan Pelin Can ile bir röportaj…

Pelin Can’ı çoğu dinleyici özellikle Instagram hesabında çeşitli şarkıları yorumlayıp yaptığı paylaşımlarla duydu. Çocukluğundan beri müziğin eğitiminden gelen ve bu bağlamda İç Mimarlık bölümünü bitirse bile içindeki müzik tutkusunu taze tutan Pelin Can, kendi eseri olan alternatif tınılı ilk teklisi “Son Defa”yı geçtiğimiz günlerde RUNLTD etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Can ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Son Defa”ya kadar olan müzik yolculuğunuza neler yaptınız? Bu bağlamda lisedeki konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı? 

-Müzik yolculuğuma 6 yaşında gitar dersleri alarak başladım. Onun öncesinde de oyuncak bir gitarım vardı. Hep onunla sanki konser veriyormuş gibi duyduğum şarkıları söylemeye çalışıyormuşum. Tabii ben çok hatırlamıyorum yaşım küçük olduğu için. Daha sonra ilkokul 3. sınıfta o zamanki gitar eğitmenimin de desteğiyle gitar çalarken şarkı da söylemeye başladım. O zamandan beri okul içinde ve dışında birçok etkinlikte konser verdim. Lisede aldığım konservatuvar eğitimi ile alakalı olarak da eğitimim, özellikle teorik açıdan beste yaparken bana çok yardımı oluyor. 

Yorumladığınız şarkıları Instagram hesabınızda paylaşmaya nasıl karar verdiniz ve buradaki yorumlarınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı söylemeyi gerçekten çok seviyorum. Evde oturup sevdiğim şarkıları bazen saatlerce söylüyorum.  Birkaç sene önce, çok severek yorumladığım bu şarkıları kaydedip başka insanlarla da paylaşmak istedim. Şu ana kadar da hep güzel yorumlar aldım. Tabii bu da beni daha çok şarkı söylemeye ve paylaşmaya teşvik etti. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Son Defa”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Yapımınızı üstlenen RUNLTD (Süheyl Atay) ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında kendimi bildim bileli. Yani şarkı nedir, şarkıcı nedir gibi kavramları çocukken anladığım zamandan beri hep şarkıcı olmak, şarkı söylemek istedim. Bu belki de benim hakkımda yıllardır değişmeyen tek şey. O yüzden bir şarkı yayınlamak benim çok uzun zamandır istediğim bir şeydi. Son Defa’yı da 2 sene önce yazdım aslında. Son Defa 2 senedir belli aralıklarla hep geri dönüp üzerine bir şeyler eklediğim bir şarkıydı. Belki de bu yüzden yayınlamak için en hazır hissettiğim bestelerimden birisi oldu. Süheyl Atay ile yolum Instagram’dan yaptığım şarkı paylaşımlarım sayesinde kesişti. Yaklaşık 4 sene önceydi. O zamandan beri bana hep yol gösterdi, destek oldu ve en önemlisi de bana inandı. Son Defa’nın gerçekleşmesinde de en büyük pay onda. 

Düzenlemenizi üstlenen Ahmet Kalabay ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ahmet Kalabay ile yine Süheyl Atay sayesinde bir araya geldik. Çok güzel bir süreçti benim için. İlk stüdyo deneyimimdi. Bana çok yardımcı oldu. Çok da güzel, keyifli bir şarkı çıkardı ortaya. 

Son Defa ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yayınlanalı henüz bir hafta oldu. Heyecanla yorumları, geri dönüşleri takip ediyorum. Şimdilik hep çok güzel geri dönüşler aldım. Bana ait olan bir şeyin bu şekilde beğenilmesi, iyi yorumlar alması beni gerçekten çok mutlu ediyor ve benim için anlamı çok büyük. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Duygusal ve içten diyebilirim. Çoğunlukla hem kendi yazdığım şarkılar hem de severek söylediğim diğer sanatçılara ait olan şarkılar, aşk şarkıları ve hüzünlü şarkılar. Ben zaten çok duygusal birisiyim, hassas bir yapım var ve duygularımı anlatmak için konuşmaktansa şarkı söylemeyi daha kolay buluyorum. 

Son Defa’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-İnsanlarla paylaşmak istediğim başka bestelerim var. Henüz çalışmalara başlamadık ama umarım yakın bir zamanda yavaş yavaş onları da yayınlayacağız.

Pelin Can’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Son Defa”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.