Kategori Bulamadıklarımız

İtalyan Mafyasından Sanat Aşkı!

İtalya’da bir mafya baskınında ele geçirilen iki adet kült Van Gogh eserinin ele geçirilmesi beni şahsen ziyadesiyle şaşırttı. Daha evvel büyük siyasilerin, iş adamlarının, hatta tüm mal varlığını sanat eserlerine yatıran insanların haberlerini okumuştum ancak bir mafyanın paha biçilemez bu iki eseri müzeden çalıp 14 yıl boyunca saklaması helal olsun be (!) dedirtiyor. Elbette bu eserlerin çalınmasını destekleyecek ya da doğru bulacak değilim fakat ülkemizde de şöyle bir tablo yer alıyor; Bundan bir süre evvel halkın Cumhurbaşkanlığı Koltuğuna oturacak kişiyi seçme fırsatını doğrudan elde ettiğini gördük. Seçimlerin şeffaflığı açısından adayların sahip olduklarını bildirme zorunluluğu bulunuyordu. Arabalar, daireler, ziynet eşyaları dışında listeye giren başka bir şey olduğunu maalesef ki göremedik. Bu eleştiriyi tamamen tarafsız bir pencereden yapıyorum ki bu makamlara aday gösterilen insanların evlerinde asılı bir Bedri Rahmi Eyüboğlu tablosu bile bulunmuyor. Belki de ülkemizin gelişmesi için siyasilerimizin “İtalyan Mafyalığı” kavramından nasiplenmeleri gerekiyor.

\r\n

Hollanda’daki bir müzeden 2002 yılında çalınan iki Van Gogh tablosunun, İtalya’da mafyaya yönelik bir operasyonda ele geçirildiği bildirildi.

\r\n

İtalyan mali polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Amsterdam’daki bir müzeden çalınan “paha biçilmez” iki Van Gogh tablosu Napoli yakınlarındaki Castellammare di Stabia‘da bulundu.

\r\nPolis, tabloların Napoli merkezli mafya örgütlenmesi Camorra’nın eline geçtiğinin anlaşıldığını açıkladı.\r\n\r\nAmsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nden yapılan açıklamada ise söz konusu tabloların 14 yıl önce bu müzeden çalınan “Scheveningen’de Deniz Manzarası” (1882) ve ”Nuenen Reform Kilisesi’nden Çıkan Cemaat” (1884/85) isimli eserler olduğu belirtildi.\r\n\r\nEserlerden ilki van Gogh’un Hollanda’da yaşarken yaptığı iki deniz manzaralı tablodan biri.\r\n\r\nBabasının bir dönem rahip olarak görev üstlendiği Nuenen Reform kilisesinin tablosunu ise Van Gogh, 1884’te annesi için yapmıştı.\r\n\r\nSanatçı, babasının ölümünden sonra ise tabloya yas tutan birkaç kadın eklemişti.\r\n\r\nVan Gogh Müzesi, “tahminlerin aksine, tabloların nispeten iyi durumda” olduğunu belirtti.\r\n\r\nMüze Müdürü Alex Rüger, “Tablolar bulundu! Bu sözcükleri söyleyebileceğimi ummaya artık cesaret bile edemiyordum” diyerek İtalyan ve Hollandalı güvenlik güçlerine teşekkür etti.\r\n

FBI’ın en önemli 10 sanat soygunu listesindeydi

\r\nAralık 2002’de gerçekleştirilen soygun, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) en önemli 10 sanat eseri soygunu listesinde yer alıyordu.\r\n\r\nBir merdivenle müzenin çatısına çıkan soyguncular, balyozla camı kırarak içeri girmiş ve birkaç dakika içinde iki tabloyu alarak kaçmıştı.\r\n\r\nAlarm sistemlerinin devrede olmasına rağmen soygunun yapılabilmesi, müzenin güvenlik önlemlerini yeterince sıkı tutmamakla eleştirilmesine neden olmuştu.\r\n\r\nSoygunla ilgili olarak tutuklanan iki Hollanda vatandaşı ise suçsuz olduklarını savunuyor.\r\n\r\nKaynak:BBC