Röportajlar

İlk teklisi “Trajedi”yi dinleyicilerle buluşturan Oğuz Köprülü ile bir röportaj…

Temmuz’un ilk haftasında dinleyicilerle buluşan teklilerden biri de, çocukluğundan beri müzikle uğraşan Oğuz Köprülü’nün Esen Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturduğu ilk teklisi “Trajedi”ydi. Oğuz Köprülü ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Trajedi’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik yolculuğuma ilk başta stüdyolarda akustik kayıtlar alarak başladım. Kendi yazdığım şarkılarım vardı; ama kayıtlarımı hep cover çalışmalara alırdım. Sonradan kendim elektronik altyapı yapmayı öğrenmeye başladım. Evime kendi bestelerimi yapıp kaydetmeme yetecek büyüklükte bir stüdyo kurdum. Kendimi yeterli gördüğüm noktada ise profesyonelleşmeye karar verdim.

Profesyonel bir tekli yapmaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Trajedi’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bununla birlikte ayrıca eseri kendiniz düzenlemeye nasıl karar verdiniz?

-Küçüklükten beri öyle ya da böyle müzikle ilgileniyorum. Kendi altyapılarımı yapmayı öğrendikten sonra bir kaç bestemi arkadaşlarımla, çevremle paylaştım ve çok güzel geri dönüşler aldım. İşler bundan sonra gelişti. Trajedi, yaptığım ilk şarkılardan biri. Kendim çok büyük bir R&B ve Lo-Fi hastasıyım. Bu tarz bir altyapı yapmaya karar verdim ve bu tarzların esintileriyle bu şarkıyı yazdım. Altyapılarımı kendim yapmayı tercih ediyorum, bu durum bir nevi şarkıyla ilgili her şeyin bana ait olmasını istememden kaynaklı. 

Trajedi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler ve yorumlar aldım. Bana yolumun başında destek veren herkese çok teşekkür ederim. Olumsuz yorumlar da aldım tabii ki; fakat bu beni sadece daha iyi olmaya teşvik ediyor.

Trajedi, sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm çıkartmayı düşünüyor musunuz? 

-Şimdilik CD olarak basılmasını düşünmüyorum, fakat üzerinde çalıştığım birkaç projem var ve ilerleyen zamanlarda bir albüm de çıkartmak istiyorum. CD olmasa da plak dinlemeyi çok seviyorum ve az sayıda da olsa albümün plağının basılmasını çok istiyorum.

Kendi yaptığınız müziği nasıl tanımlarsınız?

-Şarkılarımı yaparken R&B, House ve Hip-Hop türlerinden çok esinleniyorum. Tabii ki tam olarak R&B veya House diyemem; biraz daha alternatif bir tür. Ancak yaparken en dikkat ettiğim şey özgün olması. Türkiye’de bu janraların henüz yeni yeni dinlemeye başlandığını söylemek yanlış olmaz.

Trajedi’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, sadece kendi projelerim değil, başkalarıyla da beraber çalıştığım projelerim mevcut. Çok yakında bu projeleri de çıkarmayı hedefliyorum, beklemede kalın!

Oğuz Köprülü’ye bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Trajedi, tüm dijital platformlarda!