Röportajlar

Yeni albümü “Rüya”yı dinleyicilerle buluşturan müzisyen Olcay Bayır ile bir röportaj…

Hem ülkemizde hem de Avrupa’da pek çok başarılı çalışmaya imza atmış bir müzisyen olan Olcay Bayır, yeni albümü “Rüya”yı, yurtdışında ARC Music, ülkemizde ise Kınay Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Halen Londra’da yaşayan ve müzik çalışmalarına devam eden Bayır ile Rüya’nın oluşum sürecini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Sizi en son Yar Dedi ile dinlemiştik, Yar Dedi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yar Dedi’yi tekli olarak yaklaşık bir buçuk sene önce canlı performans videosu halinde, sonra klip yayınladık ve çok sevildi, çok büyük bir ilgi gördü; hala görüyor. Şu an YouTube’de şarkının pek çok cover’ı var. Benim için çok büyük bir gurur…

Rüya albümünün oluşum süreci nasıl gelişti ve ARC Music ile yollarınız nasıl kesişti?

-Birinci albümümden sonra planladığım ve kendi bestelerimle oluşturmayı istediğim bir albümdü ‘Rüya’… Ancak albümü ortaya çıkarırken çalışmak istediğim müzisyenler konusunda net değildim. Doğru müzisyenleri ve aradığım soundu bulabilmek biraz zaman aldı; ancak bulununca da süreç kendiliğinden aktı.  ARC Music beni takip eden ve ilişkilerimin olduğu bir şirkettir. Bu nedenle albümü onlara dinletmek zor olmadı. Dinleyince çok beğendiler ve çıkartmak istediler.

Aranje ve prodüksiyonunuzu üstlenen Giuliano Modarelli ve Al MacSween ile yollarınız nasıl kesişti?

-Gules ve Al benim Londra’daki bir konserime gelmişlerdi, onlarla orada tanıştım, konuştuk ve sonrasında beni kendi konserlerine davet ettiler. Müzikal olarak karşılıklı bir şekilde birbirimizi çok beğendik ve beraber çalışma kararı aldık.

Albümün Türkiye edisyonunun yine daha önce çalıştığınız Kınay Production’dan çıkması nasıl gelişti?

-Murat Kınay benim yıllardır tanıdığım arkadaşımdır. Albümün zaten dünya dağıtımı ARC Music tarafından yapılıyor. Türkiye’ye ise lokal bir firmayla giriş yapmak istedim. Murat ile konuştuk ve albümü bir süreliğine Kınay Production’a lisansladım.

Rüya ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Rüya, 1 Nisan’da Avrupa ve dünyada çıktı. Çıktığından beri de Dünya Müziği dergilerinden, eleştirmenlerinden, listelerinden ve radyolarından çok güzel geri dönüşler alıyor. Britanya’nın ünlü Guardian gazetesinden deneyimli müzik eleştirmeni Robin Denselow benim için “Olcay Bayır, Britanya Dünya Müziği sahnesinin en iyi şarkıcılarından biri ve bunu Rüya ile kanıtladı” yorumunu yaptı. Linki; https://www.theguardian.com/music/2019/mar/22/olcay-bayir-ruya-review-intriguing-and-gloriously-mournful-songs  

Rüya, Evening Standart gazetesinden yine 4 yıldız aldı. Avrupa’nın birçok ülkesinden müzik eleştirmenleri Rüya’dan övgüyle bahsediyor. Rüya, Avrupa Dünya Müziği Temmuz listesinde 13. sırada. Linki;  https://www.wmce.de/ . Bütün bu dönüşleri sevinerek takip ediyoruz.

Rüya sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak da çıkması düşünülüyor mu? 

-Rüya, fiziksel CD ve dijital olarak tüm dünyada çıktı ve dağıtımı yapıldı. Türkiye’de ise ilk dijital olarak çıktı ve yakında fiziksel CD olarak da çıkacak.

Kendi yapmış olduğunuz müziği nasıl tanımlarsınız?

-Benim müziğim, kişisel kimliğimin, hayat yolculuğumun bir yansımasıdır. Türkiye’de doğdum, ancak 20 yıldır Londra’da yaşıyorum. Benim müziğim etnik, köklerinden beslenen, ona çok bağlı; ama modern bir anlayışa sahip, enternasyonal sound’lu, eklektik bir müzik. Kendi şarkılarımda buna bir de kişisel tecrübelerim eklenir. Müziğimde doğduğum toprakların birçok renginin yansıması vardır: Ritmden diline, hislerinden hikayelerine her şey… Ancak tabi Avrupa’da uzun yıllardır yaşayan ve burada müzik hayatına başlamış bir müzisyen olarak, Londra’nın kendine has müzik tavrı ve anlayışını da müziğimde görürsünüz.

Rüya’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Rüya’dan sonra yapacak çok şey var… Yeni şarkılarım var, yeni projeler var, onları sırası ile hayata geçireceğim. Ve tabi ki şarkı yapmaya devam elimden geldiğince…

Olcay Bayır’a bu güzel röportaj için teşekkür ederim. “Rüya”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.