Müzik

Kaya’nın müzik kariyerinde başarıya giden bir dönüm noktası niteliğinde : Aysun Kaya – Aşka Ağıt…

Aysun Kaya’yı en son 2015 yapımı EP çalışması ‘Hoşgeldin Ömrüme’ ile dinlemiştik. Bu çalışmadaki ‘Seni Sevmeyen Ölsün’ yorumuyla da dikkat çeken Kaya, sahne çalışmalarına devam etmiş ancak yeni bir çalışma ortaya çıkarmamıştı. Şimdi ise Kaya, 4 yıl aradan sonra yeni EP çalışmasını DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : Aşka Ağıt…

Albümün düzenlemeleri Suat Sakarya imzası taşıyor.

İlk eser, Suat Sakarya & Aysun Kaya ortak çalışması ’Son Umudum’ Salih Yurttaş’ın neyinin öne çıktığı, Selahattin Güzelel’in gitarı, Muhittin Darıcı’nın çellosu ve Gündem’in yaylılarıyla dengelenen eserde Cengiz Ercümer’in ritmleri, İsmail Soyberk’in basıyla birlikte eserin duygulu yapısını destekliyor. Klavye eklemeleri de altyapıyı tamamlıyor. Son kısımda Selahattin, Fatih ve Suat’ın vokalleri başarılı. Ardından, Aysel Enez eseri ‘Değirmen’ Ali Yılmaz’ın buzukisinin önde başladığı eserde Gündem’in yaylıları ve Güzelel’in gitarı da dahil olurken, Yılmaz’ın bağlaması ve cümbüşü de eseri destekliyor. Bağlama esere bir türkü tınısı katıyor. Soyberk’in bası da eseri tamamlıyor. Orta kısımda Sendur Güzelel’in solo kemanı başarılı. Geri vokaller de eseri güçlendiriyor.

Albüm, bir yeniden yorumlama ile devam ediyor; Orhan Ölmez eseri ‘Bensiz Aşka Doyma’ albümün duygulu havasını  Güzelel’in gitarı ve Gündem’in yaylılarıyla başlayan eserde Ercümer’in ritmleri de eseri güçlendiriyor. Geri vokaller de başarılı. Soyberk’in bası da eseri tamamlıyor. Son kısımda Güzelel’in gitar solosu başarılı. Kaya da güçlü yorumuyla eserin altından başarılı bir şekilde kalkıyor. Son eser ise Sakarya’nın bir eseri ‘Ayrılık Ateşi’ Özdemir Güz’ün udunun önde olduğu ve elektronik ritmlerle dengelendiği hareketli eserde Gündem’in yaylıları da altyapıyı güçlendiriyor. Çift ses vokal de başarılı.  Orta kısımda Güzelel’in gitarı esere Akdeniz tınıları katıyor. Son kısımda da Güz’ün ud eşliği de yaylılarla birlikte dengeleniyor. Akılda kalıcı nakaratıyla ve sözleriyle de dikkat çeken eser radyolarda da ilgi görecektir. 

Albümde kemanlarda Gündem Yaylı Grubu’ndan Sendur Güzelel, Kadir Okyay, İsmet Okyay, Şaban Gölge ve Özdemir Güz yer alıyor.

Aysun Kaya için güçlü bir adım sayılabilecek bu albüm, dinleyicilerin beğenisini kazanacağını ve kendisinin pek çok dinleyiciye ulaşacağını düşündüğüm bir çalışma olarak Kaya’nın müzik kariyerinde başarıya giden bir dönüm noktası sayılabilir.