Müzik

Kültürlerarası bir müzik yolculuğu : Ethnic Band – Râz…

‘Ethnic Band şan-şöhret, para-pul gibi öncelikleri olmayan, dayanışma kültürüyle yaşayıp yaşadığı gibi müzik yapmaya çalışan bir müzik grubudur.

Ethnic Band kendini alelade bir müzik grubu gibi değerlendiren ve öyle davranan bir zihniyeti kesinlikle reddeder.’

diye açıklıyor grup, müziğe bakış açısını.

Uzun zamandır sahne performanslarıyla tanınan Ethnic Band, ilk albümleri ‘Râz’ı geçtiğimiz haftalarda Kalan / Z Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Grup, vokal, tenbûr ve kopuzda Mustafa Altun, perdeli ve perdesiz gitarda Mehmet Gençler ve tanbur, santur ve geri vokallerde Delil Öncü’den oluşuyor. 

Albümdeki tüm düzenlemeler Ethnic Band tarafından yapılmış.

İlk eser bir Mustafa Altun eseri ‘Were Delal’ Uğur Özcan’ın klasik kemençesinin ön planda başladığı eserde Mehmet Gençler’in klasik gitarı da Delil Öncü’nün santuruyla dengelenirken orta kısımda perküsyonla birlikte İlker Yalgın’ın kavalı da eserin duygusuna katkı sağlarken Mustafa Altun’un üç tellisi ve Hakan Gürbüz’ün bası da altyapıyı tamamlıyor. Özgün bir beste olarak sevilecek bir çalışma olacaktır. Ardından Yunus Emre dizelerine anonim eser ‘Gel Gör Beni’ geliyor. Altun’un üç tellisiyle başlayan eserde Öncü’nün tanbur ve santuruna Yalgın’ın kemençesi de ekleniyor ve Onur Özçelik’in gitarları da eserin altyapısını güçlendiriyor. Yalgın’ın kavalı da Gürbüz’ün basıyla birlikte eseri tamamlarken Altun da tamburuyla esere katkı sağlıyor. Altun, Öncü ve Gençler de koro kısmıyla esere güzel bir duygu katıyor. İzzet Kızıl ve İsmet Kızıl’ın perküsyonları kalabalık enstrüman yapısını dengeliyor. Altun da yorumuyla eserin altından başarıyla kalkıyor. Son kısımda Özçelik’in başarılı elektro gitar solosu esere güncel bir anlayış katıyor. 

Sıradaki eser bir Delil Öncü bestesi ‘Doğu’m’, Altun ve Öncü’nün vokallerinin Onur Sancak’ın perküsyonu ile başladıiğı eserde Yalgın’ın kavalı, Öncü’nün santuru ve Altun’un kopuzuyla dengelenirken Gençler’in elektrik gitarı, Gürbüz’ün bası ile birlikte esere Rock tınılar katıyor. Son kısımda 1986 yılında aramızdan ayrılan Seyfettin Sucu imzalı uzun havayı Taylan Özgür Ölmez seslendiriyor ve Ölmez vokali de eserin duygusunu yansıtıyor. Ardından Muharrem Temiz kaynaklığında derlenen, Aşık Esiri dizelerine Aşık Seyit Meftuni bestesi ‘Gafilem Aklımı Aldın’ Altun’un vokaliyle başlayan eserde Altun’un tanburu ve Öncü’nün santuru, Yalgın’ın kavalıyla dengeleniyor ve Öncü vokaliyle de Altun’a destek oluyor. Tarık Aslan’ın perküsyonu da Özçelik’in akustik gitarı ve Gürbüz’ün basıyla birlikte eseri tamamlayarak diğer eserlerdeki gibi esere güncel bir anlayış katmaya devam ediyor.

Albüm, iki yeni beste ile devam ediyor; ilk olarak Altun eseri ‘Jan A Lice’ Altun’un vokaline Öncü, Yalgın ve Özçelik’in vokalinin eklenmesiyle başlayan eserde vokaller birbiriyle uyumlu bir birlikteliğe imza atarken Altun ve Öncü’nün tamburları altyapıyı tamamlıyor. Gençler’in elektrosu da Gürbüz’ün basıyla eseri güçlendirirken Özcan’ın kemençesi de esere dahil oluyor. Sancak’ın perküsyonu Yalgın’ın kavalı ile birlikte orta kısımda eserin duygusuna katkı sağlıyor. Orta kısımda Öncü, santuruyla da esere renk katıyor. Albümden öne çıkan bir eser. Ardından Öncü bestesi ‘Arada Yol Var’ Öncü’nün santurunun ön planda olduğu, Yalgın’ın kavalı ve Altun’un tanburuyla dengelendiği eserde Gençler’in perdesiz klasik gitarı da Gürbüz’ün basıyla birlikte eseri güçlendirirken, Aslan’ın perküsyonu da altyapıyı tamamlıyor. Kısa süre içinde enstrümantal müzik sevenlerin listesinde göreceğimizi düşündüğüm başarılı bir eser.

Sırada, Aşık Sümmani dizelerine Altun bestesi ‘Nasihat’, Altun’un üç tellisine Cem Gülgel’in yaylılarının eklenmesiyle başlayan eserde yaylılar öne çıkıyor. Sancak ve Kızıl’ın perküsyonları da esere katkı sağlarken, Yalgın’ın kavalı da Altun’un vokali ile birlikte esere dahil oluyor. Altun’un tanburu da Gençler’in gitarıyla birlikte dengeleniyor ve Gürbüz’ün bası da altyapıyı tamamlıyor. Öncü, santurunun yanı sıra geri vokaliyle de esere katkı sağlıyor. Eserin değişken hızı dinleyicinin dikkatini canlı tutuyor. Altun’un bestesi, sözlerin derinliğini de başarılı bir şekilde ortaya çıkarıyor. Ardından bu sefer Pir Sultan Abdal dizelerine Altun bestesi ‘Mansur’a’ Yalgın’ın kavalı ve Altun’un tanburunun Gençler’in gitarıyla dengelendiği eserde Sancak ve Kızıl’ın perküsyonları da Öncü’nün santuru ile dahil oluyor ve Öncü, vokaliyle de eseri desteklerken Gürbüz’ün bası da eseri tamamlıyor. Son kısımda Erenler’in gitar, ve Öncü’nün santur ve Yalgın’ın kaval soloları öne çıkıyor. Altun bu bestesiyle de Pir Sultan Abdal’ın sözlerindeki derinliği aynı başarıyla ortaya çıkarmaya devam ediyor ve aynı şekilde değişken yapısıyla da dinleyicinin dikkatini çekecektir.

Çeşitli kültürleri enstrümanlarıyla; kendilerine destek olan müzisyenlerle ve kültürlerden beslenerek yeni müziksel fikirler ortaya çıkaran özgün bestelerin yanı sıra başarılı yeniden yorumlamalar ile harmanlayan Ethnic Band, dinleyiciyi bu ilk albümünde kültürlerarası bir müzik yolculuğa çıkarıyor.