Röportajlar

İlk teklisi “Uçurtmalar”ı dinleyicilerle buluşturan İpek Nazlı ile bir röportaj…

Eylül ayının getirdiği dikkat çeken teklilerden birisi de, dinleyicilerin sahne performanslarından anımsayacağı İpek Nazlı’nın Süper Müzik etiketiyle yayınlanan ilk teklisi “Uçurtmalar” oldu. Ege Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuvarı eğitiminden gelen Nazlı ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Uçurtmalar’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Bu süreç çok uzun… 2 seneden beri kendi şarkılarımı yapıyorum, daha öncelerinde böyle bir algım yoktu… Bu süreç okul eğitimi ve bar-cafe sahnelerinde geçti. Konservatuvar okurken şarkı yapabilecek durumda olduğumun farkında değildim ama okul bittikten sonra doğrudan kendi şarkılarımı hayatıma uygularken gördüm kendimi. Değerli repertuvar hocam bir şarkıyı incelerken didik didik ederdi, bu da içime o kadar çok işlemiş ki kurcalayarak kelimelerden şarkı yapmayı öğrendim. Eğitim bu aşamada benim için çok önemli ve güzel bir adım oldu.

Profesyonel bir tekli çıkartmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Uçurtmalar’ın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Aslında İzmir’de yaşıyorum ancak pandemi sürecinde sahnelere bir süre ara verilince ben de ailemin yanında kalmak isteyerek bir süreliğine Fethiye’ye gittim. Çok yerinde durabilen biri değilim ve bir şeyler yapmalıydım… Hep aklımda bir tekli yapmak vardı ama “ilk tekli” çok önemliydi benim için… İlk olacaktı ve hep güzel kalmalıydı. “Uçurtmalar” tamamen Fethiye’nin doğasında yaptığım bir şarkıydı. Gökyüzüne bakarak, güzel şeyler düşünülerek… O yüzden bence bu kadar mutlu bir şarkı oldu ve dedim ki “İlk olarak bu şarkıyı çıkartmalıyım!”

Süper Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Arkadaşlarım sayesinde oldu. Habil Ceyhan’ı tanıyorlarmış ve Süper Müzik (Cengiz ve Deniz Erdem)’in gençlere destek olduğunu da duymuştuk; bu bağlamda bizi hemen sahiplendiler.

Düzenlemenizi yapan Doğancan Doğan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Şarkıyı bitirdiğimde Instagram’da genizinirken Doğancan’ın hissiyle karşılaştım. Kendisiyle bir bir proje yapmalıydım… Hiç beklemeden hemen konuştuk. Doğancan da mükemmel biri, hemen sıcak bir yaklaşımı oldu. Bir kere kendisi vejeteryan, saygısını yakından daha da net hissediyorsunuz.

Uçurtmalar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şu ana kadar hiç kötü bir tepki gelmedi, en güzel şey bu. Bence samimiyetin ve hissin bir şekilde geçtiğine inanıyorum. Çok daha iyi olacak…

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Mutluluğu ve hüznü çok ince arada anlatacak bir müzik olmalı İpek’in müziği…

Uçurtmalar’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabi ki var; daha yeni başladık, öğreniyoruz, büyüyeceğiz. Sırada duygusal bir şarkı olacak. Tamamen Sezen’e yazılmış bir şarkı…

İpek Nazlı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Uçurtmalar”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.