Röportajlar

İlk teklisi “Yalancı Çocuk”u dinleyicilerle buluşturan Bahar Kaya ile bir röportaj…

Bahar Kaya… Dinleyicilerin sahne performansları ve özellikle BKM Mutfak’taki performanslarıyla hatırlayacağı, Arpej Müzik’in Arka Bahçe Sessions’daki performansları ve Fikret Ertan ile yaptığı düet “Bende Kalp Var” ile de tanınmaya başlayan Kaya, kendi eseri olan ilk solo teklisi “Yalancı Çocuk”u Nefes Records etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Aynı zamanda senaristliğe devam eden Kaya ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Yalancı Çocuk’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Zonguldak doğumluyum. Orada doğup büyüdüm. Müziğe yatkınlığım olduğunu ilkokuldaki müzik öğretmenim sayesinde anladım. Onun yönlendirmesiyle şarkı söylemeye ve org çalmaya başladım. Sonra gitar girdi hayatıma. Ortaokul ve lise yılları sürekli dinlemek, çalmak ve söylemekle geçti, müzik hep okulun önündeydi… Kimya Mühendisliği bölümünü kazanıp Ankara’ya gittim. Orada aktif sahne hayatı başladı, 12 yıl boyunca farklı müzik tarzlarında farklı gruplarla sahnedeydim. Bir yandan da ufak ufak kendi şarkılarımı yazmaya başladım. Bunların bazılarını kaydetme denemelerimiz oldu ama biraz benim tembelliğimden bir sonuca ulaşmadılar! (gülüyor) 2015 yılına kadar aralıksız sahne hayatı devam etti. O yıl İstanbul’a taşındım ve sahneye ara vermek zorunda kaldım, işim hayatımın büyük bir kısmını kaplar oldu. Yine de tamamen uzaklaşmadım müzikten. BKM Mutfak’ta iki tane konser verdim 2018’de.. Bir yandan şarkı yazmaya ve arada sırada arkadaşlarımın sahnesine konuk olmaya devam ettim. Kanal D’de çalıştığım dönemde bazı dizilere şarkı yazdım. Arpej Müzik’in Arka Bahçe Sessions projesinde kendi şarkılarımı söyledim sevgili Ozan Yuvarlak’ın gitarı eşliğinde.. Geçtiğimiz sene tam yeniden aktif sahneye dönecekken de pandemi başladı ne yazık ki…

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Yalancı Çocuk’un oluşum süreci nasıl gelişti?

-İstanbul’a geldikten sonra Ankara’dayken yaptığım bazı şarkıları cesaretimi toplayıp bazı arkadaşlarıma dinletiyordum. Genelde gelen ilk soru “Bunları neden kaydetmiyorsun?” oluyordu, beğeniyorlardı zira. Son üç yıldır Kadıköy tarafındayım ve burada Ağaç Ev sayesinde çok tatlı müzisyen dostlar edindim hatta dostluğun ötesinde aile gibi olduk. Onların da itelemesiyle “Neden olmasın?” deyip, birlikte hangi şarkıyı nasıl yaparız diye arada çalışmaya başladık. Yalancı Çocuk benim yaklaşık on yıl önce Ankara’dayken yazdığım bir şarkıydı. Kafamda çalan bir sound vardı, aklıma sevgili Cem Çatık’la çalışmak geldi. Şarkıyı ona dinlettim, kafamdakini anlattım, o da kısacık bir sürede benim hayal ettiğimden daha güzel hale getirdi. Şarkı böylece son haline gelmiş oldu…

Bununla birlikte Fikret Ertan ile bir düetiniz yayınlandı “Bende Kalp Var” Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yazın yine Ağaç Ev sayesinde hayatıma giren çok sevdiğim Dinçer Tuğmaner aradı. Fikret Ertan’ın düet bir şarkı için kadın vokal aradığını ve Youtube’daki videolarımı dinleyip sevdiğini, şarkıda birlikte çalışmak istediğini söyledi. Fikret’le böyle tanıştık. Tanıştığımız gün zaten uzundur arkadaşmışız gibi muhabbet ettik ve çok sevdim. Birlikte güzel şarkısı Bende Kalp Var’ı kaydettik. Bende Kalp Var, 2000-2010 arası çok başarılı işlerin çıktığı efsanevi Türkçe Rock dönemine ait bir şarkıları hatırlatmıştı bana ilk dinlediğimde. Benim uzun zaman sonra ilk kayıt mesaimdi, Fikret ve çok sevgili Ümit Kuzer’le büyük bir keyifle çalıştık. Sonuç da aynı samimiyette oldu, gerek sözleri gerek bestesiyle dinleyici hemen benimsedi şarkıyı, çok güzel yorumlar aldı. Fikret’in eline zihnine sağlık demek isterim buradan da...

Nefes Records ile yollarınız nasıl kesişti?

Bahsetmiş olduğum gibi, Fikret de beni kendi şarkılarımı yapmam konusunda fena gazlayan arkadaşlarımdan biridir! Yalancı Çocuk’un kaydını yapmaya aslında biraz onun yol göstermesiyle de net karar vermiştim. Şarkıyı da Fikret’in ortağı olduğu Nefes Records’tan çıkardık.

Teklinizde size başarılı bir müzisyen kadrosu eksik etti. Bu kadronun bir araya gelmesi nasıl gelişti?

-Cem uzun zamandır başarılı müzisyenliği ve prodüktörlüğüyle piyasada olan bir isim. Dolayısıyla geniş bir network’e sahip. İstediğimiz sound’a ve düzenlemeye karar verince kim neyi iyi çalar diye düşünüp hemen birkaç telefonla ekibi kurdu! (gülüyor) Bas gitarı çalan Umut zaten daha önceden tanıdığım bir müzisyen, BKM konserlerimde birlikte çalmıştık. Berkan ve Mertcan’la bu kayıt vesilesiyle tanıştım. Üçü de birbirinden yetenekli, müziğe ve enstrümanlarına aşırı hâkimler; hepsinden ötesi çok da tatlılar.

Yalancı Çocuk ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Neredeyse herkesten çok olumlu yorumlar geldi, negatif bir şey duymadım diyebilirim… Şarkının “iddialı iddiasız” diyebileceğimiz bir tarzı var. Düzenlerken vokalden çalıma hep aynı sadelikte ve sakinlikte kalmaya özen gösterdik. Bu da insanlarda genelde “çok dinlendirici” bir etki yaratmış anladığım kadarıyla.. En çok gelen dönüşlerden biri buydu.. Zaten amacım da buydu aslında.. Beni uzun zamandır tanıyan pek çok dostumdan da “Çoktan yapmalıydın.” tepkisi geldi tabi ki, o da başka bir konu! (gülüyor)

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Tanımlamalar konusunda hiç iyi değilim, kendimi bildim bileli çok karışık ve her konuda türler arası geçişleri seven biri olmuşumdur! (gülüyor) Bu yüzden net bir cevabım yok bu konuda. Şarkılar yayınlanmaya devam ettikçe, insanlar da dinlerse, bir ortak nokta bulurlar belki, onlar yapar bu tanımlamayı. Benim diyebileceğim tek şey sanırım hem yazdığım şarkılarda hem yaşam felsefemde ana meselemin “samimiyet” olması.

Yalancı Çocuk’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet… Elimde birikmiş şarkılarımı kaydediyoruz yavaş yavaş. Yine Cem Çatık’la birlikte ikinci bir çalışmamız olacak, kayıtları başladı. Şubat ortası gibi yayınlamayı planlıyorum onu da. Bu seferki çok daha eğlenceli, yüksek enerjili bir şarkı olacak. Pasif agresif şarkılar yazmayı seviyorum, bu şarkı da onlardan biri! (gülüyor) Bunun yanı sıra diğer mesleğim olan senaristlik sayesinde dizi/film dünyasına da aitim aslında. Yayınlanacak yeni dizilerimize bazı şarkılar yapmak ve kaydetmek gibi bir niyetim var. Ekibinde çalıştığım canım Sema Ergenekon’la da bir projemiz var, sözlerini onun yazdığı bestelerini benim yaptığım şarkılarımız var.. Onları da kaydetme planlarımız var bu sene.

Bahar Kaya’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yalancı Çocuk”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.