Müzik

Kalplere dokunan iki şarkı, yine kalplere dokunacak iki şarkı ve Ünal’ın başarılı yorumuyla birleşiyor : Tuğba Ünal – Kalbince…

Tuğba Ünal… Turizm Güncesi programıyla tanıdığımız ve “Güzellik Zor Hikaye” isimli şiir kitabını zaman içinde bir ilk albüme (“ve Şiir… Güzellik Zor Hikaye”) dönüştüren Ünal, “Öyküm Sensin” isimli deneme kitabıyla da kendisini takip edenlerin dikkatini çekti. Şimdi ise Ünal’ı DMC etiketiyle yayınladığı ve dört şarkı ile iki versiyonu birleştirdiği yeni EP çalışmasıyla dinliyoruz : Kalbince…

Oykan Atay’ın prodüktörlüğünü ve düzenlemelerini üstlendiği albümün kayıt ve edit çalışması da Atay imzası taşırken, ilk 4 eserin mixleri Atay’a, son iki versiyonun mixleri ise Atay ile Yılmaz Gökçe Düz’e ait. Mastering ise Babajim Studios’da Pietter Snapper tarafından yapılmış.

EP, art arda iki Oykan Atay eseriyle başlıyor. İlk önce EP’ye ismini veren “Kalbince” Oykan Atay’ın elektronik klavye ve ritmleriyle dengelenen hareketli eserde son kısımda Atay’ın klavye solosu başarılı. Atay, Tayfun Duyguluer ve Yılmaz Gökçe Düz de vokalleriyle Ünal’ı destekliyor. Ardından “İzler Durur” Ünal’ın piyanosuyla başlıyor ve gitar da ekleniyor, Hüseyin Pulant’ın klarnetiyle dengelenerek eserin duygulu yapısını destekliyor. Elektronik ritmler ve geri vokallerle ilerliyor. Orta kısımda Pulant’ın klarnet solosu başarılı. Her iki şarkı da zamanla akıllara yerleşecektir.

Sırada, Tayfun Duyguluer’in ilk albümü ’93’te seslendirdiği (bu EP’de Ünal ile düet yaptığı) eseri “Seninle Ölürüm” var. Elektronik klavye-ritmlerle başlayan eserde Duyguluer, saksafon solosuyla öne çıkarak Atay’ın gitarıyla dengeleniyor ve Duyguluer de hem geri vokaliyle eseri destekliyor, düetiyle aynı yorumu koruduğunu da kanıtlayarak Ünal ile uyum sağlıyor. Bu bağlamda Duyguluer’in yıllar sonra sevilen eserinin yeni yorumuna verdiği destek de dikkat çekiyor. Ünal’ın çift ses vokali de eseri tamamlıyor. Ardından, İlhan Şeşen’in (ilk olarak Gündoğarken olarak seslendirdiği) unutulmaz eserlerinden “Sen Benim Şarkılarımsın” Atay’ın elektronikleriyle synth-pop bir açılış yapan eserin yeni solosu da başarılı ve eseri farklı bir tınıya getiriyor. Ünal da bu farklı yapıyla uyum sağlıyor.

EP, “Seninle Ölürüm”ün Remix’i ile devam ediyor. Atay’ın elektroniklerinin önde olduğu versiyonda Duyguluer’in saksafon ve vokal-geri vokali de elekroniklerle dengeleniyor. Son olarak “Kalbince”nin akustik versiyonu geliyor. Piyano ve elektronik yaylının uyumuyla başlayan eser, eserin hareketli yapısının yanındaki duygulu yapıyı da ortaya çıkartıyor.

EP, geçtiğimiz haftalarda CD olarak da yayınlandı. Ancak CD baskısında EP’nin içindeki iki versiyonun bilgisi geçmediği için bir nevi “hidden track-gizli şarkı” olarak CD’de yer alıyor.

Ünal, yer aldığı çeşitli alanlarla birlikte başarılı yorumculuğunu sahnenin yanı sıra bir EP ile de dinleyicilere kanıtladığı; kalplere dokunan iki sevilen şarkı ve yine kalplere dokunacak iki yeni şarkı ile; Atay’ın düzenlemeleriyle de uyum sağlayarak başarılı bir EP çalışmasına imza atıyor.

Etiketler