Müzik

Kendinden emin adımların getirdiği haklı başarı : Ece Mumay – Odamdan…

İlk olarak kendince yorumladığı şarkılar ile duyduk Ece Mumay’ı. Sonra bir gün yeni bir şarkı söyledi ‘Vazgeç Gönül’ ve bu şarkı internette kısa sürede ilgi gördü. Ardından Pasaj Müzik ile kesişti yolları; 1 yıl içinde (Vazgeç Gönül de dahil olmak üzere) 4 tane teklisini dinleyicilerle buluşturdu ve şimdi ise bu 4 teklinin 6 yeni şarkı ile yer aldığı ilk albümünü geçtiğimiz aylarda Pasaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu : ‘Odamdan’…

Albümün müzik direktörlüğü Caner Karamukluoğlu tarafından üstlenilmiş. Düzenlemelerde ise ‘Bir Vedayla Bir Ömür’ ile ‘Çok Geç’in düzenlemesi Özgür Aksüyek’e,  geriye kalan düzenlemeler de Karamukluoğlu’na ait.

İlk eser, Mumay’ın 2017 Mayıs’ında dinleyicilerle buluşan ilk teklisi, Mumay eseri ‘Belki Bir Gün’, İlter Kurcala’nın gitarının ön planda olduğu, klavye fonun İstanbul Strings’in kemanlarıyla desteklediği eserde Can Degak’ın davulu ve Uğur Yılmaz’ın bası altyapıyı tamamlıyor; sözleriyle de dikkat çeken eser, Mumay’ın bestecilik yönünün de başarısını dinleyiciye kanıtlayarak güzel bir ilk profesyonel çıkış olmuştu. Ardından bir başka Mumay eseri ve Mumay’ın Kasım 2017’de dinleyicilerle buluşan üçüncü teklisi ‘Gitmem’ elektronik ritm ve synth ile başlayan eserde Karamukluoğlu’nun 70’leri andıran tınılarıyla elektrosu ve Aksüyek’in gitarı başarılı bir uyum içinde, bu sefer Özgür Peştimalci’nin yer aldığı davul, Eser Yıldır’ın basıyla eseri güçlendiriyor. Bununla birlikte Aksüyek, Orhun Ozan ile geri vokallerde yer alıyor. Albümü bir tık daha hareketlendiren eserde Mumay’ın kendine özgü nağmeleri de esere güzel bir renk katıyor.

Üçüncü eser, sözleri Ferhat Aslan’a, müziği Kubilay Çalçalı’ya ait olan albümün ilk çıkış eseri ‘Bir Vedayla Bir ÖmürGündem Yaylı Grubu’nun yaylıları ve Kurcala’nın gitarıyla başlayan duygulu eserde Can Tüzün’ün davulu da piyano ile ekleniyor. Ali Yılmaz’ın ud ve cümbüş eşliği eserin duygulu yapısına güzel bir katkıda bulunarak orta kısımda öne çıkıyor. Yılmaz’ın bası da eseri tamamlıyor. Albümün ilk çıkış eseri olması da güzel düşünülmüş, yıllar sonra da Mumay’ın kariyerinde anılacağını düşündüğüm başarılı bir slow çalışma. Ardından sözleri Mumay ve Oğuz Han Alkan’a, müziği Mumay’a ait olan ve albümden önce Ocak 2018’de yayınlanan son tekli ‘Eylül’ geliyor, Yılmaz’ın Akdeniz tınıları katan buzukisinin ön planda başladığı ve Gündem’in yaylılarının da desteklediği eserde vokalden itibaren Kurcala’nın gitarı, synth ile yerlni alıyor. Tüzün’ün davulu eserin hareketli yapısını güçlendiriyor. Basta bu sefer Aksüyek yer alarak altyapıyı tamamlıyor. Hareketli yapısı ve vokallerin de başarısıyla dinleyicinin ilgisini çekecek bir başka eser. 

Beşinci eser, başta da belirttiğim gibi Mumay’ın kariyerinde bir dönüm noktası olan ‘Vazgeç GönülKubilay Nalçacı ve Şahin Çelik’in sözlerine Nalçacı’nın bestesi olan eser, Mumay’ın ikinci teklisi olarak Haziran 2017’de dinleyicilerle buluşmuştu. Kurcala’nın gitarları ve Mumay’ın vokaliyle başlayan eser, akustik bir anlayışla başlıyor; sonrasında Aksüyek’in piyanosu ve Degak’ın davulu ekleniyor. Yılmaz’ın bası da alt kısmı tamamlıyor. Çift ses vokal de eserin duygulu yapısını güçlendiriyor. Ardından bir başka Mumay eseri ‘Çok GeçYılmaz’ın udu ve Gündem’in yaylılarının Tüzün’ün davulu ile uyumuyla başladığı eserde ud ve yaylılar eserin alaturka yapısını sağlarken, davul ve Kurcala’nın gitarı da eserin batı tarafını üstlenerek güzel bir senteze yol açıyor. Çift ses vokal bu eserde de başarılı bir renk katıyor. Yılmaz’ın bası da eseri güçlendiriyor.

Yedinci eser bir düet, genç Rap sanatçısı Zeo Jaweed ile Mumay düeti ‘Neden Diye’ elektronik ritm ve Hasan Gözetlik’in trompetiyle başlayan eserde Kurcala’nın gitarı esere güzel tınılar katıyor. Tüzün’ün davululunun da dahil olduğu R&B türünde sayılabilecek çalışmada vokaller de eserin canlı yapısını destekliyor. 1970’lerin orkestrasyonlu yapılarını hatırlatan eserde Zeo Jaweed’in girişi eseri başka bir havaya getiriyor. Genellikle sanatçıların sonraki çalışmalarında yaptığı tarz denemelerden birini Mumay ilk albümünde yaparak bu denemenin de altından başarılı bir şekilde kalkıyor. Son üç eser art arda Mumay’a ait. ‘RüzgarGözetlik’in trombonu ve piyanonun Orhun Ozan’ın perküsyonuyla Caz tınılarıyla başlayan eserde Aksüyek’in bası da eserin duygulu yapısını güçlendiriyor. Orta kısımda Gözetlik’in trombonu ön plana çıkıyor.

Bu Nasıl Bir HikayeKurcala’nın başarılı gitar solosuyla başlıyor, Hatice Doğan Sevinç’in klasik kemençesi ve Memduh Akatay’ın perküsyonuyla renklenen duygulu eserde Aksüyek de basıyla yer alıyor. Mumay’ın duygulu yorumu da eseri destekliyor. Orta kısımda Sevinç’in kemençesi öne çıkıyor. Slow severlerin ilgisini çekecek bir çalışma.

Son eser ‘Seni GörünceYılmaz’ın ud ve cümbüşüyle Gündem’in yaylılarının uyumuyla başlayan hareketli eserde vokal ile birlikte Kurcala gitarı ile dahil oluyor. Synth eşliğinin de güzel bir renk kattığı eserde Gündem’in yaylıları bas tınılarla esere güzel bir renk katıyor. Aksüyek’in bası da eseri tamamlıyor. Albüme güzel bir final oluyor.

Mumay’ın ilk albümü, hem ilk teklilerini hem de yeni eserleri bir arada toplayan ve bu bağlamda Mumay’ın müziksel olarak ilerleyişini gösteren; ilk baştaki küçük ancak kendinden emin adımların getirdiği haklı bir başarı olarak hem Mumay’ın kariyeri için hem de yıl içinde çıkan albümler arasında özel bir yere sahip oluyor.