Röportajlar

İlk teklisi ‘Zaman Durmaz’ı dinleyicilerle buluşturan Yeşim Ayan ile bir röportaj…

Geçtiğimiz haftalarda Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşan ilk teklisi ‘Zaman Durmaz’ ile başarılı bir çıkış yapan Yeşim Ayan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, ‘Zaman Durmaz‘ı ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle ‘Zaman Durmaz‘a kadar olan müzik yolculuğuzda neler yaptınız?

-Öncelikle müzik yolculuğum çocukluğumda başladı, ailemde müzisyen olmamasına rağmen, ruhumda hep müzik yapmak vardı… İlkokul yıllarımdan itibaren müzik adına ne varsa, koro vs. yer almaya çalıştım. Lise yıllarımda şiir yazmaya başladım hatta bir şiir defterim vardı… Üniversite çağına gelince konservatuvara gitmek istedim, ancak ailem sıcak bakmayınca İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ne girip oradan mezun oldum; fakat dedim ya, içimde hep müzik vardı…

Avukat olup stajımı bitirince ilk maaşımla kendime Yamaha marka bir flüt aldım ve Pera Güzel Sanatlar‘da üç yıl flüt-nota-solfej dersi aldım ancak bestecilik üzerine çalışmalarım; evliliğim bittikten sonra başladı. Bir duygu yoğunluğu içine girdim. Bir baktım, dilimden şarkılar geliyor, resmen akıyordu! Bunları kaydetmeye başladım ve bir baktım ki 5 yılda 85 şarkı yazmışım…

Bu şarkıları gitar çalan bir arkadaşımla düzenledik, akorlarını çıkartıp kaydettik -o zaman gitar çalmayı bilmiyordum- pek çok sanatçıya gönderdim, fikrini aldım. Kubat geri dönüş yaptı, kendisi benim yeteneğimi yakaladı ve şarkı yazarken nelere dikkat etmem gerektiğini söyledi, çok yardımcı oldu bana… Kendisine de buradan selamlarımı göndermiş olayım. Sonrasında Öykü Gürman ile tanıştık; kendisi hem samimi bir insan olmasının yanı sıra hem de sıcak bir dost haline geldi. Bestelerimden bazılarını kendi albümü için düşündü ve böylece stüdyo günlerimiz başladı…

Stüdyo günleri bana güzel bir okul oldu, pek çok şey öğrendim. Hayat böyle ilerlerken benim şarkılarımı bilen, yorumumu da beğendiğini söyleyen bir bayan müvekkilim “Gelin size bir albüm yapalım!” dedi; ancak o zaman yorumcu olma fikrim yoktu, sanatçılara söz ve beste vermeyi amaçlıyordum. Bir yandan kendimi işin başında görüyor, buna değip değmeyeceğine emin olamıyordum. Birkaç kere söyledi bunu yapmamı müvekkilim “Sesiniz gerçekten çok güzel, beni kırmayın!” diyince ben de “Albüm değil ama tek tek birkaç şarkımı yapalım!” dedim. Ve böylece Garaj Müzik etiketiyle ilk teklim “Zaman Durmaz” çıktı, gelecek ay “Anla” ve sene sonuna da “Bir Avuç Gökyüzü” isimli şarkılarım hem dijital olarak hem de netd müzik‘te klip olarak çıkacak.

Aranjörünüz Hüseyin Cebişçi ile yollarınız nasıl kesişti?

Hüseyin Cebişçi ile yollarımız Öykü Gürman’ın stüdyo döneminde kesişti. Kendisi şarkılarımı beğendi ve kendim söylemek için şarkılar yapmaya karar verdiğimde bu kararımı kendisine söyledim o da o şarkılarımı getirmemi istedi. Birlikte dinlediklerimizden ayrı ayrı 5 tane şarkı seçtik sonra bir baktık ki ikimiz de aynı şarkıları seçmişiz! Sonrasında kayıtlara başladık ve beni en çok mutlu eden, aranjörümle yakaladığımız sinerjiydi, kendisi şarkılarımın duygularını anladı, hissetti ve öyle aranje etti. İnşallah kendisi ile besteci-aranjör birlikteliğimiz yeni şarkılarla devam edecek. 3 Ekim’de duygusal ama ritmik bir aşk şarkısı olan ikinci teklim “Anla” ve sıradaki şarkım “Bir Avuç Gökyüzü” gelecek. “Bir Avuç Gökyüzü” daha duygusal bir şarkı. Bununla birlikte “Zaman Durmaz” ile başlamamızın sebebi de yaz dönemine denk gelmesinden dolayı en hareketli şarkım ile başlama isteğiydi.

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

Garaj Müzik ile yollarımız Öykü Gürman ve Hüseyin Cebişçi sayesinde kesişti, Garaj Stüdyo‘ya gönderdiğimiz şarkılar 1.5 aylık periyotlarda yayınlanmaya başladı.

Zaman Durmaz‘ ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Çok iyi geri dönüşler alıyorum. Dinleyen herkes diyor ki, “Ertesi gün kalktığımızda şarkı dilimize dolanmış oluyor.” Bu çok güzel bir duygu. “Zaman Durmaz” umutsuz bir anımda yazdığım bir şarkıydı; o umutsuz anımda kendime telkinimdi… Bu şarkıyla başlama sebebim de insanların umutsuzluğuna biraz umut olmasını istememden dolayı gelişti. Şarkının enerjisi insanlara da geçti ve klipte de doğal olmaya çalıştım, neysem oydum.

Günümüzde teklilerin çok azının CD olarak çıktığı bu dönemde ‘Zaman Durmaz’ sadece dijital olarak çıktı, ‘Zaman Durmaz‘ın da CD olarak çıkması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ileride bir albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

-4 ya da 5 şarkı CD olarak bir arada olacak ancak tek şarkı için düşünülmüyor. Ben de çalışmalarımı basılı CD haline getirmeyi çok istiyorum, çünkü ne kadar dijital yaşasak da, insanların albümünüzü CD olarak dolabında saklaması güzel bir şey; ki ben hala kasetlerimi ve plaklarımı saklar ve ara ara dinlerim. Ben de öyle bir duygu içinde olduğum için basılı olarak çıkmasını tabi istiyorum.

Zaman Durmaz‘dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şu ara “Anla” şarkısının klibi üzerine çalışıyoruz, bu şarkının slogan sözleri var ve “Zaman Durmaz“dan farklı olarak teması aşk! Sevenlerin sevdiklerine söyleyeceği güzel bir şarkı oldu. Aranjesi de gayet başarılı oldu!

Bunun dışında avukatım, iki çocuk annesiyim ve tüm bu yoğunlukların içinde müzik benim olmazsa olmazım oldu, bununla birlikte beste yaparken çok faydalı olacağını düşünerek zaten çalmakta olduğum flütün yanında Deniz Bayrak‘tan gitar dersleri almaya başladım ve kendini gitar konusunda da geliştirmeye çalışıyorum ; bununla birlikte yaptığım yeni şarkılarda bir arayış içindeyim ve daha değişik sesler, tınılar denemeyi istiyorum. Müzik yolculuğumda daha rahat ve doğru yol alabilmek adına pek çok değerli sanatçının menajerliğini yapmış olan Serdar Meriç’le çalışmaya başladık.

Bu işe başladığımda da yorumcu olarak başlamaktan ziyade, şarkı yazarı olarak sevilen şarkılara imza atmayı amaçladım. İlerisi için de hem gönüllerde yer edecek kalıcı şarkılara söz yazarı ve besteci kimliğimle imza atmak; hem de bunun yanında kendi sesime uyan şarkılarımla yorumcu olarak da yer almak istiyorum.

Yeşim Ayan‘a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Zaman Durmaz‘ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.