Röportajlar

İlk teklisi “Üfle de Söneyim”i dinleyicilerle buluşturan Ceren Büyükdoğan ile bir röportaj…

Ceren Büyükdoğan… Müziğin eğitiminden gelen ve sahne performanslarıyla da tanınan Büyükdoğan, müzik kariyeri adına önemli bir adım atarak bir Sezen Aksu eseri “Üfle de Söneyim”i yorumlayarak ilk teklisi olarak MGM Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Halen müzik öğretmenliğine devam eden Büyükdoğan ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Üfle de Söneyim”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müzik öğretmenliği lisans eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Aslında çocukluğumdan beri, ileride müzik kariyeri yapacağım, ailem ve çevremdekiler tarafından tahmin edilen bir durumdu. Küçük yaştan itibaren yaydığım enerji başta olmak üzere, müziğe olan ilgim ve yeteneğim, bir şekilde farkındalık yaratmamı sağladı ve ailem bu konuda hep destekçimdi. Profesyonel müzik eğitimime Isparta Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladım. Daha sonrasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Elbette ki profesyonel bir şekilde hem müziği hem de eğitimciliği öğrenmek bana inanılmaz bir bilgi birikim imkanı sağladı. Bu sayede bir yandan müzik anlamında gelişirken, bir yandan da “Nasıl iyi bir eğitimci olurum?” sorusunun cevabı üzerine yoğunlaştım. Böylece müzik ile eğitimi harmanlayıp, daha hümanist ve evrensel bir bakış açısı geliştirdim. Şu an hem müzisyenliğimi hem de öğretmenliğimi aynı anda yapıyor olmam benim için inanılmaz bir his.

Bir tekli yayınlamaya, bu bağlamda Sezen Aksu eseri “Üfle de Söneyim”i yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Düzenlemeyi üstlenen Bilim Serhat İlim ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sezen Aksu, benim en dibe vurduğum anlarda tavsiye alacağım bir ablam gibi. Ailemin içinde olan, ailenin en deli, en aşık, en duygusal, bir o kadar da en akıllı üyesi o! Sosyal medyam, Sezen Aksu’nun röportajları ile dolu. Çünkü onun her kelimesinde, beni motive edecek bir şeyler buldum hep. Belki haberi olmadı ama, eminim ben de dahil olmak üzere, birçok kişinin hayatına dokundu minik serçemiz. Tabii sadece dip zamanlarımda dinlemiyordum onu. En deli hissettiğim zamanlarda da bir o kadar modumu yükseltti hep. İşte “Üfle de Söneyim” de bu şarkılardan biri. İlk teklimi yaparken tek hayalim bir Sezen Aksu şarkısı söylemek ve bununla birlikte enerjimi de göstermekti… Dediğim gibi; Sezen belki hissetmiyordu ama benim mutlu-mutsuz her anımda yanımdaydı. Bu şarkıya karar verme ve ortaya çıkış aşaması, Sezen’in haksızlığa uğradığı bir zamana denk geldi. Bu sefer de belki onun haberi yok ama, bu enerjik şarkı ile, ben de ona sevgimi ve desteğimi yolladım! Sevgili aranjörüm Serhat’ı yaptığı işlerden dolayı takip ediyordum. Çalışmalarını detaylı inceledikçe, çalışma disiplinini, yenilikçi tavrını ve enerjisini gördüm, böylece eğer beraber çalışırsak, tam olarak aklımdaki işi yapacağından emindim. Kendisiyle böylece iletişime geçtim. Bu süreçte, öngörüsü ve tecrübesi ile, tahmin ettiğimin de üzerinde bir iş çıkardı.

MGM Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sevgili arkadaşım ve aranjörüm Serhat sayesinde, MGM Müzik ile yollarımız kesişti. Yapımcımız Azad Üzüm bey de bu süreçte tüm şeffaflığı ile yanımızdaydı ve bu güzel ekibin toplanmasında rolü büyüktü. Buradan teşekkürlerimi göndermek de isterim. Böylece güzel bir başlangıç yapmış olduk.

Üfle de Söneyim yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler aldım. Şu an önümüzde bir konser süreci var. Konser sürecini netleştirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki yaz çok iyi geçecek.

Üfle de Söneyim’in klibini yöneten Turgay Ceylaner ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti? Klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Turgay bey ile tanışmamız da MGM Müzik sayesinde oldu. Turgay beyin çalışmalarını yakından takip ediyordum. Beraber çalışacağımız netleştikten sonra da, kendisi ve ekibi sayesinde, ortaya bu güzel klip çıktı. 

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Ben pop müzik yapmayı tercih ediyorum. Fakat diğer müzik türlerinde de aynı şekilde deneyimim var. Sahneye sunuş şeklimde, pop müziğin içerisine, diğer tarzları da katıp harmanlayabiliyorum. Zaten spesifik olarak tek bir tarz söylemek çok keskin bir çizgiymiş gibi geliyor bana. Akış meselesi aslında. O an ne hissedersem ve ne samimi gelirse, onu yorumluyorum.

Üfle de Söneyim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-2022 benim ve ekibim için çok güzel bir yıl olacak. Yaza doğru yeni çalışmalar da var aklımızda. Beni takipte kalın ve önümüzdeki bu güzel sürecin nasıl işleyeceğini hep beraber görelim!

Ceren Büyükdoğan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Üfle de Söneyim”in Ceren Büyükdoğan yorumunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.