Röportajlar

İlk teklisi “Yorma”yı dinleyicilerle buluşturan Gürkan Kandaz ile bir röportaj…

Kasım ayı biterken pek çok ilk tekli de yayınlanmaya devam ediyor. Teklilerin pop kanadında dikkat çeken bir isim de, sahne performanslarıyla tanınan Gürkan Kandaz oldu. Sözlerini kendi yazıp Ayla Doğan’ın bestelediği ilk teklisi “Yorma”yı DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Kandaz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, ilk teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Yorma’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-“Yorma”ya kadar olan müzik yolculuğum şöyleydi; ben 2 yaşımdan 10 yaşıma kadar Allah vergisi dediğimiz tabirle şarkı söylüyor ve darbuka çalıyordum, 10 yaşımdan itibaren hem bu işin eğitimini almaya başladım hem de sahnelerde solistlere eşlik etmeye başladım. 10 yaşımdan 25 yaşıma kadar Türkiye’nin birçok önemli solistlerine eşlik ettim ve çevremdeki insanların teşvik ve fikirleri doğrultusunda ve 25 yaşıma geldiğimde “Ben artık şarkı söylemeliyim!” dedim ve müzisyenliği sahnede yapmama kararı alıp solist olarak kulvar değiştirdim. Yaklaşık olarak 8 yıldır kendi sahnemi alıyorum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Yorma’nın bestesini yapan Ayla Doğan ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Ayla Doğan öyle güzel bir proje ile bana geldi ki kim olsa “Evet!” derdi, ben de kaçırmadım tabii. Beni takip eden, seven, dinleyen çok tatlı ve şirin bir kitlem vardı ve benden hep bu beklenti içerisindelerdi çevremdeki tüm insanlar. Ben de esasen bu işin uzun yıllar mutfak kısmında olduğum için uzakta değildim açıkçası, bu bağlamda ilk projemiz olan “Yorma”yı müzikseverlerin beğenilerine sunduk.

Yorma’nın düzenlemesini üstlenen Suat Aydoğan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Suat Aydoğan dediğiniz zaman bence orada bir durup düşünmeniz gerek! Zaten çünkü küçük yaşlardan beri müziğe aşık birisi olarak piyasada ne kadar ünlü solist varsa hepsinin albümlerini alırdım, aranjör yada besteci kimliğiyle o dinlediğimiz nice eserlerin onun ruhundan çıktığını kartonetlerde görür okurdum ve kendisine zaten bir hayranlığım vardı. Kalp öyle bir şey ki, samimi temiz bir kalbin var ise eğer ve emek veren birsiyseniz eğer Allah size en doğru kapıyı hem de hiç aklınıza gelmeyecek bir yerden açabiliyor. Çocukluğumdan beri yaptığı aranjmanları hayranlıkla dinlediğim Suat Aydoğan ile tanışma ve çalışma imkanı buldum, kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır, iyi ki var. Piyasanın böyle çalışkan insanlara ihtiyacı var kesinlikle.

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-Projemiz bitti, işi elimize aldık… “Ne yapalım?” derken ekibimle birlikte DMC ile görüşme kararı aldık. Olumlu dönüş alınca da projemizi yayınladık, harika bir ekip var orada, çok mutluyum. İyi ki yollarımız kesişmiş.

Yorma ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Yorma” daha tanıtımı yayınlandığından itibaren çok merak edildi ve çok beğenildi. Düşünün ortada sadece tanıtım videosu var ve tamamını izlemeden sevdiler. Bugün şarkımızın beşinci günü olmasına rağmen oldukça iyi gidiyor şarkımız. Daha da yükselecek kesinlikle, çünkü çok emek verdiğimiz ve içimize sinen güzel bir çalışma oldu. Herkes bu şarkıda kendinden bir şey bulabilir.

Yorma’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Olmaz mı? Bir sürü şarkım var daha insanlara ulaştırmak istediğimiz. Durmayıp üretmeye çalışıyoruz. Ulaştırınca da güzel tepkiler bizi daha çok kamçılıyor!

Gürkan Kandaz’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yorma”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.