Müzik

Keşmekeş’ten zamanla değeri anlaşılacak bir ilk EP : Keşmekeş – Yarem…

20 yılı geride bırakan Londra temelli bir grup olan, vokalde Rıza Koyupınar, vokal-beste ve bağlamalarda Niyazi Albay ile Hasan Yıldırım, gitarda Salman Söbe ve Nihad Jemsher’dan oluşan Keşmekeş, zaman içinde biriktirdikleri eserlerini yer yer akustik, folk ve rock tınılı eserlerini DMC etiketiyle ilk EP’lerinde bir araya getirdi : Yarem…

Düzenlemeler Mustafa Ceceli’ye ait. Mix-mastering çalışması ise Koray Püskül imzası taşıyor.

EP, art arda (2019’da Derry-İrlanda’da oluşan) iki Niyazi Albay eseriyle açılıyor, iki eseri de Albay seslendiriyor. İlk önce EP’ye ismini veren “Yarem” Salman Söke’nin perdesiz gitar ve kopuzuna Caner Güneysu’nun gitarının eklenmesiyle başlayan eserde Zafer Taşdan’ın duduğu, piyano ile birlikte eserin duygusunu katıyor. Mustafa Ceceli de vokaliyle eseri destekliyor ve Nihad Jemsher’ın davulu eseri tamamlıyor, son kısımda Ceceli’nin geri vokali kendisini belli ediyor. Ardından, “Gülün Dikeni” Söbe’nin perdesiz gitarının önde başlayıp Doğukan Aydın’ın gitarıyla dengelendiği eserde Söbe’nin 3 telli gitarı da eseri destekliyor. Ali Yılmaz’ın bağlama ve curası da eserin duygulu yapısını destekliyor. Albay’a geri vokallerde Keşmekeş eşlik ediyor. Aydın’ın elektrosu esere rock ögeler katıyor. Orta kısımda bağlamaların ve elektro gitarın uyumu başarılı. Elektronik davul ve Birkan Şener’in bası da eseri tamamlıyor.

Sırada, 2008’de Enfield’da yazılan bir Albay eseri, Rıza Koyupınar’ın seslendirdiği “Zaman” var. Güneysu’nun gitarı ve geri vokallerle başlayan Hasan Gözetlik’n üflemelilerinin (trompet, trombon, klarnet) duygu katarak İstanbul Senfoni’nin yaylılarıyla dengelendiği eserde Onur Nar da çellosuyla esere senfonik tınıyı katıyor. Orta kısımda Yılmaz’ın buzukisi de eseri güçlendiriyor. Söbe de 3 tellisiyle, yer yer öne çıkıyor. Keşmekeş de geri vokalleriyle Koyunpınar’a eşlik ediyor. Doğaç Titiz’in davulu ve Şener’in bası da eseri tamamlıyor. EP’nin özellikle orkestrasyonuyla öne çıkan bir eseri oluyor. Ardından, gruba ismini veren (2019’da Derry-Londra’da oluşan) Niyazi Albay & Hasan Yıldırım ortak çalışması, Hasan Yıldırım’ın seslendirdiği “Keşmekeş” geliyor. Ceceli’nin elektrosuyla öne çıktığı ve klavyenin de desteklediği eserde Şener’in bası ve Titiz’in davulu da eserin rock tınısını destekliyor. İstanbul Senfoni’nin yaylıları da bu rock tınıya destek oluyor. Güneysu’nun akustik gitarı ve Söbe’nin 3 tellisi de uyumlu olarak ilerliyor. Son kısımda enstrümanların uyumu başarılı. Keşmekeş de vokal olarak eşlik ederek eseri tamamlıyor.

Son eser, 2007’de Enfield’da yazılan Albay eseri ve Albay’ın seslendirdiği  “Oğlum” Volkan Demirer’in flütü ve Güneysu’nun gitarının İstanbul Senfoni’nin yaylılarıyla birleşerek senfonik bir başlangıç yaptığı eserde piyano ile Söbe’nin 3 tellisi de eserin duygusunu desteklerken vokallerde usta sanatçı Kemal Kahraman ve Koyunpınar da eseri güçlendiriyor. Orta kısımdaki flüt solo ve enstrümanların uyumu başarılı. Titiz’in davulu ve Birkan Şener’in bası eseri tamamlıyor. 

Keşmekeş, hem grup üyelerinin vokalde ve bestelerdeki uyumunu kanıtlayarak, bu bağlamda duygulu ve rock tınılı eserlerini bir araya getirerek zamanla değeri anlaşılacak başarılı bir ilk EP’ye imza atıyor.

Etiketler